bir şey sorcam

xoxzlems

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2007
137
0
bebek doğduğunda anne sütünden önce 1 çay kaşığı şekerli su veriyormuş bazıları. hiç duydunuz mu? ne amaçla veriliyor. verilmesi doğru mu?

Canım bebek ilk doğduğunda anne sütü haricinde verilen diğer şeyler bebeği memeden uzaklaştırıyor ve bebekler artık emmiyor.

Bu da eskilerin annenin ilk sütünü atıp bebeği 12 saat aç bırakmaları gibi bir hurafe..Annenin ilk sütünü attıkları için şeker veriyorlar sanırım..

Ama annenin gelen ilk sütü bebek için en büyük koruma kalkanı..O yüzden doktorların dediği ilk 6 ay bebeğe su bile vermeden ( tabi annenin sütü yetiyosa) sadece anne sütüyle beslemek..

Şekerli suyu vermelerinin başka bir sebebide sarılığı varsa onun içindir..Doktorların hiçbiri bunu önermiyor ama ben sitede okudum bunu uygulayan anneler var..Ama farkedilir bir sarılığı varsa zaten doktorlar müdahale ediyor..

Yani anlayacağın hiçbir faydası olmayan ama zararı çok olan bir şey şekerli su . Bebek doğduğu andan itibaren ilk yarım saat içinde mutlaka emzirilmelidir, şekerli suyun bebeğin midesini yormaktan başka hiçbir faydası olmaz, aksine bebek ilk şeker tadı aldığı için sürekli o tadı da arayıp memeyi reddedebilir. Ayrıca şekerli şeyler bebekte yoğun susuzluğa neden olur ve su vermek gerekir bu da belli bir süre sonra kısır döngüye dönüşür..

çocuğa doğduğu gibi anne sütü verilir canım bende hiç duymadım şekerli suyu.ama dinimizde yeni doğan çocuğa ilk zemzem verilmesi sünnettir.belkide bunu duymuşsundur

X