Bıngıldak

ELALI

biriciğim, canım kızım...
Kayıtlı Üye
12 Mart 2008
7.031
19
Slm kızlar...
bugün sağlık ocağında aşımız vardı, bakan hemşire bıngıldağı pek farkedemedi doktora yolladı bi baksın diye, dr kapanmış 1cm kadar açıklık var 1 ay sonra kontrole gelin, normali 8. ayda kapanmalı dedi ve devit 3'ü kullanmayın dedi...
geçtiğimiz ayki kontrolünde kızımın kendi doktoruna ben bıngıldağın durumunu sormuştum, bıngıldak pek önemli değil önemli olan kafa çapıdır ve şuan herşey normal dedi ve ekledi sağlık ocağından bıngıldak kapanmış deviti bırakın deseler bile 1 yaşına kadar kullanmaya devam demişti...
deviti kullanmaya devem ediyorum...
sizin yavruların bıngıldakları kapandımı? ne durumdalar? normali ne zaman kapanmasıdır? erken kapanmasının ne gibi sakıncası vardır acaba bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim...

oğlum 1 aylıkken sağlık ocağına aşıya gittiğimizde bıngıldağına bakan hemşire bıngıldağı çok küçük devit kullanma kafası büyümezse kork demişti.Ben o an önemsemedim ama eve gelir gelmez netten araştırdığımda dünyam başıma yıkılmıştı:KK43: ameliyatlar,beyin gelişimi yetersizliği v.s. o logusa sendromuyla dünyayı kendime zindan etmiştim.Doktorumuza götürdük hemen ve endişe edecek birşey yok başı büyürse herşey yolunda dedi. her ay kontrole gittiğimizde önce başını ölçün diyorum:) neyseki bir problem olmadı ve halende bıngıldağı açık.ama ufak tabiyki.
18 aylıkken kapanırmış normali. 4. aydan önce kapanmasıda iyi değilmiş. hatta bazı bebekler bıngıldaksız bile doğuyormuş.
Bıngıldak deyip geçmemek gerek.

elalı 4.ay aşılarında benim kız içinde sağlık ocağında bıngıldağı kapanıyor artık 2 damla kullan dedi hemşire bize. Ben de armağan gibi geldim internette okudum taradım (bu arada bukadar araştırma yapan yeni doğum yapmış anneler için çok bilen anne sendromu deniliyormuş:p) ve vermedim deviti kestim o derece yani. Sonra doktoruna götürdüm o dediki dünya sağlık örgütü sağlık bildirgesinde her 1 yaş alto çocuklarda devit 3 damla olarak kullanılmalıymış, bıngıldak ve devit doğrudan ilintili değilmiş. DEvitin kullanılma amacı güneş ışığını doğrudan alamayan bebişlere d vitamini takviyesiymiş ve devit daha çok raşitizm hastalığına karşı önlemmiş. Raşitizm; çocukların yeteri kadar güneş ışığından faydalanamamaları sonucu kemik gelişim bozukluğu demek sanırım cücelik, kamburluk gibi

Sağolun kızlar yaaa benimde uzun zamandır kafamı kurcalıyodu bu dr a sormayı da unutmuştumm yarın aşı günümüzzz bıngıldağımız hala var biraz...

bizdede tam tersi durum var elacığım. 3*3 çapında bıngıldağı var sağlık ocağı devit veriyormusun sanki pek kapanmamış gibi dedi bende arada aksatsamda düzenli 3 damla veriyorum.diğer hemşire ise ama kafa çapı çok iyi diye konuya girdi. kafa çapımız 6. ay ölçümünde 44 cm çıkmıştı. devit zencefileninde dediği gibi güneşten faydalanamadıkları için bebeklere d vitamini takviyesi birde anne sütünde olmayan tek vitaminmiş içirmek gerekiyo ama arkadaşımda bıngıldağı erken kapandı diye deviti kesmişti.
ölenmi olan her ay bebeğin kafasının belirli oranda büyümesi ben hepsini not aldım normal dediler lazım olur diye ekliyorum.
doğumdan sonra 35,5
1. ay aşısında 37
2. ay aşısında 40
4. ay aşısında 42
6. ay aşısında 44
boydada farklar olduğu gibi kafa çapındada bebekten bebeğe farklar mevcut. önemli olan gelişimin devam etmesi. netten 18 aylıkta kapanır diye okudum ama sağlık ocağı bizimkine niye küçülmedi diye dert etti bende anlamadım daha 6 aylık yani.

bizdede tam tersi durum var elacığım. 3*3 çapında bıngıldağı var sağlık ocağı devit veriyormusun sanki pek kapanmamış gibi dedi bende arada aksatsamda düzenli 3 damla veriyorum.diğer hemşire ise ama kafa çapı çok iyi diye konuya girdi. kafa çapımız 6. ay ölçümünde 44 cm çıkmıştı. devit zencefileninde dediği gibi güneşten faydalanamadıkları için bebeklere d vitamini takviyesi birde anne sütünde olmayan tek vitaminmiş içirmek gerekiyo ama arkadaşımda bıngıldağı erken kapandı diye deviti kesmişti.
ölenmi olan her ay bebeğin kafasının belirli oranda büyümesi ben hepsini not aldım normal dediler lazım olur diye ekliyorum.
doğumdan sonra 35,5
1. ay aşısında 37
2. ay aşısında 40
4. ay aşısında 42
6. ay aşısında 44
boydada farklar olduğu gibi kafa çapındada bebekten bebeğe farklar mevcut. önemli olan gelişimin devam etmesi. netten 18 aylıkta kapanır diye okudum ama sağlık ocağı bizimkine niye küçülmedi diye dert etti bende anlamadım daha 6 aylık yani.

kafa ölçümlerimiz aynı.Oğlumunda doğduğunda 35,5
en son 6. ay ölçümündede 44 çıktı.
kuzenimiz kızı 18 aylık halen bıngıldağında açıklık var.

benim kızım daha 4 aylık ve bıngıldağı kapanmak üzere 1 cmden küçük
dr. kapanması önemli değil önemli olan kafatası kemiklerinin kaynaşmaması dedi kemikler kaynaşmazsa kafa o aralıklardan genişlermiş
kaynaşırsa da ameliyat olurmuş ki bu da milyonda bitr görülür dedi kafa filmi istedi çektirdik kemikler kaynamamış dedi devite devam dedi ama vermiyorum ben unutuyorum hem de her gün

oğlum 1 aylıkken sağlık ocağına aşıya gittiğimizde bıngıldağına bakan hemşire bıngıldağı çok küçük devit kullanma kafası büyümezse kork demişti.Ben o an önemsemedim ama eve gelir gelmez netten araştırdığımda dünyam başıma yıkılmıştı:KK43: ameliyatlar,beyin gelişimi yetersizliği v.s. o logusa sendromuyla dünyayı kendime zindan etmiştim.Doktorumuza götürdük hemen ve endişe edecek birşey yok başı büyürse herşey yolunda dedi. her ay kontrole gittiğimizde önce başını ölçün diyorum:) neyseki bir problem olmadı ve halende bıngıldağı açık.ama ufak tabiyki.
18 aylıkken kapanırmış normali. 4. aydan önce kapanmasıda iyi değilmiş. hatta bazı bebekler bıngıldaksız bile doğuyormuş.
Bıngıldak deyip geçmemek gerek.

aynen cnm bizim kendi doktorumuzda önemli olan kafa çapı demişti...
her kontrolde önce kafasını ölçtüler bizdede :))
dünkü bakan dr. 1cm kadar açıklık var dedi demekki kapanmak üzere önümüzdeki ay tekrar baktırmaya götüreyim bari...

elalı 4.ay aşılarında benim kız içinde sağlık ocağında bıngıldağı kapanıyor artık 2 damla kullan dedi hemşire bize. Ben de armağan gibi geldim internette okudum taradım (bu arada bukadar araştırma yapan yeni doğum yapmış anneler için çok bilen anne sendromu deniliyormuş:p) ve vermedim deviti kestim o derece yani. Sonra doktoruna götürdüm o dediki dünya sağlık örgütü sağlık bildirgesinde her 1 yaş alto çocuklarda devit 3 damla olarak kullanılmalıymış, bıngıldak ve devit doğrudan ilintili değilmiş. DEvitin kullanılma amacı güneş ışığını doğrudan alamayan bebişlere d vitamini takviyesiymiş ve devit daha çok raşitizm hastalığına karşı önlemmiş. Raşitizm; çocukların yeteri kadar güneş ışığından faydalanamamaları sonucu kemik gelişim bozukluğu demek sanırım cücelik, kamburluk gibi

bilgi için çok sağol cnm...
ben devite aynen devam ediyorum, devit ile bıngıldağın birebir ilgili olmadığını bizim doktorumuzda sölemişti...
peki 6 ay kontrolünde senin bebeğinki kapanmışmı? ne durumda imiş?

Sağolun kızlar yaaa benimde uzun zamandır kafamı kurcalıyodu bu dr a sormayı da unutmuştumm yarın aşı günümüzzz bıngıldağımız hala var biraz...

sor tabi cnm inşallah yolundadır herşeyzemuszemus

doğumdan sonra 35,5
1. ay aşısında 37
2. ay aşısında 40
4. ay aşısında 42
6. ay aşısında 44

benim kızımında kafa çapı sizinkilere çok yakın o halde tedbiri yinede bırakmayıp rahat olmak lazım sanırım :))
bence sende küçülmedi diye dert etme...

benim kızım daha 4 aylık ve bıngıldağı kapanmak üzere 1 cmden küçük
dr. kapanması önemli değil önemli olan kafatası kemiklerinin kaynaşmaması dedi kemikler kaynaşmazsa kafa o aralıklardan genişlermiş
kaynaşırsa da ameliyat olurmuş ki bu da milyonda bitr görülür dedi kafa filmi istedi çektirdik kemikler kaynamamış dedi devite devam dedi ama vermiyorum ben unutuyorum hem de her gün

cnm unutma deviti gerekirse saat kur ve hergün vermeye çalış...

ben devite aynen devam ediyorum, devit ile bıngıldağın birebir ilgili olmadığını bizim doktorumuzda sölemişti...

canım 6 ay kontrolü 2 hafta sonra biz hep buçuklarda gidiyoruz:))) ama en son doktorum önemli bişey görmedi. Benim kızım resimlerdede görmüşsünüzdür izmir buluşmalarında nbiraz koca kafalı 5,5 aylık kafa boyu 43 cm'di. Bıngıldak en erken 4 en geç 18 ayda kapanır sanıyorum bebekten bebeğe değişir bunlaar, kendinizi üzmeyin sağlık ocaklarında o kadar yanlış bilgiler veriyorlarki dedim ya bana bıngıldağı kapanıyor 2 damla ver dedi. Hizmet iyi ama bilgi noksan ne yazıkki. Doktorun önemli bulmadıysa üzme kendini, 2 hafta sonraki kontrolümüzde ben yazarım sana tekrardan kaç cm durum ne tamamopuyorumnanaktan

canım 6 ay kontrolü 2 hafta sonra biz hep buçuklarda gidiyoruz:))) ama en son doktorum önemli bişey görmedi. Benim kızım resimlerdede görmüşsünüzdür izmir buluşmalarında nbiraz koca kafalı 5,5 aylık kafa boyu 43 cm'di. Bıngıldak en erken 4 en geç 18 ayda kapanır sanıyorum bebekten bebeğe değişir bunlaar, kendinizi üzmeyin sağlık ocaklarında o kadar yanlış bilgiler veriyorlarki dedim ya bana bıngıldağı kapanıyor 2 damla ver dedi. Hizmet iyi ama bilgi noksan ne yazıkki. Doktorun önemli bulmadıysa üzme kendini, 2 hafta sonraki kontrolümüzde ben yazarım sana tekrardan kaç cm durum ne tamamopuyorumnanaktan

ben izmir buluşmalarında bikaç resim görmüştüm ama isim falan yazmadığı için sadece baktım :)) kim kimdir bilemedim :))
sana katılıyorum sağlık ocaklarında hizmet iyi ama bilgiyi eksik veriyolar, kendi doktorumuz bize artık her ay kontrole gerek yok 3 ay sonra görüşelim demişti önümüzdeki ay ben gene bi sağlık ocağına gidip baktırayım genede...
hepimiz için inşallah herşey sorunsuz ilerler:Saruboceq:

gönlünü ferah tut fazla takılma düşe kalka derler ya çoğumuzun ilk çocuğu endişe normal ama çok da gerekli değil, inan bana senin endişelendiğini bebeğin de hissediyodur, annesin ve eminim çok da güzel bir kuzun vardır keyfini çıkar boşver

benimde oğlumun bıngıldağı küçük olduğu için dvit başlamamıştı dr umuz kafa çapı büyüyorsa pek sorun olmuyor bizimde 1 cm açıklığı kalmış ama kafa gelişimi normal olduğu için endişe etmiyorum bişeycik olmaz inşallah allahın izniyle kapanmasıda 9 aydan önce ve 18 aydan sonra olmamalı diye biliyorum

tek sağlık ocağı mağduru ben diilmişim demekki:) hiç sewmiyorum zaten deli ediyolar adamı panic yapıyolar..4 aylıkken gittiğimizde aşıya bizede aynı şeyi söyledier..hemşire bulamadı bıngıldağı..doktoru çağırdı..o buldu bak dedi kafasının şeklinden burda diye gösterdi..ama doc gelene kadar hemşire bizi bi güzel korkuttu...eywah kapanmış kapanmaması lazımdı bilmemne..dewiti kes dediler ..ewe geldim hemen araştırdım aynen çok korktum(( bende de ÇBA sendromu war demeki:))) bizim ondan bikaç gün sonra hastanede kontrolümüz wardı sordum gayet normal bıngıldağı dedi dewam dedi..ben de 6 ay kontrolünde sormayı unuttum dewammı diye ama kescek olsak sölerdi demi..dewam ediyorum..

Biz deviti kestik,vitamin şurubuna başladık..ama dr.muz bıngıldakla ilgili bişi demedi..

anammmmm ne kadar çokmuş bıngıldağı küçük bebişler:) Canları sağolsun Allah korusun bebeklerimizi :Saruboceq:

bu konuyu ay sonunda dr a mutlaka sorucam. bıngıldakla devit3 alakası neymiş merak ettim. hani 1 yaşına kadar kullanıcakdık bazı arkadaşlara dr ları kestirmiş. bide normalde nezaman kapanması gerekiyo onu sorayım.

X