BİLGİSİ OLAN LÜTFEN YARDIM ETSIN

senemsahin

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2024
66
11
23
Merhaba kızlar annem 53 yaşında emar sekilde beyninden ve sonucu bugün çıktı raporda
Her iki serebral hemisfer beyaz cevherde nonspesifik T2 hiperintens iskemik değişiklikler izlendi.Hemisferik kortikal sulkuslar normalden derin ve geniştir.
Yazıyor internetten bisey bulamadım bu yazı ile ilgili cuma gieicek doktora ama benim içime kurt düştü yardımcı olur musunuz acaba anlayan varsa yakını varsa ????

yapay zeka chatgpt+ cevabı belki yardımcı olur bende pro üyeliği var geçmiş olsun

"Bu tür değişiklikler, genellikle yaşa bağlı değişiklikler, küçük damar hastalıkları, migren, hipertansiyon, diyabet veya başka birçok durumdan kaynaklanabilir. Özellikle yaşlı bireylerde yaygın olabilir ve çoğu zaman ciddi bir durumu işaret etmez. Ancak, bu değişikliklerin ne anlama geldiğini ve nasıl bir tedavi gerektirebileceğini anlamak için bir nörolog veya beyin cerrahına danışmanız önemlidir."

yapay zeka chatgpt+ cevabı belki yardımcı olur bende pro üyeliği var geçmiş olsun

"Bu tür değişiklikler, genellikle yaşa bağlı değişiklikler, küçük damar hastalıkları, migren, hipertansiyon, diyabet veya başka birçok durumdan kaynaklanabilir. Özellikle yaşlı bireylerde yaygın olabilir ve çoğu zaman ciddi bir durumu işaret etmez. Ancak, bu değişikliklerin ne anlama geldiğini ve nasıl bir tedavi gerektirebileceğini anlamak için bir nörolog veya beyin cerrahına danışmanız önemlidir."
Anaaaam kız ne iyi şey o. Ay benim için de bişi bak ahshsgsgag

Ben de chatgpt ye sordum
Biraz daha detaylandırdı

Bu bulgulara dayanarak, bir nörolog olarak en olası teşhisi koymam gerekirse, küçük damar hastalığı (mikrovasküler iskemik hastalık) ve serebral atrofi ön planda olurdu. Beyaz cevherde görülen nonspesifik T2 hiperintens değişiklikler, beyne giden küçük damarların hasar gördüğünü veya kan akışının yetersiz olduğunu gösterir. Bu durum genellikle hipertansiyon, diyabet veya ileri yaş gibi risk faktörleriyle ilişkilidir. Aynı zamanda, hemisferik kortikal sulkusların geniş ve derin olması, serebral atrofinin, yani beyin dokusunda bir azalma olduğunu düşündürür. Bu genellikle yaşlanma ile ilişkilidir ancak nörodejeneratif hastalıklara (örneğin Alzheimer hastalığı) da eşlik edebilir.

Detaylı klinik değerlendirme ve hastanın tıbbi geçmişi, ayrıca ileri tetkikler (kan testleri, kardiyovasküler incelemeler) ile bu teşhis doğrulanabilir ya da başka nedenler de değerlendirilebilir.

Merhaba kızlar annem 53 yaşında emar sekilde beyninden ve sonucu bugün çıktı raporda
Her iki serebral hemisfer beyaz cevherde nonspesifik T2 hiperintens iskemik değişiklikler izlendi.Hemisferik kortikal sulkuslar normalden derin ve geniştir.
Yazıyor internetten bisey bulamadım bu yazı ile ilgili cuma gieicek doktora ama benim içime kurt düştü yardımcı olur musunuz acaba anlayan varsa yakını varsa ????
Annenizin yaşı çok genç şikayeti neydi?

Serebral sulkus ve fissürlerin derinlik ve genişlikleri hafif artmış ifadesi, beyninizin yüzeyindeki oluk ve kıvrımların normalden biraz daha derin ve geniş olduğu anlamına gelir. Bu, normal yaşlanmanın bir parçası olabilir, çünkü yaşlandıkça beyin küçülür ve bu da sulkus ve fissürlerin daha belirgin hale gelmesine neden olabilir.

Şöyle bir baktığımda bunu bulabildim Google amcada. Umarım ciddi bişey yoktur. Geçmiş olsun

Annem yaklaşık 1 senedir kulak ağrısı çekiyordu tomografi çekildi biseu çıkmadı röntgen cekildi bisey çıkmadı 3 tane hastane gezdirdim en sonunda beyin sinir cerrahisinde gittik ve emar verdi umarım ilerlemez ve tedavisi vardir

X