Beykoz Belediyesi'ne Çok Teşekkürler...

Adivar

Guru
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2007
6.169
49
Beykoz Belediyesi, yabancı kelimelerin etkisiyle yozlaşma tehlikesi altındaki Türkçe’mizin korunması, kültürel ve sosyal değerlerimizin kaybolmaması amacıyla önemli bir adım attı. Beykoz Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürlüğü’nün teklifiyle Beykoz Belediye Meclisi’nde, ilan, reklam ve tanıtım amaçlı kullanılacak tabelalarda Türkçe isimlerin kullanılmasını özendirmek, kültürel değerlerimizin korunmasına katkı sağlamak amacıyla karar alındı.

Türkçe’nin korunmasıyla ilgili yürürlüğe konulan uygulama kapsamında ilçedeki iş yerlerine Türkçe isim verilmesiyle ilgili uyarılarda bulunuluyor. Türkçe’nin yabancılaşması ve yozlaşmasının engellenmesi çabalarına katkıda bulunmak amacıyla başlatılan uygulamayla halkın anlamakta güçlük çektiği “Star” “Cafe” “Coiffeur” gibi yabancı kelimelerin kullanılmasının önlenmesi amaçlanıyor. İş yeri ruhsatlandırma çalışmalarında özellikle iş yeri unvanlarının Türkçe kelimelerden seçilmesi istenirken, yabancı kelimelerden oluşan isim beyanında bulunanların ruhsatlarına iş yeri isimleri yazılmıyor.

Ne kadar güzel bir kampanya ve çok anlamlı bir düşünce keşke bütün Türkiye sınırları içerisindeki Belediyelerimizinde bu konuda hassas olmalar ve itina göstermeleri dileğiyle

Beykoz Belediyesine teşekkürler. Çok güzel bir uygulama başlatmışlar. Aslında bir de mevcut olan yabancı isim kullanan işletmelere ceza uygulaması başlatsalar çok güzel olur diye düşünüyorumsüprizzzzz

X