BETA HCG 6.HAFTA

sude_11

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2021
7
1
25
6 hafta önce ilişkiye girdim. 2 gün önce beta hcg testi yaptırdım 0,100 çıktı. Bu süre içinde regl olmadım. Beta hcg 6.haftada yanlış sonuç verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
& hafta önce ilişkiye girdim. 2 gün önce beta hcg testi yaptırdım 0,100 çıktı. Bu süre içinde regl olmadım. Beta hcg 6.haftada yanlış sonuç verir mi?
6 haftalık hamileyim betan 5000lerde ama bilmiyom da bence yalnış olmaz

Beta hCG testi, insan koryonik gonadotropin hormonunun kan seviyesini ölçer ve genellikle hamileliği tespit etmek için kullanılır. Bu hormon, döllenmiş bir yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinin ardından üretilmeye başlar. Testin hassasiyeti çok yüksektir ve çok düşük hCG seviyelerini bile tespit edebilir. Genellikle, son adet tarihinden yaklaşık 2 hafta sonra hCG seviyeleri tespit edilebilir düzeylere ulaşır.

Test sonucunuzda belirtilen 0,100 mIU/mL gibi çok düşük bir hCG değeri, genel olarak hamile olunmadığını gösterir. Hamilelik durumunda, hCG seviyesi zamanla hızla artar, bu yüzden 6 haftalık bir süreçte, eğer hamilelik varsa, hCG seviyesinin çok daha yüksek olması beklenir.

Ancak, adet gecikmesi gibi bir durum varsa ve test sonucu beklenenin aksine düşük çıktıysa, birkaç sebebi olabilir:

1. Düşük ya da Kimyasal Gebelik: Hamilelik erken bir dönemde sonlanmış olabilir, bu yüzden hCG seviyeleri hızla düşmüş olabilir.
  2. Testin Zamanlaması: Çok erken bir dönemde yapılan test, hCG seviyesinin henüz yükselmediği anlamına gelebilir, ancak bu durum 6 haftalık süreç için geçerli olmayabilir.
  3. Yanlış Negatif: Testler genellikle çok güvenilir olsa da, nadir durumlarda yanlış negatif sonuçlar alınabilir. Bu, testin yapıldığı laboratuvarın teknikleri, test kitinin kalitesi veya testin nasıl yapıldığına bağlı olabilir.
Regl döneminde bir gecikme yaşanıyorsa ve hCG testi düşük çıktıysa, aşağıdaki adımları takip etmek faydalı olabilir:

• Birkaç Gün Sonra Tekrar Test Yaptırmak: hCG seviyeleri hamilelik durumunda her 2-3 günde bir ikiye katlanır. Dolayısıyla, birkaç gün sonra tekrar test yaptırmak farklı bir sonuç verebilir.
  • Doktorla İletişime Geçmek: Hamilelik testinin sonuçlarını ve regl dönemindeki gecikmeyi bir sağlık profesyoneli ile görüşmek önemlidir. Doktorunuz, durumunuzu değerlendirip gerekirse ek testler önerebilir.
Sonuç olarak, test sonuçlarını ve yaşadığınız belirtileri bir sağlık profesyoneline danışmanız en iyi yol olacaktır. Bu, durumunuzun doğru bir şekilde değerlendirilmesini ve gerekiyorsa uygun tedavi veya tavsiyelerin alınmasını sağlayacaktır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…