Benim durumumda olan var mı ??

esmerkiz09

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
4 Ekim 2023
43
5
28
Ben geçen ay pcos hastası olduğumu öğrendim 6 aylık evliyim öncesinden böyle bişey yoktu evlendikten sonra ilk 2 ayda herhangi bi sorun yoktu sonra 5-7 kilo kadar aldım ve regl düzensizleşmeye başladı geçen ay yumurtlama döneminde parça parça gelen kanamam geldi doktorum yumurtlama döneminde olabilir dedi bugün reglim 7 gün gecikti gögüs ucunda ağrı kasık ağrısı var ama olamıyorum bütün testlerim iyi çıktı doktor pcos önemsemeyeceğim dedi kilo vermen gerek dedi hamur işinden uzak durman gerekiyor desi ama kilo vermem de zorlaştı gitmiyor sanki anlamadım ilerleyen zamanlarda bebek için sorun olur mu acaba

kilo verip sağlıklı beslenmen gerek bu şartlarda herhangi bir sıkıntı olmaz

Merhaba 6 sene olcak evliyim , ergenliğimde vardı benim pco ama hafif düzeydeydi geçikmelerim oluyordu zayıftım ama evlendikten sonra tam 20 kilo aldım çok hızlı oldu birazda eşimin yeme alışkanlığı yüzünden aldım çok sever yemek yapmayı da yemeyi de.. pco sorunu genellikle paket gıda hamur ve şeker bunlardan beslenen çok pis bir hormonal durumdur. Bazılarında hormondan anlar doktor bazısında yumurtalıklarda kistcikler görür kimisi geçer der kimisi geçmez diyor bana göre geçmiyor bu kistler orda sıkışıp kalan yumurtalar adet olamadıkca yumurtlama görmedikçe orda zincirlenmiş halde görüntü oluşur yumurtalıkta

Ben sonradan 15 kilo verdim geçen sene den bu yana anca verdim sana şunları önericem lütfen dikkate al burda çoğu arkadaş mutlaka yazmıştır ama ben olumlu etkiler gördüğüm herşeyi yazmak istiyorum sana:

1. Yürüyüş : günde 20 bin adım atıyorum ben işe de gittiğim için bana çok faydası oldu.

2. Su içmek : asla su içen biri değildim ama su içmek iç organları yıkamak demek yumurtalıkları çalıştırıyor su içmek ve idrar torbasını yıkamış oluyorsun enfeksiyon oluşmasını da aynı zamanda engellemiş oluyoruz su içerek ben kendime kocaman bir matara aldım 2 litrelik. Kolaylıkla bitirmeye başladım.

3. Yeme düzeni : sabah 11 kahvaltı , Ekmek olmayacak 10 tane zeytin , 1 kibrit kutusu kadar peynir bol yeşillik 1 tam salatalık maydonoz tercihe göre bu tabak istenmiyorsa 1 yumurtadan omlet yapılabilir ya tabak ya omlet gün içinde su , yeşil çay bol bol içilebilir Türk kahvesi günde 2-3 fincan içilebilir

Akşam yemeği: en geç 17-18 civarı olmalı nekadar erken yersek okadar yağ yakarız yemekten sonra sadece sıvı alımı olmalı.

Hafta da bir kere balık , bir kere et , 2-3 kez de sebzeli yemek şart az yağlı ve mümkün oldukça haşlama işlemi görülmüş şekilde pişirilir.

İnsülin direnci : pco insülin direnci oluyor Buda kilo alımına sebep yani tatlı krizleri birden yemeğe başvurma sıkıntıları şekere bedende yatkınlık oluyor doktorundan Glifor veya Matofin şeker ilacına bakabilirsiniz iştah keser mide bulantısı yapabilir yan etki olarak genellikle 2-3 hafta içinde alışıyor insan zayıflama da yardımcı olabilir akşam yemeklerinde 1 tablet alınır. Dozajı doktorunuz ayarlamakta durumunza göre

Ve son olarak Takviye : D vitamini , Omega 3, İnositol. Bunlar benim dostum çünkü adetimi ilaçsız düzenledi çok şükür ufak gecikmeler hala olsa da büyük bir fark var Buda iyi bir gelişme yumurtlama olmazdı oluyor çatlama olmazdı oluyor adetim aylarca gelmezdi oluyor.. tırnak kırılmaları , Saö dökülmesi ve bir çok şeyime iyi geldi diyebilirim. İçinden en etkilisi İnositol takviyesidir adeti düzenler yumurtaları kaliteleştirir ve yumurtlama sağlar ben eskiden ilaçsız senede 2-3 kez çok zor kendiliğimden adet olurdum yani uzun lafın kısası zayıflayınca takviyelerini de alınca herşey yavaşça normale dönüyor denemek ve iradeli durmak lazım çok önemli ama sadece bende pco var ben problemliyim demeyin eşinizde kontrol olsun. Ben başta öyle düşündüm doktorlar da hep benim üstüme geldi ama meğersem eşimle tencere kapakmışız onda da sorun çıktı sperm testinde o yüzden rahat ol çok cool şeklinde beslenmeni yürüyüşünü felan ayarla dediğim inositolu araştır herşey düzelir inşallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…