"Beğenilen biriyim, meslek sahibiyim ama yalnızım" Diyenler! Nedenler ve Öneriler?

Ne kadar zor geliyor akılları başa!

Evet bu olasılıklar yani beraber yalnızlık yaşamak endişesini hesplamak evlilikten soğutuyor. Ya istediğim gibi olmazsa fikri. Ama olacağı varsa oluyor demek ki. Aslında yalnız yaşayıp seçen konumunda olacaksın ama o zaman da işte adın neye çıkar bilinmez. Kadın olmak zor.

Ben de bu teoriyi savunuyorum. İstersen afedersin bir taraflarını yırt adam evlenmeye karar vermemişse evlenmiyor. Bir de kadın isterse parmağında oynatır derler. Ne ilgisi varsa.

aslında bende şunu düşünüyorum, daha gençken herkesi begenebılıyor kadın özellıklede daha fizksel özellikler dıkkatimizi cekıyor.. karsıdakının işi mesleği cok onemli olmuyor.. ama zaman geçtikçe kendini keşfettikçe kendimizin değeri artıyor.. fiziksel özellıkler daha arka plana geçiyor.. akıl zeka karakter olgunluk.. bunlar aradıgımız kriterler olmaya baslıyor... ve bu kriterler o kadar az ınsanda var ki bulmak ta zorlasıyor.. hayranlık duyabileceği biri olsun istiyor hayatında

Ben bu bahsettiğiniz sorunların temelinde insanın bencilliği olduğunu düşünüyorum,

Artık erkekler çalışan bayanlarla evlenmek istiyor,niye tek ben çalışayım o da eve ekmek getirsin diye düşünüyor,

Okumuş,belli bi iş ve statü sahibi olmuş bayanlar da para konusunda özgür olmak,bi erkeğin eline

bakmamak istiyor,ama iki cins de ve özellikle ben bunu kadınlarda daha çok görüyorum,zora

geldiklerinde niye onun kahrını çekeyim işim var ekonomik özgürlüğüm var,ailemi de ikna ederim deyip

evliliği hemen bitiriyolar,

Erkekler de -ki eğer ailesi de benimsemedi ise- bu olmazsa başka kız olur diyo,boşanmak istiyo,

Her taraf da kendini düşünüyo ilk olarak,BİZ olamadan evlilik bitiyo bu bencillik nedeniyle,

Ve huylar da uymayınca birbirine,taraflar daha fazla çekmek istemiyolar,

Ne kadar severlerse sevsinler,kız ya da erkek ne kadar güzel bakımlı çekici olursa olsun,karakterler

uyuşmayınca son yaklaşıyo malesef,

Ha tabi aileden kaynaklı sorunlar da çok yaygın malesef,

Bir de aileler de artık farklı düşünüyo,önceden ne olursa olsun kocan/karın senin boşanamazsın falan diye düşünülüyodu,

Şimdi aileler de niye evladım kahır acı çeksin boşansın ben evimde bakarım diye düşünüyolar genelde,

İstisnai durumlar tabi ki var,ama benim gözlemlerim bunlar...

Azulcuğum uzun uzun yazmışsın eline sağlık.

Bencillik doğal olarak geliyor yalnız. Eskiden güvenilirmiş evlenlecek kişiye ve ailesine. Şu an kimin eli kimin cebinde kim ne istiyor ne yapıyor ne kadarını doğru söylüyor tamamen meçhul. Bir arkadaş mahalle kültürü vardı demişti diğer sayfalarda. Mahalle kültürü birbirini ve geçmişini, karakterini bilen insanların bir arada olması demekti. Şimdiyse sen ne kadar tanırsan o kadarıyla kalıyor adamı. Komşusu bile bilmez kimin ne olduğunu artık. Bu da güvensizlik getiriyor doğal olarak da bencillik. Bilinç de denebilir aslında buna??? Kavramlar mı karıştı kafam mı karışık onu da çözemedim.

Sabır da azaldı birbirine karşı tahammül vs. Ancak yalnızlığa tahammül edebilir olduk. Onu çekeceğime yalnız kalırım derken buluyorum ben kendimi hayal kırıklığı yaşadığımda. Acı çekmemek için bahanelerim var.

Çözüm olumlu düşünmek, büyütmemek olabilir mi, ne kadar işe yarar bilinmez.

O gençlik çağlarında evlenirdim şimdiki aklım olsaydı. Ne kadar yanlış yönlendirilmişiz, oku mesleğin olsun sonrası olur diye. Oysa ki meslek kadar seveceğin kişiyle beraber olman da önemliymiş meğer.

Son düzenleme:

Katılıyorum şimdi aklım olsa bende ilk önce okuyacağım meslek sahibi olacağım sonra eş değerleri ile geldik bende şimdiki aklım olsa herhalde küçük yaşta evlenirdim...

Evet sabır ve tahammülde de sınırlarımızı zorlamıyoruz sanırım,

Rahatlığımız en önemli ihtiyacımız oldu malesef,

O nedenle insanlar gitgide birbirinden uzaklaşıyo,kendi kabuğuna çekiliyo,

Başkasının verdiği acıları yaşamaktansa kendi yalnızlığında melankolik bi hayatı tercih ediyo,

Bakalım sonumuz nolcak,dileğim ALLAH herkese aşk,sevgi,huzur dolu evlilikler versin inş.,

Sabır ve dayanma gücü versin ki ailelerimizi yıkmayalım,çocuklarımızı annesiz babasız büyütmeyelim...
:97:

Merhaba..
Öncelikle evliliğe bakışınızda bence bir sıkıntı var.
"Vasıflı" diye nitelendirdiğiniz ve sizce evlilik için önemli bir unsur olan bu kelime daha ziyade işverenler tarafından kullanılır.İnsan ilişkilerinde vasıflı olmak sosyal hayatta sizi üst sıralara taşır sizr saygınlık,para ve kariyer katar.Ancak bütün bunlar iş duygusal ilişkilere geldiğinde bir noktada tıkanır.
Nihayetinde dil bilmeniz,y lisans yapmanız,işinizde çok başarılı olmanız hatta ve hatta çok iyi yemek yapmanız gibi vasıflar dahi evlilik için kafii değil.Bunu kavrayarak yola çıkarsanız kendinizi suçlamaktan vazgeçersiniz,kaldı ki siz vasıflarınızı hayata iyi tutunmak,para ve saygınlık kazanmak için yaptınız eş seçmek için değil..

Ben de hayatındaki tek öncelik okul,sonra iş ve sonra eş diye dikte edilerek büyütüldüm.Faydasını gördüm mü tartışılır evet okudum hatta birden fazla üniversite okudum,istikrarlı ve beni mutlu eden bir işe sahip değilim hala,işsizim.. Evliyim. Ailemin benim için yaptığı sıralamayı bozdum.

Ülkemizde ataerkil yapı yüzünde biraz mantıklı aileler kız çocuklarını ayakları üzerinde durması mantığıyla yetiştirdi bu bizi eminim ülke olarak da ileriye taşıyacak.Ancak bu durum da kadınların kadın olma durumlarını yitirmesine sebep oldu.Okuyan,çalışan kadın erkeksidir demiyorum mantık bu değil.
Kadının naifliği,düzlüğü,sığınmaya müsait yapısı bozuldu.Artık güçlüyüz ve bu erkeklerin pek de haz etmedikleri bir durum.Çoğu erkek paraya düşkün olmasa karısının çalışmasından nefret eder halde.Kadınlar değişti ama erkekler değişmedi.Onlar hala aynı bakıyor hayata..

İlkokul mezunu hayatı boyunca evden çıkmamış bir genç kız,alımlı ise iyi ev kızı ise,adı çıkmamış ise sizin hayalini kurduğunuz kariyer sahibi bir mimar ile bir doktor yada ne bileyim iş adamı ile evlenebilir.. Erkekler özellikle bu tip kadınları tercih eder çünkü ev yaşantısına daha müsait bir yapıdalar. Bu durumda ben özgürüm,güçlüyüm,güzelim,kariyerim de var diyen kadın evlenemiyor.Ve bence özellikle tercih edilmiyor.Elbette özellikle güçlü kadını tercih eden erkek de var ama hmm çok istisnai..

Eğer vasıfla önemli olsaydı çok varlıklı çok eğitimli bir iş adamı ilköğretimini bile tamamlayamamış göğüs uçlarını yalarmış gibi poz veren bir mankenle evlenmez,ondan çocuk sahibi olmaz ,baştacı etmezdi.

Belli özelliklere sahip anlamında kullanıyorum "vasıflı" yı. Herkes kendine özgü "vasıf"lar bulabilir. Mesela bahsettiğiniz ilkokul mezunu kız da kendi içinde vasıfları olan bir kızdır. Yalnız işi ve güzelliği olan, pek çok yönden dört dörtlük kabul edilen insanların yalnız kalması günümüz gerçeklerinden biri.

Eğer bir bayanın işi yoksa tek maaşla geçinmek zor düşüncesiyle elenebiliyor. Ya da işi var da çirkinse "koca bulamadı." olabiliyor. Bu belli başlı özelliklere sahip kişilerin evlenememesi benim konum. o yüzden açıkça "vasıflı" diye belirttim bir rahatsızlık duymuyorum.

İlkokul mezunu bir kız alan mimarın geleneksel bir bakış açısı vardır. Evimin kadını olsun gözü açılmamış olsun vs diyor olabilir. Yani o adam mimar olabilir ama bazı şeyleri aşamamıştır.

Maalesef 3 üniversite de bitirse annesinin seçtiği kızla evlenen adamlarla dolu etraf. Bu tür adamlarla olmuyor zaten sorunlardan biri bu.

Sonumuzu ben de merak ediyorum. Vardır Allah'ın bir bildiği. Ben bu konuya fazlaca takmış durumdayım yalnız. Sanki günlerim boşa geçp gidiyor gibi hissediyorum elimde olmadan.

Son düzenleme:

Yazdıklarına katılıyorum,

Kadın iş hayatına atıldı,kendi ayakları üstünde duruyo,para kazanıyo,iyi güzel ama kendini kaybediyor sanki,

Çocuğuna yeterince annelik yapabiliyo mu,ve iş ortamındaki sorunlarla o duygusallığıyla zayıflığıyla başedebiliyo mu?

Hangi duygularını kaybediyo bunu yaparken,

Ben şahsen anne değilim ama anne olduğumda işimi bırakmayı düşünüyorum çünkü hiçbişey bebeğiniz kadar önemli olmayacak,

Bebeğiniz size ihtiyaç duyuyo,dahası var mı yaa,

Onu bırakıp da kariyer diye yırtınan hemcinslerimizi görmek gerçekten acı veriyo bana,

Ayrıca kaç tane üniversite bitirirsek bitirelim,istersek ordinaryus olalım,

Bi insanda vicdan,ahlak,dürüstlük gibi erdemler yoksa ne kadar vasıflı ne kadar iyi kariyerli olursa olsun

benim için bişey ifade etmez,

Önce insanlık gelir sonra vasıf gelir diye düşünüyorum...

Adaletten yoksun çok hukuk profesörleri var bu ülkede,cani olan çok vasıflı insanlar mevcut,

Demek istediğim kadın olsun erkek olsun kariyer uğruna kendi öz insanlık vasıflarımızı

yitireceksek,istemem ben o kariyeri o vasfı,

Bu kadın için daha önemlidir ki aileyi yuvayı kadın oluşturur,o sorumludur daha çok...

Duygularımı ifade edemediğimi düşündüm.

Siz size göre mükemmel vasıflara sahip ancak evlenenemiş bir hanımsınız.

Muhtemelen aynaya baktığınızda,güzelim,işim var,eğitimim var,evden barktan da anlarım..

Eee neden evlenemiyorum ben hemde emsallerime göre meziyetliyim diyorsunuz.

Bende size diyorum ki benim kasttetiğim veya sizin kasttettiğiniz vasıflar evlilik için kafii değil..

Bir erkek hmm iyi bu x mezunu,x lira kazanıyor,suratına da bakılır. ok tamamdır.

diyerek evlenmiyor.. erkekler ne kadar meziyetli vasıflı olursa olsun bu vasıflara sahip değilmiş gibi bağlı,naif ve korunmaya muhtaç kimselere ilgi duyuyor.

Siz kendinizi geliştirmişsiniz ve bunun farkındasınız ve öyle farkındasınız ki bu erkeklerin hoşlanmadığı bir özellik...

Ben iyiyim,harikayım ,güçlüyüm ideal kadınım .. bu erkeği korkutur..

Şöyle örnek vereyim evde yapmadığım yapamadığım hiçbirşey yoktur.

Elektrik işinden tutunda boya badanaya kadar.. Ama yapmam eşime rica ederim.Kavanozları eşim açar.

Ben açamadığım için değil,,kadının erkeğe muhtaçlığı erkeğin geninde olduğu için..

İlişkiler bu temele dayandığı için..

Bir kadın dilerse dünyaya hükmetsin kocası ona sadece karısı olarak bakar. Eğer bakamacağı kadının egosunu üzerinde hissedeceği bir durum var ise olay yerinden uzaklaşır..

Evlilik bir mutlu son değil, hayatın bir bölümüdür sadece...
Kimi erken atılır kimi geç.
Üstelik bir erkeğin evliliğe karar verdiğini de hiç düşünmedim evliliğe kadın karar verir...
Büyük ölçüde.
Ama istemek konusunda heves konusunda bir erkeğin evlenmeye kadından daha istekli olması gerektiğini düşünmüşümdür hep...
Bunu da sağlayacak olan gene kadındır...

Azul, yazılanları biraz yanlış anlamışsın gibi geldi. Vasıflı vasıfsız açıklamamı yapmıştım tekrar etmem gereksiz diye düşünüyorum.

Derinss, yeteneklerin olduğu halde kullanmamak, yapabileceklerin olduğu halde geri çekilmek, muhtaç rolü yapmak beni sanırım evlenememekten daha çok yorardı. Erkeklerin korumaya istekli, kadınlarınsa korunmaya muhtaç olduğunu ya da göründüğünü, bunun ilişkilerde bir taktik olarak kullanılabileceğini biliyorum ancak, rol yaparak yaşamak da zor olmaz mı?

Son düzenleme:

Yok yanlış anlama değil,konunda vasıflı kelimesini meslek sahibi olarak tanımlamışsın ve de mesleğim

var,beğeniliyorum ama yalnızım vb. yazmışsın ya,ben de bu özelliklerin evlilikte herşey demek

olmadığını

anlatmak istedim,

Evlilikte bunların hepsi vardır olması gerekir ama o vasıflı addettiğimiz insanın kişiliği insanlığı yoksa

vasfının bi önemi kalmaz demek istedim,

Sonuç olarak da erkekler insani vasıfları,yani huyu suyu ahlakı düzgün olan,hani iyi aile kızı olan

bayanları tercih ediyolar evlenmek için,onu anlatmak istedim,

Lafım sana değil yanlış anlaşılmasın,genel olark görüşüm bu ...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…