Bebişlerin ikinci ay aşısını yaptıran anneler bir bakarmısınız ?

chatlak_4180

serap
Kayıtlı Üye
18 Haziran 2008
535
6
44
canlarım benim oğlumun yarın ikinci ay aşısı var karma verem tetenoz biraz bana bilgi verirmisiniz kızlar saglık ocagı üç tane aşı olucak iki bacaktan bir koldan dedi kızlar üçünü bir andamı vuruyo bebekte bir yan etki oluyomu beni çok korkuttular çok huzursuz olur ateş yapar kabuk bağlar diye bende çok evhamlı biriyim çok korkuyorum aşıyı olduktan sonra hareket ettirirken emzirirken acıyomu dokununca bana bilgi verin canlarım yaa ben zaten aşı vurulunca bile bakamıyorum şimdiden kurmaya başladım çok ağlıyolar mı :a015: ne çok soru sordum dimi şimdiden tşk ediyorum bir ayrıntılı açıklayıverinde içim rahat bir şekilde gidiyim sizler tecrübelisiniz...hadi bakem annişler yorumlarınızı bekliyorum...bizim saglık ocagı biraz nemrut zor cevap alıyorum ağızlarından beni bir siz anlarsınız...a.s.

canım 2.ay sonunda sağlık ocağında 3 adet aşı yapılıyor. verem,karma ve pnömokok.
verem sol koldan yapılıyor.kabuk bağlar dedikleri aşı bu aşı. aşı olduktan 4-5 hafta sonra aşı olan yerde hafif bir kanama olurmuş.kabuk bağlarmış.kanama olması durumunda kanını hiçbir şekilde silmeyeceksin.kabuk bağladığı zamanda oynamayacaksın.

karma ve pnömokok aşılarıda sağ ve sol bacaktan oluyor.bebişler pnömokok aşısından sonra biraz ağlıyor.

benim kızım sadece aşı olurken ağladı.oda çok normal.sen içini ferah tut.şöyle düşün bu bebeklerimizin daha sağlıklı büyümeleri için yapılan bir şey....

ateş konusunda da şunları söyleyebilirim: kızımın aşıları sabah 9'da olmuştu gece 11 'den sonra hafif yükseldi.37,5 oldu. ama ateş düşürücü şurup vermedim.nemli bezlerle alnına ve bileklerine kompres yaptım.

dipnot1:ateşi çıkmadan ateş düşürücü şurup vermeyiin dedi sağlık ocağındakı hemşire eğer ateşi çıkmadan verilirse allah korusun vücut sıcaklığı olması gerken sıcaklığın altına düşüyormuş.bu ateş çıkmasından daha tehlikeliymiş.

dipnot2:doktorumuz calpol diye bir ilaç verdi.(ateş düşürücü) ilacı bir sefer kullandıktan sonra ağzı kpalı olarak 2 ay buzdolabında saklayabiliyrmuşuz.eğer bu sürede kullanmazsan şurup çöpe...

dipnot3: birde rota diye bir aşı var ağızdan damla olark verilen bir aşı.ama sağlık ocağında yok.eczanelerden edinebilirsin...

şimdiden geçmiş olsun canım.

hayatım benim oğlana karma ve pnömokok aynı gün bacaktan yapıldı...sonrasında hiçbir sorun olmadı...o gün gezdik bile..ama ben yine de önlem olsun diye akşam yarım fitil verdim...verem aşısı 1 hafta sonra yapıldı...doktorumuz öyle söyledi çünkü..verem aşısı ile rota virüsü aşısı aynı gün oldu..verem omuzdan, rota ağızdan..rotayı çok öğürdü benim oğlan ama...sonrasında sorun olmadı..rota özel hastanelerde var...140 tl fiyatı...

sagolun canlarım yaa iyiki varsınız çok metanetsiz bir insanım ben valla topuk kanı aldılar oğlumdan çok ben ağladım aslında hemşire beceremedi dört beş kez deldi topugunu sonra başka hemşire aldı toğugundan kanı o gün çok ağladım ben şimdi herseyde öyle olcakmış gibi geliyo birinci ay aşısını özelde yaptırdım çok güzel yaptılar çok ağlamadı ama gene ben hüngür hüngür ağladım çok hassasım yaa ama sizin yazdıklarınızı okuyup gidince bir kuvvet geliyor bana sagolun kızlar...bakalım yarını bir atlatsam Allahın izniyle...::çok üzgünüm:

canım benimde bebeğime 3 ü aynı gün oldu öncesinde çok evhamlandım ama ççok şükür bir sorun olmadı. Öncesinde ateş düşürücü vermedim çok şükür bir sorun olmadı bebişimde için rahat olsun şimdiki aşılar artık eskisi gibi değil. Ama ateş düşürücünü hazır bulundur yinede sen.

kızlar cuma günü bebeğim 2 aylık olucak ve 8gün sonra 2.aşımızı olcaz benim anlamadığım iki bi bacaktan iki diğer bacaktan ve bi koldan yani toplam 5 aşı olcaksınız demişti sağlık ocağındaki dr öylemi kafam karıştı :bbo:

değil canım..yanlış anlatmış..devlet tarafından 3 aşı vuruluyor...karma ve pnömokok bacaklardan, verem omuzdan..eğer istersen rotavirüsü aşısı yaptırabiliyorsun...o da ağızdan damla şeklinde...

canım hiç korkmana gerek yok bende senin gibi bebişim aglayınca dayanamıyorum aşı olurken babası tutuyor. o gün biraz ateşi oldu şurup verdim.başka bir etkiside olmadı. 3 gün su deydirmeyin dedi ebeler. bu kadar takma kafaya.:1hug:

arkadaşlar herşeyi söylemiş zaten canım
bizimki de 3ünü aynı gün oldu ve ateş falan yapmadı
ama sık sık kontrol etmeyi unutma ve yine dedikleri gibi evde fitil veya calpol bulundur ki gerektiğinde kullanabilesin

tşk ederim canlarım benim bugün sabah olduk aşılarımızı valla bir kuvvetle gittim sizin sayenizde üçünüde olduk biraz bagırdık ama atlattık çok sükür sagolun...inş ateşsiz sorunsuz atlatırız bu geceyide....a.s.a.s.a.s.a.s.

hımm anladım canım sağol yaa bende nasıl olcak diye düşünüyordum..
haftaya bugün aşıya gidicez umarım sorunsuz atlatırız ben herakşam kızımı yıkıyorum öyle 3 saat uyuyo aşı olduktan sonra yıkayamıcam galiba..
ve uyumucak tühhh uyku düzenimiz yine bozulucak...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…