Bebekte böbrek genişlemesi

uykubebesi

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
16 Ekim 2022
297
104
26
Arkadaslar merhaba konu baslıgından anlasılmak üzere bebegimde böbrek genişlemesi var. Bugune kadar hep bi umut bekledim kücülür normale döner diye biraz burda yazılanlarıda okuyunca cok moralim bozuldu. Cok cok şükür tabiki yine de her sey için. İlk anne karnında doguma yakın fark edildi. Sol böbreginde genişleme var doktorumuz 1yasına kadar gecer dogumda gecer dendi lakin 6ayı doldu hala gecmedi bizde bi umut ha gecti ha azalcak diye bekledik. Son gittiğimizde baska doktora göründük ve nefrolojiye gitmemizi istedi daha dogry bi sonuc için sürekli her ay ultrason cektiriyoruz genelde 5, 6, 7mm olarak bi büyüme gerceklesiyo gecen ay biraz kücüldü ferken bu ay yeniden büyüdü. Ve birde üreter distal uclarda da genişlik var dendi. Cocuk nefroloji yasadıgım sehirde yok malesef ve yakın zamanda istanbula gidecegim bu durumu yasayan bi umut olabilecek birileri var mı bu yollardan gecen nasıl testler isteniyo nefrolojide onlardan bile korkuyorum bide bunun üstüne idrar yolu enfeksiyonu gecirmemesi gerekirken vajinal yapısıklık fark ettik onun içinde krem verdi doktorumuz Allah dermansız dert vermesin

Durumlarımız biraz farklı ama bizde sık nefrolojiye gidiyoruz. Bebeğim prematüre anne karnında herhangi bi sorun görülmedi. Taburcu olmadan önce bobrekte genişleme var nefroloji takipli olacaksınız dediler. Sonraki kontrolde başka bi radyoloji uzmanına gittik genişleme yok taş var dedi. Nefroloji sonucu degerlendirirken taş olsa gölgesi de olmalı bu tortu toplanmasi herhangi bi radyologa gitmeyin daha çok bebek hastası olan radyoloji uzmanına gidin bidahakine dedi. Sonraki kontrolde doktorun dediği gibi yaptık oradakiler de tortu toplanması dedi.3 ayda bir kontrole gidiyoruz her gidisimizden önce ultrason istiyorlar sadece. Genişleme olduğu düşünüldüğü zamanda da ultrason istenmişti bir tek.

Allah şifa versin inşallah acıkcası bende gecer 1yasına kadar genişleme dendiği için kafamı takmıyodum ama her ay ultrasonda bişey cıkıp durması artık moralimi bozdu. İlk aylar böbrekte genişleme dendi sonra distal ıclarda genişleme var dendi son gittiğimizde yumyrtalıklarında kist var dendi şaştım kaldım

Çok geçmiş olsun kist bize de var dediler yumurtaliklarda ve cocuk cerrahisine yönlendirdiler. Cocuk cerrahisi çok önemli sorun olarak görmedi erir geçer kendiliginden takip gerekmez dedi. Fakat her ultrasonda baktiriyorum henüz geçmedi

Cok sagolun bizede kist önemli degil dedi doktor daha sonradan ise büyüyebilir hormonlara bakılır o zaman dendi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…