bebekleriniz ne yapabiliyor?

aslihanxx

Canım oğlum
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2007
577
2
43
kızlar az önce internetten bir yazı okudum. moralim bozuldu 5 aylık bbeğin yapabilecekleri benim oğlan hiç birini yapmıyor çünkü sabah kalkıyor akşama kadar kucakta kalabalık yerde büyüyünce böyle oluyor sanırım annesi babası dededi babaannesi halası vs. birimiz bırakıyoruz öbürümüz alıyoruz
kucakta olunca hareketleri kısıtlanıyor tabi okuduğum yazı şöyleydi

:uhm:5 aylık bebek, ayağını ağzına sokup ayak baş parmağını emebilir. Artık kendi kendine sırtüstü ve yüzükoyun dönebilir. Yüzükoyun yatarken elleri ve dizlerinin yardımı ile kendini ileri itebilir. Ayakta tutulduğunda vücudunu dik tutabilir ve yürüyormuş gibi bacaklarını ha*reket ettirebilir. Elinde şişe tutabilir. Nesneleri bir elinden ötekine aktarabilir ve bir şeyi uza*nıp tutabilir.:uhm:

sizinkiler bunları yapabiliyor mu?
birde oturtturuyor musunuz? ya da ne zaman oturacakalr:uhm::uhm::uhm:

Son düzenleme:
canım biz daha beş aylık olmadık ama ayağını ağzına sokma dışında hepsini yapabiliyor .. geçen gün resmen kendini yerde ite ite ilerledi bizimki .. ayakalrını ise şimdilik tutup çekiştiriyor ama daha ağızna götürmeyi başaramadı :)

pirayede hepsini yapıyor ayağını ağzına götürme çabaları yeni yeni başlıyo ama uzanamıyo,arada oturtuyorum tek başınada biraz oturuyo,yatırdığım an dönüyo hiç bırakamıyorum yalnız,bir haftadır filan bi elinden diğer eline bişeyler geçiriyo,adım atıyo bide koltuktayken yaslanıp tek başına ayakta duruyo düşmesin diye hemen yanında duruyorum...ama her bebek farklı kimisi çabuk yürüyo kimisi çabuk konuşuyo dert etme bence cnm arada kendi kendine yatsın yüzüstü yatırın ellerinden tutup adım attırmaya çalışın...

biz ayağımızı yeni keşfettik..
kerem oğlan dönüyor kaan oğlan daha dönemiyor ama kıçını kaldırıp kendini aşağıya kaydırıyor..
kerem oğlan aykata tutulduğunda dimdik duruyor ve refleks olarak adım atıyor gibi ama parmak ucunda yapıyor.. kaan sadece ayaklarını basıp dik durabiliyor..
ikiside elinde biberonlarını tutuyorlar, oyuncaklarını bir elden diğerine aktarıyorlar uzanıyorlar elimdekini yakalayabiliyorlar sadece kaan bunları daha geç yapıyor kerem resmen saldırıyor..
artık yavaş yavaş oturtuyoruz hatta bugünkoltukta çay içerken yan tarafına destekle yastık koydum diğer tarafı açıktı güzel oturdu kaan bey
keremde oturdu ama anında elini kısırın içine daldırması bir oldu...:))

Bizim biraz göbisimiz var o yüzden henüz ayagimiza ulasamadik ama digerlerini yapiyoruz..

istedigini uzanip tutabiliyor,yere emekler sekilde biraktigimda kollariyla kendini kaldirip

etrafa bakabiliyor.bu sekilde kendini ileriye dogru itebiliyor.ama tam olarak dönemiyoruz malesef.

simdilik yan dönüyor sadece,ama tam karin üstüne gelemedi kuzucum.

ben yavas yavas oturtuyorum destekli olarak,zaten kucagima aldigimda kendisi hemen oturur pozisyonu

aliyor.3 ayliktan buyana dik tuttugumda ayaklariyla ilerlemeye calisiyor.

Benim oğlum da henüz dönemiyor,ama poposunu kaldırırak kendini kaydırıyor..

Ama söyle bir durum var kızlar aklınızda bulunsun bu tıbben de kanıtlanmış bi durum kız çocukları bir çok şeyi yürüme,konuşma,dönme gibi..Erkeklere göre daha çabuk yapıyotrlar o yüzden kıyaslarken erkek anneleri biribiriyle ,kız anneleri de birbiriyle kıyaslasın..

Mesela benim görümcem benden 5 gün snra doğum yaptı bir kızı var.o dönebiliyor sağına soluna ama benim oğlum dönemiyor..Bu konuda çok moralinizi bozmayın..

evet çitos sana katılıyorum erkekler kendilerini daha ağırdan satıyorlar :)

Canım onlar belki 5 ayını dolduran bebekler içindir.Her bebeğin kilosu gelişimi farklı benim kızımda dönemiyor.Bende hep kalabalıkta baktım kızımı hiç yalnız kalmadım benim kadar annemde kucağında tuttu.

canikom hiç üzülme herçocuk bir olucak diye bir kanunmu var yaok tabikide benim ablamın oğlu 8 aylıkken sağdan sola dönmeye başladı düşün artık o biraz karakteristik oluyo üzülme canım hepsi olur allah sağlık verdin ha bir ay önce ha bir ay sonra takma

benim kızımda hepsini yapıyor hatta ilk kez bugün ayagını agzına götürmeyi başarabildi.tabi her çocuk farklı üzülme seninkide kucakta oldugu için yapamıyordur bütün bunları.gerçekten kucakta hareketleri çok kısıtlanıyor.

benim tatlı oğlum 3.5 aylık sağa sola dönüyor ve bu yüzden artık tek bırakamıyorum tutmayı öğreniyor bu aralar herşeyi yakalıyor artık onun hareketliliği yüzünden feci şekilde yorgunluk duyuyorum allah sonumuzu hayır etsin

ayak parmaklarını emiyor,tattığı yerden dirseklerine dayanarak 60 derecefalan doğrulabliyor eğer tutacak bi destek bulursa dahada fazla kalkıyor annesi çok tırsıyor o zaman:1no2:yere tutunca salkım sacak adımlar atıyor,ayakların tutup popoyu sağa sola devirerek halının üzerinde ilerliyor baya bişiycikler yapıyo bacak kadar boyuyla ha bu arada 2aralıkda doğdu benim paşam ama tevellütü sizin çocuklarla aynı

benim oğluş daha 3 aylıkken dönmeye başladı ilk zamanlar elini kurtaramıyordu ama sonra onu da öğrendi diğer şeyleride yapıyor ayağını ağzına getirmeye çok çalışıyor ama ben pek izin vermiyorum bebeğini yere bırakırsan onunda en kısa zamanda yaptığını göreceksin canım

elleriye uzatılan bişeyi tutuyor diğer eline geçiriyor
henüz ayaklarını keşfetmedi
sırt üstü yatarken yüzüstü yüzüstü yatarken sırt üstü dönüyo
yüzüstü döndüğünde kollarını kurtarabiliyor, kollarının üzerine dikiliyor
bu şekilde odanın bir başında diğerine döne döne ilerleyebiliyor
yüz üstü yattığında poposunu havaya kaldırıp aynı anda da kollarının üserine dayanarak doğrulmaya çalışıyor
o istemen yatırdığımızda
kafasını ve ayaklarını aynı anda havaya kaldırıp kalkmak istediğini anlatmaya çalışıyor(bu hareketi ben kendim yapmaya çalıştım çok zor yaaa.s)
abuuu şeklinde sesler çıkarark bizimle konuşuyor
böle işte
çok şükür kızım büyüyor
kasım bebekleri bi sürü şey yapabiliyor artık
sağlıkla büyüsünler inşallah
hepsine maşallah
yalnız
ben de yere bıraktığımdan beri daha fazla şeyler yapmaya başladığını düşünüyorum

benımkı pek bı becerıksiz. daha donduğu falan yok donmeye nıyetı de yok :) cır cır cır ötuyo anası gıbı geveze olucak sanırım... tuttuğuna yapışıyo bırakmıyo.kahkahalara başladı o da bana değil babasına(