Bebekler uyurken ,dikkat !!

mercan_dilara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2008
991
2
Kizlar bu bayram zavalli Kayracik aglayarak,bende surekli birilerine sinir olarak gecirdim bayrami...
Biliyorsunuz ilk gun esimin oglu dusurmustu kayrayi..Bayram boyunca da cok huysuz,huzursuz ve uykusuzdu..Ilk ke zdun gece erkenden uyudu cocuk,bende rahat bir nefes alacagimi dusundum..Esimin amcasinin oglu geldi(Kendisi 29 yasinda)Mercanla saklambac oynuyorlar...Sen o kadar uyarmama ragmen git kayranin basucunda bi bagir,Kayra nasil uandi uykuusndan anlatamam size....Boyle bir aglama olamaz...Cocuk resmen katila katila agliyor,nasil ici titriyordu resmen aglarken....Esim her zman benim abarttigimi soyler o b ile o kadar sinirlendi ki,cocukta cok korktu ne yapacagini sasirdi ...Ama ben sinirden kudurmus durumdayim biseyde diyemedim esimin ailesinden herkesle kotuyum zaten yazik tum hirsimi zavalli mercandan cikardim,sonra da daha cok uuzlup oturdum agladim..
Bunlari size niye yazdim ,ya da niye yeni baslik actigimi sorarsaniz,bu konunun cok on emli oldugunu dusunuyorum.Cunku yakindan sahit oldugum ve beni cok etkileyen 2 olayi anlatmak istiyorum bu vesileyle..
Israilli bir arkadasim var,Turkiyedeyken tanistigim ...Yilin buyuk bir kismini kendi ulkesinden cok turkiyede gecirir...Cok deger verdigi bir kiz yigeni var, hic dilinden dusurmez ve hep onun ozel bir cocuk oldugunu anlatir,,,Yigeniyle tanisana kadar ozel demekle neyi kastetdigini anlamamistim...Kizi gorunce sasirdim ,gercekten ilk baktiginizda dunyalar guzeli 11-12 yaslarinda bir kiz goruyorsunuz,ama zeka gelisimi 6 yaslarinda kalmis...Aslindan dogumundna 6 yasina kadar zeka geliismi cok normalmis ama birgun gece uykusunda hava saldirisi baslamis ve aniden siginaklara gitmeleri icin sirenler calmaya baslamis...O anda o sesle Uyaninca kiz zihinsel engelli olmus...Gerci durumlari cokc cok iyi oldugu icin ,tedaviyle biraz biraz ilerleme kaydedebilmisler...
Digeride annemle hastanede sira beklerken iki kadin arsindaki konusmada sahit oldugumuz bir konusma....Annesi calistigi iicn cocuga anneannesi bakiyormus....Cocok anneanne farkinda olmadan uyuyup kaliyor,kadinda (tam nedenini hatirlamiyorum) cocuga bagiriyor ve cocukta yine beyinde olusan bir hasar.Ama o gun annemle aglayacak duurma gelmistik bunlari duydunca kadinin kendini nasil,hangi kelimelerle sucladigini duyunca..
Daha once bi donem bi yatak firmasinda calismistim ve orad verilen egitimlerde uyku uzerine yapilan deneyleri anlatiyorlardi..Uykuya daldiginiz andan uyanincaya kadar cesitli asamalar yasarsiniz....Once hafif olan uykunuz sonra derinlesir vre sonra tekrar hafifler bunlar kisa araliklarla tekrar tekrar yasanir.ruya gordugumuz donem genelde bu cok derin olmayan donemlrdedir ,ki bu yuzden hatirlariz....Bu derin olan bolume R.E.M deniyor..Eger yataginiz rahat degilse ve bu rem uykusuna dalamiyorsaniz ,uykunuuz alamaz ve sinirli ,stresli olursunuz...Maymunlar uzerinde bir deney yapilmis,Uykuya dalan maymunlar tam rem uykusuna gectiklarinde uyandirilmis ,ve bir kac tekrardajn sonra maymunlarin cildirdigi gozlemlenmis......
Anlayacaginiz bebekler uyudugunda ortam tamamen sessiz olsun demiyorum ama ani ses yukselmelerinden kacinilmasi gerektigini soyluyorum .Mesela reklamlarda aniden sesin yukselmesi bile bizi belki etkilemezken onlarda ciddi sorunlara yol acabiliyor...Y ada ani sevinc le veya heyecanla verdigimiz tepkiler...Sesimiiz yukseltmeden once bebeklerimiz dusunelim,istemeyacegimiz sonuclara yol acmayalim

Çok teşekkürler paylaşımın için,ses olayı benimde çok takıntılı olduğum bişey.
Allah korusun hepimizin bebeklerini.

biz geçenlerde derbi maçına gitmiştk.arkadaşları beklerken kuzey uyuyakaldı. bayanlar gelince çay içilen bölüme geçelim dedik tam o sırada bi gs bi fb gol atınca millet çığlık çığlığa.kuzey çok korktu ve saatlerce ağladı.çok kötü bi gündü.

çok haklısın elifçim....
Burakta zaten çok sesli ortamlarda uyuyamaz....
Bide şu çevrenin ve büyüklerin lafları yok mu beni deli ediyo hep
neymiş sesli ortamda da uyumaya alışsınmış vs. Vs.
Ya kardeşim sen uyu bakalım uyuyabiliyomusun...
Bende böle ani ses olaylarında hemen burağı kucağıma alıp sakinleştiriyorum bi kaç defa bizimde başımıza geldi....

elifçim böyle bi konuya değindiğin için sağol canım ama maalesef bizde çocuk 2 tane olduğu evimiz sobalı ve tek odada durduğumuz için alpren uykuya hasret kalıyo abisi bi bağırıyo çocuğun aklı çıkıyo yazın iyiydi odaları ayrıydı ne diyeyeim Allah yardımcımız olsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…