Bebek kıyafeti alırken dikkat edin!

m_vtnsvr

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Ekim 2019
5
3
29
Merhaba arkadaşlar, sizi bir konuda bilgilendirmek için yazıyorum. Bebek kıyafetleri satacağım bir online site düşünüyordum ... 'i buldum toptan alım yapacak yerler ararken. Birkaç ürününü çok beğendim derken ürünlerinin %100 pamuk olmadığını ve modellerin birebir toptancı ...'un kopyası olduğunu öğrendim. İşin can sıkıcı yanı, perakende siteleri de mevcut ve resmen çalıntı ürün satmaktalar. Siz de internetten olsun mağazadan olsun, perakende alışveriş yaparken lütfen ürünlerin kalitesine,markasına, kullanılan kumaş türüne kadar her şeyine dikkat edin. Adamlar n11'de bile ürünlerini satıyor. Nasıl göz yumuyor bu tarz markalar anlamış değilim. Fotoğrafları da emsal olması açısından çekip ekleyeceğim. Yıllardan beri takip ettiğim bir forumsunuz, ilk konuma bu şekilde başlamak istemezdim ama bilgi vermek adına yazmam gerektiğini düşündüm.
Sevgiler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sayın m_vtnsvr,
gayet iyi niyetle insanları bilgilenmek maksadıyla yazıyor olabilirsiniz lakin "modellerin birebir toptancı ...'un kopyası olduğunu öğrendim. İşin can sıkıcı yanı, perakende siteleri de mevcut ve resmen çalıntı ürün satmaktalar." ifadelerinizle eleştiri ve şikayet hakkınızı aşmaktadır maalesef, şirketlerin tüzel kişiliklerinden kaynaklanan kişilik haklarının ihlali, ticari itibarlarının zedelenmesiyle ilgili düzenlenmiş olan kanunlara aykırı yazılar yazılması kanunen suçtur.

Bahsi geçen ve yasalar nedeniyle ismini silmek zorunda kaldığım alışveriş sitesi 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK’nın 9. ve 61. maddelerinde yer alan marka hakkının korunması ve marka hakkına tecavüz durumunda marka hakkı sahibinin başvurabileceği hukuki imkanlar veya Türk Ticaret Kanunu’nda 56. ve devamı maddelerinde düzenlenen haksız rekabet hükümlerine dayanarak çeşitli hukuki imkanlara başvurabilir, bu sebeple sizden rica ediyorum ileride dava edilmenize neden olacak paylaşımlardan kaçınınız.
Kaldı ki öte yandan bir alışveriş sitesi hakkında kanunen sorun yaratabilecek söylemlerde bulunurken diğer internet sitesinin örtülü reklamını yapıyor olarak algılanabilirsiniz, sitemizde reklam da yasaktır karalama da yasaktır.

Saygılarımla.

X