Bebek burnunu nasıl temizliyorsunuz

Coksukurbugunume

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2022
2.570
1.338
Kızlar selam,
30 günlük bebeğim var. Burnunda kurumuş sumuk var afedersiniz.
Nefes almakta zorlanıyor çocuk burun aspiratörü aldım şeffaf ucu burun içine sokulup asagidan yuvarlak kısma basıp sıkılıyor hani içine çekenler varya. Ama burun delikleri çok küçük girmiyor nasıl temizliyorsunuz sizler bana yardım eder misiniz bilgilerinizle ne kullanıyorsunuz sizler?

Şırınganın sadece ucuna hiç o dolma yerine doldurmadan serum fizyolojik çekin çok az bir şey oluyor bebeği yan yatırın tıkalı burun üstte kalacak şekilde tıkalı burnuna serum fizyolojiği verin sonra biraz bekleyin 2 dakika kadar zaten genelde bebekler hapşırıyor atıyor atmazsa da tel tokanın ya da çengelli iğnenin arka kısmıyla birisi kafasını sabit tutsun siz yumuşamış sümüğü alabilirsiniz aspiratörle çekemiyorsanız

Eğer gözüküyorsa parmağınızla ya da uyuduğu sırada küçük tel tokanın arkasıyla, cımbızla alabilirsiniz. Yok kurumuş canı acır derseniz banyo yaptırdıktan sonra alabilirsiniz. Ama genel olarak burnu aktığı dönemlerde Bruno markasının tek kullanımlık serum fizyolojik suları oluyor onunla ıslatır yine aynı markanın burun aspiratörü ile çekerdim. Osman Gönülal'ın serum fizyolojik kullanım videosu var YouTube da izleyin. Şimdi oğlum 2 yaşında elini yüzünü yıkarken hımmm yap sümükler çıksın diyorum.

Benim bebiş üç aylık olmak üzere henüz öyle aspiratör kullanmalık olmadık. Banyo yaparken yüzünü sürekli elimle rahatsız etmeyecek şekilde temizliyorum burnu dahil. Suyun etkisi ile yumuşuyor. Kurularken akıyor zaten orada silip nazikçe temizliyorum.

Kızlar banyo yaptırırken korkuyorum burnuna falan su kaçar tıkanır diye ödüm kopuyor onun için çok burnuna dokunamıyorum serum fizyolojik almamıştım eczaneden alayım bugün. Aspiratör ya da kulak temizleme çubuğu var ya onlar girmiyor delikleri henüz küçük
Çengelli iğnenin küçük olanın yani arkasıyla denedim çekebildim meğerse sadece uçta görünen gibi değilmiş devamı varmış çok da korktum yaparken çocuğa zarar verir miyim diye sağ olun desteginiz için

Fizyolojik serum damlatıp burun adaptoruyle cektim hep. Kendi nefesimle hafifce. Banyodan da çekinme kaçsın burnuna sümükler yumuşar hapsirikla atar sünkürmeyle yada.

Bende küçük çengelli iğnenin arkasiyla temizliyordum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…