Bebek Beslenmesinde İnek Sütü

Ç

çakıltaşı_m

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi çakıltaşı_m
Bebek Beslenmesinde İnek Sütü
4. aydan itibaren bebeğinizin beslenmesine süt ve katı gıdalardan oluşan karma beslenme programı ile devam ederken, çok önemli olan ancak ülkemizde birçok kişinin hâlâ bilmediği bir hususa dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Bebeğin ilk bir yılda; hatta ilk 24 ayda kesinlikle almaması gereken inek sütü (pastörize süt veya UHT sütler) hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz.

İnek Sütünün Sakıncaları

İnek sütünün yüksek protein ve mineral içeriği, bebeğin henüz olgunlaşmamış böbreklerine aşırı yük bindirir.
İnek sütü kullanımı, barsak içi kanamalara yol açacaktır. Bu da bebeğin kansız kalmasına (anemi) neden olur.
İnek sütündeki demir, anne sütündekinden farklıdır. Bu iyi emilen bir demir değildir. Bunun sonucunda, demir eksikliği anemisi (kansızlık) ve gelişme geriliği olur.
İnek sütündeki iyot ve çinko miktarları çok az olduğu için, bebeğin zihinsel gelişmesi olumsuz etkilenir.
İnek sütünde D vitamini çok azdır. Bu da raşitizm (kemiklerin düzgün gelişememesi) denilen hastalığa neden olur.
İnek sütü, bebeğin vitamin ihtiyacını karşılayamaz. Bu da büyümede yavaşlamaya neden olur.
Esansiyel yağ asitleri açısından çok fakir olduğu için beyin ve göz gelişimi geri kalır.
İnek sütü alan bebekler, daha fazla mineral almalarından dolayı, "susuz kalma" diye tabir edilen dehidratasyona yatkın olmaktadır.
En önemli sakıncalardan biri de, inek sütü ile beslenen bebeklerde allerji riskinin çok daha fazla olmasıdır.

alıntıdır

Bebeklere Bunları Yedirmeyin!

Bebeklere verilmesi önerilmeyen gıdalar;
Botülizm riski yüzünden 1 yaşın altındaki bebeğe asla bal verilmemelidir.
1 yaşına gelene kadar bebeğe narenciye ve yumuşak meyse suyu verilmemelidir.
Şeker, tatlandırıcılar, tuz ve baharatlar, bebek için gereksizdir ve bebeğinizin yiyeceklerine eklenmemelidir.
1 yaşın altındaki bebeğe, pancar, şalgam, ıspanak, lahana, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler gibi koyu yeşil sebzeler verilmemelidir. Bebekler için çok fazla nitrat içerirler.

Kızarmış Yiyecekler

Ailede alerji, astım veya egzama gibi cilt hastalığı olan varsa 1 yaşın üzerine veya daha da ileri bir yaşa gelene kadar bebeğe alerjik niteliği yüksek yiyecekler verilmemelidir.

Alerjik Niteliği Yüksek Yiyecekler

ınek sütü
Buğday
Mısır
Yumurta
Domuz Eti
Kuruyemiş
Domates
Soğan
Yumuşak meyveler
Narenciye ve meyve suları
Salça
Balık ve kabuklu deniz hayvanı
Baharatlar
Çikolata

alıntıdır

mersi canım ilgilendirdiğin için:)

zeynep canım senin çikolata benimkine benziyor, benimki biraz daha beyazı beyaz çikolata :)

zeynep canım senin çikolata benimkine benziyor, benimki biraz daha beyazı beyaz çikolata :)

oyy yerim ben onu cokacimcoook benimkinide doktorumuz bitter çikolata diye seviyor.geçen haftada açılmış bu yaa bitterlikten çıkmış diyo:roflol:
:1hug:benim yerime annesi onu

çok tatlı maşallah Allah sağlıklı büyütmeyi nasip etsin, öperim teyzesi oğlumun arkadaşını :)

ben annemesordum bana 1 yasına kadar süt vermedin mi die.kadın güldü.olurmu ööle nasıl muhallebi mama yaptık sana dedi.allaha şükür bi arıza cıkmamıs puhahahahaa

ben annemesordum bana 1 yasına kadar süt vermedin mi die.kadın güldü.olurmu ööle nasıl muhallebi mama yaptık sana dedi.allaha şükür bi arıza cıkmamıs puhahahahaa

e hadi o zaman bebişlerimize bol bol inek sütü içirelim :mymeka: bu kadar bilim adamının emeğine hiç saygı göstermiyon he a.s ( mama alacak ekonomik durumu olmayan o kadar çok aile var ki mecburen inek sütü içiriyorlar ama bu inek sütü vermek sağlıklı demek olmasa gerek )

yaa aslında celen haklı bende inek sütüyle büyüyenlerdenim annemi emmediğim için mamalı büyümüşüm.bir arıza yok ne bilim annemde kızıyo bana ama evlat işte napıcaksın en iyisini araştırıyoruz bizlerde.

hoppala ben ööle bişi demedimki :sm_confused: bana sööleneni ve aklıma takılanı yazdım :sm_confused: ben vermiyorum.ha gecen gün kahvaltısına sulandırıp koydum mecburiyetten.neyse canım tüm bilim adamlarına saygılarımla a.s.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…