Bebeğimle müzik dinlemek

meyveliruj

Üye
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2023
52
20
37
Merhaba arkadaşlar 12 aylık bebeğimle gün içinde oyunlar oynarız arada bebeğim kendi kendine oyun oynar o sırada ben işlerimi hallederim arada beni izler oynayama devam eder ama her zaman arka planda müzik açık olur hem işlerimi yaparım hem bebeğime dans figürleri yaparım bebeğimde arada oynamaya çalışır felan ama müzik çoğunlukla açık olur, geçenlerde hangi konu da gördüm hatırlamıyorum ama sanki müzik dinletmenin pek doğru olmadığı ile alakalı sizce yanlış mı yapıyorum gerçekten bilmiyorum fikrinize ihtiyacım var

Bebeğim 4 aylık ona her gün şarkı söylüyorum çok hoşuna gidiyor konuşmaya çalışıyor o da arkada kısık sesli şarkılar açık oluyor tabi yumuşak tonda gürültülü olmayan şarkılar bunlar pop ya da rap değil dinlendirici müzikler çoğu doktorda çocuğun dil gelişimi için şarkı söylenmesini öneriyor ama sadece dinletme kısmının ne kadar süreli olması gerekir onu bilmiyorum belki tüm gün sözlü müzikse eğer açık olması belki iyi olmayabilir.

Anne karnındayken klasik müzik ve piyano açardım. Doğunca da dinlettim. Diğer çocuklarıma da. Şimdi oğlum 3 yaşında ve inanılmaz derecede seviyor müziği ezberlemeye başliyor hemen. Hem eğleniyor hem sakinleşiyor. Ben bir zararını görmedim.

Nerede okuduğumu hatırlamıyorum, şöyle bir şey okumuştum,
TV, radyo vb yayınlarda ses desibeli sabit aralıkta olduğu için bebeklerin sadece ekran bakması değil uzun süreler bu sesleri dinlemesi de doğru değil diyordu.
Şöyle örnek vereyim, biz günlük konuşmada ya da sokak seslerinde sesimiz alçalır, yükselir, mimiklerimize göre değişir ama radro frekansında gülse de bağırsa da ses sabit aralıkta olur.
Ama kısa süreli müzik açmanın, dinlemenin de zararı yoktur bence, gün boyu yapmayın da birkaç saat müzik saati yapın mesela.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…