bebeğimin kalbinde üfürüm varmışşşş

tiviti

GELDİN DÜNYAMIZ OLDUN...
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2007
842
6
40
merhaba kızlar 20 mayısta kızımı dünyaya getirdim ama çocuk dr u muayene ettikten sonra kalbinde üfürüm var dedi ve kalp ekosunun çekilmesini istedi yarın çektireceğiz ama ben çok tedirgin oldum bu nedir daha önce hiç duymamıştım bide ağlarken fazla sesi çıkmıyor sanki sesi kısık gibi bazen düzeliyor ama acaba üfürümle bi alakası varmıdır nolur bişeyler yazın tecrübesi olanlar

Canim cok uzuldum cok gecmis olsun....Yanlis bilgi vermek istemem ama 2008 mayis annelerinden birinde de ayni sorun vardi...Sanirim zamanla duzelir demislerdi,diye hatirliyorum ...Geriye donuk konulara bi bak istersen,,,,Allahtan acil sifalar diliyorum .INsallah korkulacak bir sey cikmaz..Bize de bilgi ver lutfen iyi ve hayirli haberlerini bekliyoruz..Senin icin ve bebegin icin dua edecegim

Normal kalp sesleri olan “lup dup” seslerinin arasında duyulan uğultu veya fısıltı şeklindeki seslerdir. Anormal deliklerden veya daralan kapaklardan kanın geçmesiyle ortaya çıkarlar. Bazen kalpte delik veya damar hastalığı olmadığı halde üfürüm duyulabilir. Buna masum üfürüm denir. Masum üfürümlerde kalpten “lup dup” dışında üfleme sesleri de gelmekte ancak hastalık, delik vs bulunmamaktadır. Masum üfürümlerin bir kısmı ağır kansızlıktan kaynaklanırken bir kısmında kalp karıncıkları içinde embriyonsal önemsiz bir doku artığı ses nedeni olmaktadır. Birçok masum üfürümde ise neden bulunmamaktadır.

Belirtileri: Kalp üfürümlerinin belirtisi yoktur. Ancak üfürüme neden olan kalp hastalığı ağır ise buna ait çarpıntı, morarma, nefes darlığı belirtileri görülebilir.

Üfürüm sadece muayene sırasında doktor tarafından fark edilebilir. Eğer masum üfürüm dışında kalp hastalığı düşünülüyorsa EKG veya ekokardiyografi çekilmesi için çocuk kardiyologunun görmesi gerekir.

Ekokardiyografi nedir? Kalbin (minik bir ultrasonografi ucu ile) ultrasonografik olarak görüntülenmesidir. Kalp içi odacıklar, damarlar, delikler ve bunların birbiri ile ilişkisi net olarak gösterilebilir. Ağrısız, hızlı ve ekonomik bir tanı yöntemidir

acil sifalar dilerim canim,korkulcak bi rahatsizlik degil,gercekten,moralini iyi tut,,,sevgiler:teselli:

Canim cok sagol verdigin bilgi icin...Boyle birsey hatirliyordum bnede...En azindan bu konuda bilgimiz oldu Şeniz

Canım çok geçmiş olsun.Bildiğim kadarıyla ciddi bir şey değil.Bebeklerde nasıl bilmiyom da üfürüm benim eşimde de var.Doktor sorun edecek bişey değil her hareketi sporu yapabilirsin demişti.Sadece senede bi konntrol önermişti.İnşallah bebeklerde geçici bişeydir.Bebeğine sağlıklı uzun ömürler dilerim.Tekrar geçmiş olsun.

Canım çok geçmiş olsun. Benim bildiğim kadarıyla da öyle çok ciddi bişey değil sıkma canını a.s.

canım geçmiş olsun sıkma canını ablamın kızında da vardı kalbe giden bir damarda delik vardı ufak 1 yaşına kadar geçer dediler nitekim geçtide maşallah çok sağlıklı
sen her ihtimale karşı çektir ekosunu ama üzme kendini sorun yoktur inşallah

merhaba canım
öncelikle ebeveynleri böyle telaşa sürüklercesine daha 20 mayıs doğumlu bi bebeğe kalp ekosu isteyen doktoru nedense kınıyorum
nedeninini anlatayım. benim kızımda 20mayıs 2008 doğumlu aynı sancıyı geçen sene bizde yaşadık..doktorun muayenede bize dediği bebeğinizin kalbinde delik var.. bilmem kaç yaşına kadar geçebilir geçmezse şu yaşından sonra ameliyat edilerek tedavi edilebilir.. tabi öyle bir evhamla anlatıyorki dr çok moralim bozulmuştu.. bizim bulunduğumuz ilde özel de eko çeken yer yoktu üni. hast gittik ordada kurum için beklerseniz busene dolu gelecek seneye veririz demişlerdi.. ücretli çektircez dedik o zaman haftaya dediler. düşünün maddi durumu olmayan bi aile çocuklarının sağlkı durumunu öğrenmek için bi sene beklemek zorundalar.. şu sağlık sistemi kötü gerçekten arkadaşlar... neyse biz üni. kalp ekosu çektikdik. çeken doç.dr bayan bana dediki mutlaka dokturununuz bunu istemesine yanlış demiyorum ama dedi daha bebek 1.5 aylık ufürümün birçok çeşidi var dedi..size aks ettirirken biraz telaşlandırmış dedi.. üfürümün size sayamayacağım adar çok çeşidi var kendi aralarında çok dallara ayrılıyorlar dedi.. ilk önce muayene etti evet bi üfürüm var dedi. ama bu %99 zararsız bi üfürüm dedi.. ve yanlış hatırlamıyorsan 1 aya kadar kapancak cinste demişti.. daha eko çekilmeden.. anlattı anlattı.. siz bilinçli bir anne babasınız dedi. eko bebeğinize kesinlikle zarar vermez radyasyon gibi değildir dedi. ben böyle bi üfürümde aileye kesinlikle bebekte üfürüm var demem dedi gerek görmem çünkü kapanabilir bi delik dedi... ama siz bilinçli olduğunuz için anlatıyorum dedi. ve %1 lik ihtimal aklınızda kalmasın diye ekoyu yinede çekeceğim dedi ve eko çektirdik.sonuç evet bi üfürüm var ama kapanacak bi üfürüm. dediki bizi 3 ay sonra tekrar eko falan çektirmeyin kapandımı kapanmadımı bakmak için dedi.. ama yinede içinizde kuşku kalırsa 3 yaşından sonra bi kere daha kontrol edebilirsiniz gerek yok ama içiniz rahatlasın diye dedi. böyle. kalbini ferah tut... Allah ın izniyle birşeycik olmaz

geçmiş olsun canım, inşallah en kısa zamanda geçer. bu arada bebişin de hayırlı olsun, analı babalı büyüsün inşallah

arkadaşlar hepinizden allah razı olsun
koca denizlide gezmediğimiz hastane kalmadı yenidoğan ekosu çeken yer yok dün yine doğum yaptığım hastanenin çocuk dr una kontrole götürdük bebeğimi ve üfürüm çok hafiflemiş dedi çektirip çektirmemek size kalmış dedi ben içimde kalmasın diye çektirmek istiyorum ekosunu napayım arkadaşlar sizce çektireyim mi?

canım benim ya geçmiş olsun bak hafiflemiş de inşallah kısa zamanda geçer

canım benim çok geçmiş olsun sıkma canını üzülme bende ilk duydum ama bak arkadaşlar ciddi bişi olmadığını sölüyolar rahatla canım zamanla düzelir inşallah bebeğin.

dün özel bie hastanede çektirdik kızımın ekosunu ve kalbinde 2 mm bir delik olduğunu öğrendik ama dr korkulacak bişey değil büyük ihtimalle kapanır dedi hemen hemen bütün bebekler bu şekilde doğar ama bazılarında 1 aylıkken bazılarında 1 yaşında değişen sürelerde kapanırmış genelde dr asla korkmanıza gerek yok ilerde profesyonel futbolcu bile olabilir dedi gülerek benimde içimi rahatlattı sadece kontrol ettiricekmişiz 1 yaşına geldiğinde yine ekosunu çekelim dedi yani seneye tekrar çektiricez inşallah kapanır o zamana kadar.sizleri haberdar edeyim dedim...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…