Bebek Beslenmesi Bebegimin emerek uyuma aliskanligini nasıl degistirebilirim?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

eylul5485

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Mart 2014
30
16
Merhaba
11 aylık bir bebeğim var. Emzik ve biberon hiç vermedim . Doğduğundan beri hem gündüz hem de geceleri emerek uyuyor. Akşam saat 9 da emzirmeye başlarım 9 buçuk gibi uyur 11-12 ye kadar bir kac kez uyanir sonrasinda da 1 ya da 2 kez uyanir ve nihai olarak sabah 7 gibi kalkar. Uyanma sebebi açlık değil. uykusu hafiflediginde kendi kendine uyumayi bilmediginden meme arıyor.
Bebegimin artik kendi kendine uyumayi ogrenmesini istiyorum ama okudugum kadariyla hep aglatarak uyutmadan ya da besigine yatirip sallayarak uyutmaktan bahsediliyor.
Sallanarak uyumayi bilmediginden ve sallanmayi sevmediginden ikinci yontem bize uymuyor. Aglatarak uyutma yontemi de benim dayanabilecegim bir sey değil.
Emzirerek uyutan anneler bebeklerinizi kendi kendine uyumaya nasıl alistirdiniz?

Göğüs ucuna saç koyun ya da tuz ya da farklı bişey. Tabi bi daha hiç tutmaya da bilir. :)
Biberona alisirsa zaten memeden daha hızlı geldigi icin emmeyi bırakır.

Valla benim oglum 2 yasinda oda hala emerek uyuyor.bakalim yaza dogru kesmeyi planliyorum artik.bide daha cis kaka ogretme isimiz var oda yaza kaldi.bende memeden kesecem de nasil olacak bilmiyorum ya.ama seninki daha kucukmus.bence erken gibi geldi bana.birak emsin uyusun.gece cok uyanmasini istemiyorum diyosan da kemik suyuna ilikli sebze corbalarindan yap yesin yatsin ozaman taaa sabah uyanir aramaz memeyi.bakma acikiyoda uyanip seni ariyo o aslinda.bilmem ama benim dusuncem bu.allah kolaylik versin.

Göğüs ucuna saç koyun ya da tuz ya da farklı bişey. Tabi bi daha hiç tutmaya da bilir. :)
Biberona alisirsa zaten memeden daha hızlı geldigi icin emmeyi bırakır.

Emzirmeye devam etmek istiyorum dediginiz gibi bu yontemler memeden tamamen kesilmesine neden olabilir :)

Valla benim oglum 2 yasinda oda hala emerek uyuyor.bakalim yaza dogru kesmeyi planliyorum artik.bide daha cis kaka ogretme isimiz var oda yaza kaldi.bende memeden kesecem de nasil olacak bilmiyorum ya.ama seninki daha kucukmus.bence erken gibi geldi bana.birak emsin uyusun.gece cok uyanmasini istemiyorum diyosan da kemik suyuna ilikli sebze corbalarindan yap yesin yatsin ozaman taaa sabah uyanir aramaz memeyi.bakma acikiyoda uyanip seni ariyo o aslinda.bilmem ama benim dusuncem bu.allah kolaylik versin.

Aksam yemegini güzel yiyor zaten onda sorun yok. aciktigindan uyandigini sanmiyorum cunku memeye alinca hemen uyuyor tekrar pek emmiyor. Bu durum uyku kalitesini dusuruyor yoksa benden yana sorun yok cok sık kalkmadigindan yormuyor beni. Tuvalet egitimi benim de em korktugum sey umarım kolay atlatir ve tecrubelerinizi benimle paylasirsiniz :)

Gündüzden alıştırmaya başlayabilirsiniz. Emerken uyumaması için onu güldürmeye çalışın sürekli konuşun gıdıklayın. Emzirdikten sonrada yanına yatarak saçını okşayarak uyumasını sağlamaya çalışın. Bende ağlatarak uyutamayacağım için bu şekilde uyutuyorum. Kendiliğinden uykuya dalıyo 5dk içinde. Artık o yatağa götürdüğümde uyuması gerektiğini anlıyo.
Bizde en geç 8.30 gibi uyuyoruz emzirirken uyuya kalıyo genelde. 11 gibi o uykudayken ben alıp emziriyorum. 2 gibi kendisi kalkar emziririm uyur. 5 gibi tekrar kalkar emer yine emzirirken uyur. En geç 7 de de kesin kalkış yapar.
Doktora anlattığımda gayet düzgün olduğunu söylemişti uyku düzeninin. Bence sizinkinde de bi aorun yokmuş gibi duruyo.
Zaten özellikle gece sütü bebekler için çok faydalı anne dinlendiği için. 3 saatte bir emzirmekte fayda var.
Eğer daha sık uyanıyosa emzirmenizin üzerinden çok geçmediyse emzik deneyenilirsiniz. Sadece gece uyandığında ağzına verirsiniz.
Eğer emzik tutmazsa milupanın humananın gece çayları var bebekler için. Büyükleri bile çok rahat uyutuyo ondan içirebilirsiniz. Bir süre sonra bu düzene alışır oda

Merhaba
11 aylık bir bebeğim var. Emzik ve biberon hiç vermedim . Doğduğundan beri hem gündüz hem de geceleri emerek uyuyor. Akşam saat 9 da emzirmeye başlarım 9 buçuk gibi uyur 11-12 ye kadar bir kac kez uyanir sonrasinda da 1 ya da 2 kez uyanir ve nihai olarak sabah 7 gibi kalkar. Uyanma sebebi açlık değil. uykusu hafiflediginde kendi kendine uyumayi bilmediginden meme arıyor.
Bebegimin artik kendi kendine uyumayi ogrenmesini istiyorum ama okudugum kadariyla hep aglatarak uyutmadan ya da besigine yatirip sallayarak uyutmaktan bahsediliyor.
Sallanarak uyumayi bilmediginden ve sallanmayi sevmediginden ikinci yontem bize uymuyor. Aglatarak uyutma yontemi de benim dayanabilecegim bir sey değil.
Emzirerek uyutan anneler bebeklerinizi kendi kendine uyumaya nasıl alistirdiniz?
Benim oğlumda öle gece sürekli uyanıyor memeyi alır almaz uyuyor 10 kere kalkmışlığı var valla bi çözüm bulursanız banada söyleyin :)

emzik almamasi kotu olmus , kotu derken sizin açinizdan kolaylik bakimindan yani : )
bence emzirmeyi kesince nasil uyutacaksiniz onu dusunmeye baslayin, çunku memeyi kesmeden baska yonteme alistirmak çok zor .. anca meme olmazsa bi sekilde alisir ama oda nasil olur bilemiycem
benimkiler emzikle uyurdu hep
3 yas civarida birakiyolar emzigi

Emzirmeye devam etmek istiyorum dediginiz gibi bu yontemler memeden tamamen kesilmesine neden olabilir :)

Aksam yemegini güzel yiyor zaten onda sorun yok. aciktigindan uyandigini sanmiyorum cunku memeye alinca hemen uyuyor tekrar pek emmiyor. Bu durum uyku kalitesini dusuruyor yoksa benden yana sorun yok cok sık kalkmadigindan yormuyor beni. Tuvalet egitimi benim de em korktugum sey umarım kolay atlatir ve tecrubelerinizi benimle paylasirsiniz :)

canim bence bebegin artik gece beslenmesini kaldiracak buyuklukte.
Yani demem o ki, 6 saat beslenmesine gerek yok gece.
Bu gece beslenmelerinden birini kaldirman lazim.
Sen gidersen yanina bekliyecektir meme ve alincaya kadar agliyacaktir.
mumkunse esinin bebek alisana kadar sana yardimci olmasini iste.
mesele bir 6 saatlik sureyi secin, ve o sure icinde meme icin uyanirsa esin gitsin yanina ve severek oksayarak uyutmaya calissin.
bir iki gunde alisacaktir.

Benim kizimda oyleydi. Emerken sersemliyor ya o zaman agzindan cikartip kucagimda pispislayarak uyutuyordum. Birde saat basi emmek isterdi. Karninin tok oldugundan eminsen mesela uyudu ya 3 saat icerisinde uyanirsa meme vermeden kucaginda pispisla. 2 3 gun icinde duzelir

gece 1-2 kez kalkiyorsa cok sorun degil bence...
birde meme bebekler icin cok derin anlamlar tasiyor uyumak icin emer sakinlesmek icin korkunca seni ozleyince.
yerinizde olsam mahrum birakmazdim gece 2 defa ideal bence sizi ozluyordur kim bilir

Merhaba
11 aylık bir bebeğim var. Emzik ve biberon hiç vermedim . Doğduğundan beri hem gündüz hem de geceleri emerek uyuyor. Akşam saat 9 da emzirmeye başlarım 9 buçuk gibi uyur 11-12 ye kadar bir kac kez uyanir sonrasindave kez uyanir ve nihai olarak sabah 7 gibi kalkar. Uyanma sebebi açlık değil. uykusu hafiflediginde kendi kendine uyumayi bilmediginden meme arıyor.
Emerek uyumasi senin kokuna alisik oldugundandir ve inan alismasi bi sureden sonra psikolajik olarak seni cok yipratir , emxik dene olmadi elinle sirtini sivazla , gobegini sivazla , oksayarak uyutmaya calis . Her agladiginda gidersende onada alisir sen zorlanirsin. Uzak durmak, aglamasini izlemek zor gelebilir ama inan bebegin icinde senin icinde daha iyi diye dusunuyorum 3 cocuk annesi olarak nacizane yorumum, bebegini gule gule buyut canim.

Gününü planlamakla başlayın.
Yeme+aktivite+uyku... Tıpkı bizim gibi.
O da daha rahat edecektir Emin olun.
Bu sırayı gün içinde bozmadan sürdürün. Gece uykusu hariç. Onda uykusu bölünmeden emmeye devam etsin bence.

Emzik olursa siz baya bi rahatlarsiniz... Yada geceleri uyaninca biberonla su veya bebek cayi verin, bir iki itiraz edecektir ama sonra sonra alisir... En iyisi bana göre yine emzik, tabii bazi cocuklar ne yapsaniz almiyor... Aglatma yöntemide öyle geceler boyu sabahlar kadar degil, her ih dediginde vermeyin gögsünüzü, gece uyandimi ilk etap bikac yöntem deneyin, sirtini sivazlama, yüzünü oksamak gibi, sonra gögüse alin, ve bu süreci yani gögüs vermeden önceki denemeyi her seferinde biraz daha arttirin...:KK14:

Pöööööööfffffffffffff ayni dertten bende muzdaribim malesef.
Oglum emzigi tamamen birakti, 11 aylik oda.Gece belki 10 kere uyaniyor,gögsümü emmeden kesinlikle uyumuyor.Uyku ritüalleri mi yapmadik,oksamalar,banyolar,sallamaya kadar gittik yok...illaki meme.aslinda iki yasinda kadar emzirmek istiyorum,3 sene dogum iznine ciktim,ama bu gidisle yakinda birakicam emzirmeyi.Cok asiri düskün,disarda misafirlikte nerde olursak olalim,basliyor bluzumu cekmeye meme demeye :-) Kiyamiyorum bebegime,napicam sastim kaldim.Kizim kendi istegiyle 10 aylikken birakmisti...

memeden kesmediginiz surece kendi basina uyumasini ogretmeniz cok zor..

Gece beslenmesini dün itibariyle kestim ben 22.30 da uyku öğünü sonra sabah 6 da uyanana kadar emzirmedim

gece kalitesiz uyku uyuyo meme emecem diye üstelik zaraliymıs diş çürümüşesine neden oluyormuş, uykuya gelince ben Tracy hogg yöntemi uyguladım yatır kaldır yöntemi yani, cok ağladığında kucağına al sakinlesince yatır tekrar böyle böyle alışıyo, ilk başta 50 kere yatır kaldır yapabilirsin ama sabırlı ol

Gece beslenmesini dün itibariyle kestim ben 22.30 da uyku öğünü sonra sabah 6 da uyanana kadar emzirmedim

gece kalitesiz uyku uyuyo meme emecem diye üstelik zaraliymıs diş çürümüşesine neden oluyormuş, uykuya gelince ben Tracy hogg yöntemi uyguladım yatır kaldır yöntemi yani, cok ağladığında kucağına al sakinlesince yatır tekrar böyle böyle alışıyo, ilk başta 50 kere yatır kaldır yapabilirsin ama sabırlı ol
Bunu bende denicem bu gece, hadi bismillah..cok saol

Bunu bende denicem bu gece, hadi bismillah..cok saol

Tracy hogg un bebek bakım sorunlarına mucize çözümler diye bir kitabı var alırsan 3 5 yaşına kadar epey işini görür diye düşünüyorum benimki nisanda yaşına girecek

inşallah başarılı olur gazanız mübarek olsun :KK66:

X