Bebeğim ayağa kalkmak bir yerlerden tutunup yürümek istemiyor

1dogasever

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2020
2.744
3.605
Bebeğim 11 aylık popo üstü ilerliyor elinden turunca koşarcasına yürüyor merdiven görse inip çıkmak istiyor 50 sefer inip çıkabilir tabi benim ya da babasını elinden tutarak. Ama asla koltuktan sehpadan ya da ne bileyim herhangi bir yerden destek alarak ayağa kalkmaya çalışmıyor. YouTube video aradım ama tam olarak istediğim gibi bir bilgiye ulaşamadım geçen ay doktor kontrolünde sorun olmadığını söyledi doktor ama ana yüreği işte istiyorum ki normal gelişim seyrinde büyüsün. Böyle olup bebeği yürüyen var mı yoksa fizyoterapistten yardım almalı mıyım?

Her bebeğin gelişimi kendine göredir. Bir kaç oyunla onun ayağa kalkamasını destekleyebilirsiniz. Bunun için duvar oyunlarını kullanabilirsiniz. Ben duvara ya da dolap kapağına parmak kuklalarını bantlaşmıştım. Ayakta durarak ya da diğer dolaptan destek alarak onları söküyordu. Yine duvara bitmiş tuvalet kağıdı rulosu yapıştırp içine şu renkli toplardan atmasını isteyin. Kapının bir eşiğinden diğer eşiğine bant yapıştırın bu bantlarada topları onun ayağa kalkmış seviyesinde buradan toplaro söksün.Bu ve bunun gibi oyunlarla destekleyin. Sizde destek verirken kollrını yukarı kaldırmadan eşit hizada yanlardan tutarak yürütün

Aslında bu oyunlara benzer çok oyun oynatıyorum ayakta duruyor benim kıyafetimin omuz kısmına asılarak ayağa kalkmaya çalışıyor ya da kolumdan destek alarak asla kendim kaldırmıyorum ama çok mızırdanıp çığlık atmaya başlıyor. Sonra bir oturuyor ben kaldırmamda kalkmak istemiyor. Sadece şunu merak ediyorum gelişimsel bir sıkıntısı var mı yok mu?

Benim kızım 10 aylık olduğunda ilk defa desteksiz oturabildi o zamana kadar asla desteksiz oturamıyordu ve 14 aylık olduğunda yürümeye başladı şimdi 18 aylık evin içinde poposuna motor takılmış gibi akşama kadar asla durmuyor maşallah yani diyeceğim bebeğin normal gelişim seyri diye birşey yok bana göre her bebek farklı anne yüreği anlıyorum sizi bende öyleydim ama doktor sorun yok demişse yoktur

Birde zorla kaldırmaya yada ne bileyim yürütmeye çalışmayın ozaman daha beter yapmıyor bebekler nedese
Bende yaptım neden yürümüyor deyip çok uğraştım çevremde de geç yürüyen bebeklerin anneleri hep yürütmeye çalışırdı ama galiba bu şekilde bebeğin yürüme aşamasını biraz daha ileri atıyoruz farkında olmadan
Bir gün bir baktım kızım kendi kendine evde yürüyor inanamadım çok sevindim yani zorlamayın bence yürüsün diye

iki yeğenim var biri kız biri erkek. erkek olan gördüğüm en tembel hareketsiz bebekti. asla yürümek istemiyordu. 1 yaşında iki elinden tut yürüyordu ama tek elini tutunca sanki çok büyük bir şey gibi ay ay ay ay diyip panik oluyordu. kendi haline bıraktık yürüme oyuncağı vs aldık yürümedi. ama kız kardeşi 8 aylık. bıraksan koşacak öyle bir enerjisi var güveni var. koltuktan tutup dikiliyor. tek elinden tutunca yürüyor bile. her bebeğin gelişimi farklıdır. daha çok küçük

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…