Bazı adetler bitmeli artık

Mamtobe

Altın kapılarımız kan oldu Tayfun 🗝️
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2022
2.271
7.413
Kızlar böyle siteye girip girip çıkıyorum yazmayayım dedim ama yok. Saat 11 40 gibi oğlum uyudu park beşiğine yatırdım eşimde uyuyordu bende yanına yatıverdim sabah 6 buçukta kalktım çünkü oğlum erken uyandı. Neyse tam gözüm dalmış benimde bam bam bam düt düüt dürüdüt davul zurna sesi. Hepimiz sıçradık korkudan oğlum mosmor oldu katıldı ağlarken. Valla bıktım ya her Allahın günü düğün her Allahın günü öğlen davul zurna swsi. Köy meydanı gibi bu ne ya. Zaten 2 tane inşaat var biri tam bitişik binamızı yıktılar diğeri de tam karşımda. Hadi onlar zorunlu olan şeyler ama Şu sokakta oynama bam güm davul seslileri yoruyor ya. Hastası var uyuyan işçisi var bebeği olan var. Birileri evlenecek diye mahalle ayağa mı kalkmalı. Hayır birde bitmiyor 2 saat en az bu sesi dinle. Hele şu zurna sesi hani bir estetik seste çıkmıyor. Yapmayın artık evlenecek arkadaşlar. Eğlencenşzi mekanlarda yapın istediğiniz gibi eğlenin kimse ne karışır ne rahatsız olur. Ama yol kapatıp saatlerce oynamak ne. Hayır bu saatte yasal bir yatırımda olmaz polis çağırsam. Alt katımda kanser hastası bir teyze var kadın kemoterapiden gelmiş dinleniyor geçen karşı komşunun kızı evden çıkarken bando takımı istemiş. Ama görseniz trampetler davullar havada uçuşuyor. Hasta teyzenin kızı çıktı lütfen artık dedi ya 2 saattir dinliyoruz annem yatıp uyuyamadı halsiz zaten kemoterapi aldı bugün dedi. Karşı taraf çemkirip durdu özür dileyeceği yerde. Evden davul zurna bandoyla çıkıyorlar ama 2 gün sonra adliyede alıyorlar soluğu boşanmak için. Adetlerde gösterişe döndü iyice.

Bu düğün, sünnet vs nin ortama, evleneceklere, ailelere ya da zavallı çocuğa verdiği fiziksel ve psikolojik zarar birçok adetimizde yok. Kelimenin tam anlamıyla nefret ediyorum. Ha asker uğurlama da var.

Bende evlenirken istemedim evden çıkarken davul zurna. Ay istemedim diye benim yerime teyzemler ayılıp bayıldı. Hani sanki bir kusurmuş gibi

Sokakta düğün yapmak, gelin çıkarken gürültü yapmak berbat bir şeydir.
Şehir hayatına uygun davranışlar değildir.
Cezası olmalıdır. Senin düğünün benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Bir güncük idare falan da edemem.
Birincisi neden bir günümü sana feda edeyim, ikincisi sen yapıyorsun bir gün öteki yapıyor bir gün diye diye yazın komple gürültü oluyor.
Ben de uyuz oluyorum kısacası.

Sadece düğün mü, seçim kutlamaları, maç kutlaması konvoyu, son ses açılmış cami hoparlörleri, arabasına motoruna abuk subuk ses çıkaran egzos patlatarak giden saygısız şoförler, sahurda atılan ramazan topları… bi de saat kulesi var benim yaşadığım yerde her saat ve yarım saatte bir çalıyor dan dan dan

Bunların belki hiçbiri beni rahatsız etmezdi, ta ki annem yatağa bağımlı kalacak bir hastalığa sahip olana kadar.. hasta olanlar ya da yakınları çok iyi bilirler ki hem hasta hem bakım veren kişi için o hastanın biraz uyuyabilmesi, acılarını az da olsa dindirebilmesi çok çok önemli. Ama dışarıda o kadar rahatsızlık verebilecek ses var ki.. hastanız zaten azıcık uyuyabildiği uykusundan korkuyla yerinden zıpladığında içinizden tüm kötü şeyleri saydırıyorsunuz bu düşüncesiz insanlara. Ama ne diyeyim herkes ancak kendi başına gelince anlıyor.

Bir iki hafta öncede oğlumla parktan döndük ikindi saatleri. Normal kaldırımda gidiyoruz. Karşından konvoy geliyor ama millet camlardan sarkmış meşaleler bir anda kör duman oldu her yer. Motorsikletliler yol dar olduğu için kaldırıma çıktı kaldık oğlumla ortada korktu o sesten çocuk ağlamaya başladı. Hani böyle tecavüzcü coşkunun filminde olur ya kadın motorcuların ortasında kalır dönerler etrafında aynen öyle oldum. Ayıp ya.

Önceki gün 23.15 saat. 1 saattir bitmeyen korkunç bir müzik, he ryer kapalı ama içerde gibi ses. Çıktım yola. Kavşağın köşesine lüks arabalatını parketmişler, sandqlyeleri koymuşlar öne kızlı erkekli oturuyorlar parkın önünde. Söylediğimde, ben burdan zor duyuyorum sesi dedi bana. Korkunç saygısızız ülkece. Uyarı gelince de düzgün bir tepki alamıyorsunuz.

Bende mahalle dugunlrtıne cıldırıyorum cekmek zorunda mıyız o gürültüyü
Hersey bı yana maganda kursunu yorgun mermi fılan olayları da eksik olmuyor milletin mahalle arası eglencesı yuzunden

Maalesef insanlar toplu yaşam kurallarından bi’haberler, kendileri eğlensin de geri kalanlar rahatsız olmuş uykusundan sıçramış önemli değil, davullar zurnalar silah atmalar

Mamtobe inşaat demişsiniz deprem bölgesiyse belki oraya özel yasaklar uygulanmıyordur ama genel olarak 15 Mayıstan itibaren inşaatların durmuş olması gerekir.

Cidden ya keko turnusolu. İstanbulun göbeğinde yaşıyorum bizim burada da var.
Kime neyi duyuruyorsunuz yani, çok meraklı miyiz x kızla y oğlanın evlenmesine? Ne güzel salon tutmuşsunuz. Salona girerken çalın işte.
Fakiri de aynı zengini de aynı bu görgüsüzlerin. Bir akrabanın sitesine gitmiştim, aylık aidatı kira kadar olan bir yer. Bando takimi gelmişti, saksafonla trampetle gelin çıkarmışlardi, bir saate bitmemisti tantana.
Bence tam bir saçmalık. Yapan bana saygı duymadığı için ben de yapana saygı duymuyorum:)

Maalesef mune abla İstanbuldayım arka taraf bitişiğimde şuan kepçe var. Hemen ön tarafımda da inşaat var birde mahalle düğünümüz var şuan. Mahalle deliler koğuşu gibi

Sorsan Avrupai takılıyoruz. Ama iş ne zaman evlenmeye geliyor bütün o avrupailik siliniyor.

Yazın inşaat yasak mı ki? İlk defa duyuyorum.
Evet, her sene turizm sezonu diye 15 Mayıstan itibaren 3-4 ay inşaat yasağı olur, gürültülü şeylere kısıtlama gelir mesela dozer, beton kırma makineleri, mikser, beton dökme vs yapılamaz ama sessizce yapılacak işler devam eder, badana, dolap takma, fayans döşeme.
Çevrenizde inşaat yapılıyorsa ve mikser getiriyorlarsa veya dozer vs ağır inşaat makineleri, şikayet edin ceza yazarlar ama dediğim gibi deprem bölgesiyse şayet depremzedeleri mağdur etmemek için deprem konutlarına özel uygulama olabilir, benim söylediğim bu bölge dışında kalan yerler için geçerli.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…