Bayramlar ve Sabahları

ffcamdankalp

Guru
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2006
424
12
lkmcover.jpg

Bayramlar ve Sabahları

Ne başucumuzda kırmızı papuçlarımız var artık, nede yeni cicilerimiz. Bayram temizlikleri, camlar, pencereler, perdeler, halılar... Uzun bir liste... Yapılacaklara dair. Nasıl kirleniyorlar! sanki onlarda daha çabuk, herşey çabuk. Eskisi gibi değil.
Sonra şekerler, çukalatalar alınıyor, yerlerini alıyorlar şekerliklerde... Aşırmak bile istemiyorsun, muzip gelmiyor eğlenceli değil.
Baklavalar şerbetleniyor, onların tatlarıyla çoğaltmaya çalışıyoruz, ağzımızın bayramımızın tadını.
Arefe günü; çok severim hep bir öncelerini, her özel günün arefesini. Bayramların, yeni yılların... Beklemek güzel, heyecanlanmak, hala
ümitli olmak yarına , gelene dair.

Bir arpa boyu uzamak için yapılan çıpıçıpılar, çocukken ne inanırdım! Hayatımdaki tüm bayramlarda bir arpa boyu uzasaydım. Hala bir nokta altmış cm olmazdım sanırım. Temiz karşılamak sabun kokularıyla güzeldir bayramları, heryerden temizlik kokuları...
Ve bayram sabahı annem, babam, kardeşlerim şimdi birde yiğenler... Şükür ediyorum. Ailem var. Fakat artık büyümenin ikilemleride var.
Babama sarılırken, babasına sarılamayanları düşünüyorum, birgün benimde bir bayramı bunun eksikliğiyle yaşayacağımı. Annemin elini öperken bir gün, bir taşın soğukluğunda onun sıcaklığını hissetmeye çalışacağım günleri, bayramları.
Çocuklarını bekleyenleri, dostlarını gözleyenleri, sevdiğinden çok uzak bir yerde mahsun duran yüzleri, yaşlanan gözleri.
Kalbine ateş düşmüş evlat acısı yaşayanları, dağlanan yürekleri, geride kalan eşi , evlatları.
Bayram günü okunan selalar, duyuyorum... Kimin bayramı!
Herkes bayramı bayram gibi yaşasın dileğim o .
Bazılarımız için malesef olamıyor, Takdir-i İlahi .

Bayram geliyor, bazılarımıza buruk, acı...Kimimize yaslı, yaşlı.
Sevincimi gölgelendiriyorlar, gerçekler. Bayram geliyor, ipekten kanatlı.
Bayram geliyor, kavuştuk şükür yine. Evlerimizdeysek eşimiz dostumuzla büyük nimet.
Ya ziyaretlere giderken önünden geçtimizi hastaneler. Hastalara da bayram! Şifalar diliyorum, asıl bayramları, sıhhatlerine kavuşana dek.
Kaybedenlerede, arayanlarada, özleyenlere, bekleyenlerede, gelenlere, gelmeyenlerede bayram !
Aslında herkesin bayramı ; mutluğunu, huzurunu, eksik olanı bulduğu gün.
Bayram geliyor, umarım bu bayram hepimizin eksikliklerin tamamlandığı tam bir bayram olur.
Olamayacaklara da, imkansızlıklara da sabırlar ve yerine koyabilecekleri daha büyük, daha fazla, aramayacak, hissetmeyecek kadar sevinçler nasip olur.

Bayram yerleri kurulmuştur, dönme dolaplar, çarpışan arabalar, atlar, oyuncaklar, maytaplar. Yaşadık şükür sırada büyüklük bayramlarımız var,
sevincine biraz burukluk eklenen. Olmayanlarla oldurduğumuz, gülmeyenlerle güldürdüğümüz. "Hayat bildiği yerden gelsin, İşimiz bu yaşamak "
diye seslendirdiğimiz, bayramlar.

Bayramınız kutlu, yüreğiniz umutlu, umutlarınız atlı, sevdalarınız kanatlı, mutluluğunuz katlı, sofranız tatlı, mekânınız tahtlı, ömrünüz bahtlı olsun.
Kolanya ve şeker ikramımız vardır, el öpenlere madlen çukalata :p

BAZEN...............
çocuklukta kalmış,
kaygısız günlerin hafifliği gelip oturuyordu içime.
Günlük hayatın, geçmişin,
gelecekle ilgili bütün düşüncelerin dışına çıkıyordum o zaman
Her şeyi bir kalemde silip atan
her şeye yeniden başlanabilinir sandıran bir duyguydu bu..
Hayat bir oyundu,
istedigimiz gibi oynayabileceğimiz bir oyundu...
BAZEN.............. Ezocan

Bayramlar aynı bayram da...Biz insanlar eski aynı değiliz
ne günahı var bayramın..Temennilerin için sağol
Camdankalbim,yazı için de teşekkürler
seni izliyor,yazılarınla mutlu oluyorum..
O güzel yüreğine,ellerine sağlık

Bayramlar aynı tadında,heyecanında ama bizler büyüdüğümüz için o eski tadı alamıyoruz.Çocukken herşeyin bir tadı var,neşesi var büyüdükçe hayatın ağırlığı karşısında onu kaybediyoruz.:1no2:

X