Baylan Pastanesi

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.962
30.196
60
Kadıköy Çarşısı'ndaki Baylan Pastanesi asmalı bahçesi ile her yaştan insanın severek gittiği, bildiğimiz o meşhur tatlarını hâlâ koruyan İstanbul'un en eski pastanelerinden biri. Baylan Pastanesi'nin kurucusu Filip Lenas, Arnavutluk'tan Türkiye'ye göç ettiğinde aklında iyi bir pastane açmak vardır. 1923'te Beyoğlu'nda ilk pastanesi Loryan'ı açar. 200 çeşit pasta ve şekerlemesiyle dönemin ünlü pastanelerinin rakibi olur. Daha sonra Karaköy'de bir şube açar. Karaköy'deki Baylan, Tünel ile Karaköy'e giden Kadıköy yolcularının bir çoğunun ayakta Kup Griye yedikleri, pasta ve çikolata aldıkları bir pastanedir. Yabancı adların Türkçeleştirilmesi yasası ile 1934'te Baylan adını alır. 1939 yılında Karaköy'de açılan Baylan Çikolata Fabrikası 1984 yılında kapandı. Baylan'ın Kadıköy şubesi ise 1961 yılında açıldı. Beyoğlu Baylan, Beyoğlu'nun o dönem kötüleşen şartları nedeniyle 1967'de kapandı. Baylan'ın bugünkü sahibi Filip Lenas'ın oğlu Harry Lenas Avrupa'da uzun yıllar pastacılık ve çikolata pralin konusunda eğitim almış. Türkiye'ye döndüğünde ise pastacılık ve çikolata konusunda tam bir uzman olmuş.
O yıllardan bu yana uluslararası seminerlere, konferanslara katılıyor. Chaine des Rotisseurs adlı gurme kulübünün kurucu üyelerinden.. Dondurma, karamel, badem, vanilya, fıstık ve krem şanti ile hazırlanan üzerinde karamelli bal sosu ve kedi dili bisküvisi ile servis edilen Kup Griye'den sonra, İtalyan dondurması, Espresso, Capuccino, Milkshake Türkiye'de ilk Baylan'da tadıldı. İlk yılbaşı sepetleri de yine burada müşterilere sunuldu. Likörlü, krokanlı, pralinli, limonlu çikolatalar ve Truffle da Baylan'da İstanbullularla buluştu. Bahçesiyle birlikte 100 kişilik kapasiteye sahip Baylan Pastanesi haftanın her günü 09.00 ile 20.00 arasında hizmet veriyor. Pastanenin mutfağında 7 kişilik bir ekip çalışıyor.
alıntı

Son düzenleme:
Yok Elif anladım canım senin karnın acıkmış.Bu saatte yeme yediremeyeceksin bana ona göre.

elifcim bu pastaneyi herkes bilmez..ama cok guzel bir bahcesi vardir...kameriyesi var bahcesinde..ve giden olursa o meshuur kupgiriyeden yesin.

çok güzel bir yer
herkes mutlaka kup griye yemeğe gitsin bence
inci nin profiterolu baylanın kup griyesi

Ben senelerdir Kadıköy deyim yahu..nasıl bilmem böyle bir yeri...Tam olarak nerede..Hani bende keşfetsem diyorum hehe :KK70:

Sementa PTT'nin yanında ki sokakta hemen Hacı bekir'in orda.
Çok eski bir pastanedir Baylan. Annemler okul yıllarında bile gidip bahçesinde otururlarmış. Bizde her özel gün için pastamızı burdan alırız. Kesinlikle çok hafiftir özellikle pastaları. Bir kere deneyin başka bir yerden bir daha pasta almak istemezsiniz.

Ok Hacı Bekir deyince anladım şimdi...Pastaneyi biliyorum ama isim olarak bilmiyordum..Ben her Allah ın günü önünden geçiyorum sabah akşam yahu :KK70: Ben bakan körüm galba..Ama ismine bakmak aklıma gelmemişti hehe :KK70: Bir de oranın bahçesi olduğunu bilmiyordum çünkü hiç girmedim oraya..Ama teşekkür ederim beni aydınlattığınız için en azından artık yeni bir yerim daha var :KK66:

ahhhh canim feci halde kupgriye cektiiii en kisa zamanda gitmeliyimmmmm!

arkadaşlarda yazmış kupgriyesi harikadır.pastalarıda nefistir.

arka tarafta bahçe havası verilmiş kapalı bölümde cupgrey yemenizi öneririm harikadır ve baylanın spesiyalitesidir başka yerde yiyemezsiniz likörlü ve krokanlı çikolatasıda enfestir

dondurmasına çok güzeldir.aslında dışardan pek belli olmuyoda içerisi çok güzel.o yüzden insanların dikkatini çekmio bence

X