baş ağrım uyuşmam geçmiyor

mx1221

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Haziran 2023
9
1
27
arkadaşlar herkese iyi akşamlar. aylardır geçmeyen boyun ve baş ağrım var. gitmediğim doktor içmediğim ilaç kalmadı ama iyileşmedim. üstelik son günlerde başım uyuşmaya ve ağrı çeneme şah damarlarıma baskı yapmaya başladı. ağrı bütün vücuduma vurmuş durumda. damardan bir sıcaklık geliyor ve o an nefesim daralıyor. defalarca hastaneye gittim bu durumdan ötürü. ama tahliller temiz çıkıyor. şuan bunu yazarken bile başımı mengene arasına almış da sıkıştırmışlar gibi hissediyorum. geçmiyor bu his😥 bütün vücudum öyle ağırlaşıyor ki duramıyorum yerimde. başımdaki baskı hissi başka.. ne için olduğunu anlayamadık bir türlü. bu durumu yaşayan oldu mu? bir çözüm sunabilen arkadaşlar olur belki😢

Psikolojik olabilir. Bu arılarla alakalı yapılan testler tetkikler vs temiz çıkıyorsa sorun psikolojiktir. Psikolojikten kastım bir derdiniz sıkıntınız varsa veya farketmeden de olsa kafaya taktığınız bir olay varsa bunu yapar çünkü vücut bunu dışarı atmak istiyor bir psikyatriye görünün derim

geçmişte kötü şeyler yaşadım ama ağrılarımın başladığı zaman hiçbir olay yaşamadım. bedenimin akışını bu kadar bozabilir mi psikolojik bir sorun ve böyle uzun sürer mi? doktorların anlayamadığı bir hastalık mı var diye korkuyorum çünkü🥺

Küme baş ağrısı / Cluster bir araştır bakalım, semptomların benziyor mu? Eğer benziyorsa beni haberdar et.

araştırdım birçok semptomları benziyor.
Hangileri mesela ? Bak şöyle anlatayım. Bu migren ağrısı gibi bir ağrı değil. Altta şiddetli ama stabil bir ağrı varken arada 3 dakika ile 3 saat arasında iniş çıkışlar gösteren ve tekrarlayan matkapla oyuyorlarmış gibi bir ağrı. İlk başkangıç zamanında haftalarca sürüyor ki benimki öyle olmuştu. Sonrasında o ilk atak yılları geçtiğinde periyodik olarak ayın belli günlerinde durup dururken tekrarlıyordu. Ama çok stresli bir dönemimde başladı bunu ekleyeyim. Sen kendi hissettiklerini, ağrı şeklini, başının hangi bölgeleri, tek taraflı mı mesela gözüne kulağına vuruyor mu bunları da yazarsan netleşelim. Sana bir kaç tavsiyem olacak çünkü.

Hangileri mesela ? Bak şöyle anlatayım. Bu migren ağrısı gibi bir ağrı değil. Altta şiddetli ama stabil bir ağrı varken arada 3 dakika ile 3 saat arasında iniş çıkışlar gösteren ve tekrarlayan matkapla oyuyorlarmış gibi bir ağrı. İlk başkangıç zamanında haftalarca sürüyor ki benimki öyle olmuştu. Sonrasında o ilk atak yılları geçtiğinde periyodik olarak ayın belli günlerinde durup dururken tekrarlıyordu. Ama çok stresli bir dönemimde başladı bunu ekleyeyim. Sen kendi hissettiklerini, ağrı şeklini, başının hangi bölgeleri, tek taraflı mı mesela gözüne kulağına vuruyor mu bunları da yazarsan netleşelim. Sana bir kaç tavsiyem olacak çünkü.

tek taraflı ağrım oluyor-ağrı yerleri bazen değişiyor- ve saatler sürüyor, gözlerimde kızarıklık oluyor, yüzümde ağrı ,burun akıntısı, huzursuzluk hissi, baş boyun ve omzumda şiddetli ağrı oluyor. ve gün içerisinde çok defa oluyor.

tek taraflı ağrım oluyor-ağrı yerleri bazen değişiyor- ve saatler sürüyor, gözlerimde kızarıklık oluyor, yüzümde ağrı ,burun akıntısı, huzursuzluk hissi, baş boyun ve omzumda şiddetli ağrı oluyor. ve gün içerisinde çok defa oluyor.
buna ek olarak gözümden başlamıyor ağrım direkt kafamın tepesinden ya da arkasından şiddetli ağrı giriyor

Tamam Canım, böyle oluyor doğru. Peki şimdi bir ilaç kullanıyor musun sözde ağrıyı kesmek için, tabii ki kesmiyor zaten kesmez ama neler denedin? Relpax, avmigran denedin mi mesela veya ağrı kesici+kas gevşetici iğne yaptırdıysan ağrını yüzde kaç azalttı? Detaylı sormam gerek kusura bakma.Bir de regl günlerinin başında, ortasında veya sonunda atak yaşıyor musun?

meloksikam, arveles denemiştim. son olarak nöroloji doktoru ketavel verdi. atak geçirdiğim zamanlar için ise migreout verdi. ilaçlar ağrıyı asla bitirmiyor sadece hafifletiyor. iğne vurdurunca haplara oranla daha etkili oluyor. regl dönemine dikkat etmedim ama sanırım daha yoğun olmuştu.

meloksikam, arveles denemiştim. son olarak nöroloji doktoru ketavel verdi. atak geçirdiğim zamanlar için ise migreout verdi. ilaçlar ağrıyı asla bitirmiyor sadece hafifletiyor. iğne vurdurunca haplara oranla daha etkili oluyor. regl dönemine dikkat etmedim ama sanırım daha yoğun olmuştu.
Peki. Şimdi bu ilaçların hiç biri bize çözüm değil. Ben sana bir kaç seçenek sunayım. Tedavi için neler yaptıklarına dair sonra da ben ne yapıyorum bunu yazacağım.

Öncelikle kadınlarda Cluster çok nadir ama bizim gibi talihsizler var. Bazen kronik gerginlik bazen hormonal değişimlere aşırı hassasiyet, bazen iskelet sistemindeki bazı hasarlar fıtık veya skolyoz gibi, alerjik yapı, doğum kontrol hapı ve diş çürükleri. Genel gruplar bunlar
Migren botoxu, ozon tedavisi bu ara en çok bunlar tavsiye ediliyor. Ozon denemedim ama Migren botoxu denedim. Ağrıyı hissetmiyordum ama bahsettiğin baskı hissi olduğu gibi duruyor ve yine yüz şeklinin değişmesi göz kızarması vs yani şiddetli ağrı hariç her şeyi yaşıyorsun. İstersen deneyebilirsin ama ben pek sevmedim.

Ben ne yapıyorum. Düzenli olarak kullandığım bir kaç şey var.

Calcıum Magnesium plus zinc
Magnesium Citrate

Bu ikisi düzenli kullanımda atakları kontrol altına alıyor bunda net olayım fakat en az 3 ay sonra etkisini anlayacaksın.Kadın milleti olarak magnesiumumuz düşük ama sadece demir ve d vitaminine odaklanıyoruz. Büyük hata.

İkincisi, ağrı kesici içmeyi bırak, işe yaramaz.Seni ancak iğne kurtarır, ağrıyı geçirmez sadece baskılar ama günü kurtarıyor bu da hepsi değil. Yazacağım özel mesaj olarak.

Ağrı için bir not defteri tut gün ve saati yaz muhakkak.

Aşırı sıcak, rüzgar, ıslak saç, aç kalmak bunlardan uzak dur. Bir süre sonra bu ağrı bu kadar uzun süreli olmayacak merak etme, sadece regl dönemlerinde olacak regl migreni gibi.Yazdığım takviyeleri iç.

Bir de bunu yanlışlıkla keşfettim ama Arifoğlunun Biberiye ve Lavanta yağını al. Ağrıyan bölgelere bolca damlatıp masaj yap.bir damla da burun ucuna sadece lavanta yağı sür. Hiç bir ilacın yapamadığı şeyi yapıp yarım saatte kesti son 3 atağımı. Nedendir, niyedir bilmiyorum ama kesti. Garip...

Son tavsiyem, eğer gitmediysen diş hekimine gidip dişlerini kontrol ettir bir de evdekiler omurganı kontrol etsinler eğrilik var mı? Boyun fıtığı vs bunlar da etkiliyor, biraz o bölgedeki kasları güçlendirmek işe yarayabiliyor.

Bunları tüm tahlil vs sonuçlarının normal olmasına göre yazıyorum. Diğer şeyi özel mesaj olarak atacağım.

Sabır diliyorum, yaşamayan bilmez.

X