bartholin

surayya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2020
950
908
29
Merhaba kızlar. Bartholin marsupializasyonu yaptıranlar oldumu aranızda? İyileşme süreci hakkında bilgi vere bilirmisiniz? 1 hafta önce ameliyat oldum. Ama doktorum pek birşey söylemedi. Kafamda sorular kaldı. 10gün sonra dikişlerimin alınması için tekrar yanına gidicem. Tam iyileşme kaç gün sürer. İlişkiye girmek için dikişler alındıktan sonra kaç gün beklemem gerekir?

canım merhaba son durumun nedir acaba. bende önümüzdeki ay istanbula gidip ameliyat olucam doktorla konuştum ameliyat sonrası nasıl olacak diye yürüyerek çıkıp gideceksin bilmiyorum nasıl olacak

canım merhaba son durumun nedir acaba. bende önümüzdeki ay istanbula gidip ameliyat olucam doktorla konuştum ameliyat sonrası nasıl olacak diye yürüyerek çıkıp gideceksin bilmiyorum nasıl olacak
Merhaba. eğer marsupializasyon yaptıracaksan hiç korkma. gerçekten kolay bir işlem. ben lokal anesteziyle oldum genel anesteziye hiç gerek yok. tabi illaki ameliyat sonrası ağrı acı oluyor. elini kestiğini düşün iyileşinceye kadar acır ya öyle birşey. ama ameliyat sonrası temizliğe çok dikkat et. 1ay içinde hiçbir şeyin kalmaz. normalde kendiliğinden düşen dikişle yapılır ama benim doktorum öyle yapmadı. biz geç iyileşmesini istiyoruz dedi sonuçta yeni ağızlaştırma yapılıyor.

doktor hangi işlemi uygulayacak şuan bilmiyorum muayene edip karar veririz dedi. peki ameliyattan sonraki durumun nasıldı yatmaya felan ihtiyaç duydun mu ben sivastan gidicem istanbula

doktor hangi işlemi uygulayacak şuan bilmiyorum muayene edip karar veririz dedi. peki ameliyattan sonraki durumun nasıldı yatmaya felan ihtiyaç duydun mu ben sivastan gidicem istanbula
şuan ağrı falan varmı sende? eğer ağrın yoksa bartholini tamamen aldırma. doktorlar kolay olsun diye direk almak istiyorlar. ama bartholin cinsel ilişki sırasında kolaylık sağlıyor. ameliyat sonrası işlevini geri kazanması nerdeyse 2ay aldı ama şuan herşey yolunda. ameliyat sonrası evet bir kaç gün evde dinlendim yürürken zorluk çekiyordum ama aşırı değil. 1hafta-10gün sonra sanki hiç ameliyat olmamışsın gibi herşey normale döndü. ama temizliğe pansumana ilaçlara falan hepsine dikkat ettim. dikişlerimin ameliyattan 14gün sonra alınması gerekiyordu adet tarihime denk geldi. oyüzden adetim bitince aldırmak zorunda kaldım. dikişler alındıktan 1gün sonra cinsel ilişkiye girebilirsin. dediğim gibi benim doktorumun aksine çoğu yer kendiliğinden düşen dikişler kullanıyor

bu 4 şişmesi hepsindede şırıngayla içini boşalttılar içi boşalsada ceviz kadar büyüklükte kist hep duruyor ağrım fazla oluyor 3 gün oldu sonkine ama tekrar şişmeye ve ağrı yapmaya başlıyor hiç rahat değilim yani. ameliyat olacağım doktor komple almaya karşı olduğunu cinsel hayatımda sıkıntı çekeceğimi hep anlattı. o yüzden komple almayacak hangi yöntemi uygulayacağınada gördüğü zaman karar verecek. ameliyattan sonraki durumu sordum ben sivastan gelicem felan dedim koşa koşa çıkarsın dedi

şırıngayla boşaltınca tabiki tekrar dolar çünkü yine boşalıcak bir yeri yok. ama benim dediğim yöntem farklı. bartholinin içindeki sıvının akması gereken kanal tıkanmış durumda şuan benim dediğim yöntemle yeni kanal yapıyorlar ve sıvı artık ordan akmaya başlıyor

canım şırıngayla mecburen boşaltıp beni rahatlatıyorlar onun dışında yapacakları işlem sadece bezimi komple almaları bunada ben razı değilim. o yüzden istanbula gidip ameliyatımı orda yaptıracağım. gideceğim doktor bartolin üzerine baya bir eğitim almış yani uzman bu konuda
aspirasyonu ve drenajı
marsupializasyonu
word kateter

Gümüş nitrat ile bartolin kist duvarının ablasyonu
Karbondioksit lazer

%70 lik alkol ile bartolin kisti ablasyonu
uyladığı yöntemler bunlar canım orda karar verecek hangisini uygulayacağaına

kateter çok zor bir yöntem ya. bayağı bir süre kateteri içinde taşıman gerekiyor. marsupializasyon işleminde de gümüş nitrat koyulabiliyor

Merhabalar,
Yaklaşık bir haftadır ben de bartholin kisti ve apsesi sebebiyle çok zor zamanlar geçirdim. Antibiyotik tedavisi ve antienflamatuvar içerikli hem apseyi küçültecek hem ağrı kesici takviyeler aldım ama nafile. Antibiyotiğe başlarken fındık büyüklüğünde olan apse, antibiyotik bittiğinde ceviz kadar olmuştu. İnternette denk geldiğim bir jinekoloji uzmanının sitesinde ameliyat öncesi denenmesi gereken tedavileri incelerken sıcak su banyosunu okudum ve uyguladım. Su oldukça (normalde yıkanmayacağım kadar) sıcaktı ve sıcak suda masajla tıkalı bölgenin açılabileceğini belirtmiş doktor. İlk uygulşamamda suyu sıcaklığı azaldığı için bir kere de değiştirerek 20 dakikaya yakın uyguladım ve sonuç mükemmeldi. Apse yarı yarıya küçüldü ve ağrısı çok büyük ölçüde azaldı. Bugün ikinci uygulamamı da yaptım ve şu an şişlik tamamen geçmek üzere. Mercimek büyüklüğünde bir kitle kaldı sadece ve ağrı tamamen geçti.
Doktor sitesinde apsenin dağılma aşamasında mantar tedavisi ile desteklenmesi gerektiğini de belirtmiş. Muhtemelen apsenin boşalması ile kaşıntı başlayınca antifungal bir krem de kullandım. Bu anlattıklarım; ceviz büyüklüğündeki apsenin mercimek kadar olması ve ağrılarının tamamen geçmesi iki günlük bir süreçti benim için.
Yoğun acı çektiğim süreçte yazışmalarınızı okudum. Umarım birilerine fayda sağlar bu yazdıklarım.

Size ne islem yapildi acaba .. benim anlamadigim orda kist varsa eğer o kisti sadece alamiyolarmi

Size ne islem yapildi acaba .. benim anlamadigim orda kist varsa eğer o kisti sadece alamiyolarmi
Kistin alınması toptan bartholinin alınması demek. Bende o kisti kestiler içi boşaltıldı kestikleri yere de dikiş attılarki bir daha kapanmasın. İnternette bartholinin marsupializasyonu yazarsanız detaylı öğrenebilirsiniz

Tesekkur ederim iliskide kuruluk varmi peki ozeldemi oldunuz acaba bu ameliyati

Bende daha yeni ameliyat oldum bezi tamamen aldi zaten bartholin bezler her iki taraftada mevcut orada kist varken zaten islevselligi yok dedi .yillardir vardi evlendikten 4 bes ay sonra da abselesti ameliyatla aldi korkularim vardi hani sorun olurmru diye sordum doktora zaten orasi islevsel degil ayrica orada kayganligi saglayan tek bez o degil dedi agri ve aci. Dayanilmaz olinca doktora guvenmek zorunda kaliyo insan

Gecmis olsun insallah bundan sonrasi daha iyi olur zaten bende onu anlamadim kist varsa zaten islev yok demekki degulmi iins hemen iyilesirsin

Merhaba herkese bartholin için geçici yöntemlerin hepsini denedim hepsi tekrarladı daha da büyüyerek en sonunda komple aldırdım korkmayın öbür tarafta da aynılarından var ilişkide sorun olmuyor bence komple aldırın gitsin

Tesekkur ederim evet islevselligi yok oluyo kist varsa eninde sonunda aldiriyosun benim bildiğim
Merhaba komple aldırdığınızda ne gibi sorunlar yaşadınız veya bir sorun yaşadınız mı şu zamana kadar ilişki sırasında falan ve apse kist büyüdüğünde mi alınabiliyor bende şu an orada acı ve rahatsızlık var ama büyümedi ağızlaştırılan yerden iltihap akıyor sıkınca şu an gitsem alınır mı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…