Aile Planlaması Balayı dönemi regl kabusu... acil yardım lütfennn:((

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

sbilyana

Zeynep'ime kardeş geliyor...
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2009
1.190
177
42
merhaba arkadaşlar,

sizlere sormak istediğim benim için çok önemli ama bir okadarda bilgisiz kaldığım bir konu var:KK43:

Son düzenleme:
canım hap bittikten bir hafta sonra oluyorsun..yani 1 ağustosta... balayının sonuna geliyor sanırım..şimdi bırakırsan dengen bozulabilr.. ara kanamaların olabilr..bence devam et..

hapa devam etmek yani ara vermeden kullanmak geciktiriyo diye biliyorum ama bence doktorunuza danışın.

canım hap bittikten bir hafta sonra oluyorsun..yani 1 ağustosta... balayının sonuna geliyor sanırım..şimdi bırakırsan dengen bozulabilr.. ara kanamaların olabilr..bence devam et..

yani hapın bittiği gün değilde arada kalan 7 gün de bittiğinde mi tekrar regl oluyorum?
öyle ise devam etmek en mantılısı... bana hapın bittikten 1-2 gun sonra regl oluyorsun demişlerdi

21 gunluk hap bittikten sonra hiç ara vermeden 2. kutuya başlarsam regli dönemi öteleniyor mu?

böyle biliyorum, hatta forumda da bi arkadaş böyle bişey yazmıştı. doktorunza bi telefon etseniz ve sorsanız kesin bilgi daha iyi olur. çünkü hormonlar biliyosunuz değiştimi ayar tutmuyo doğru dürüst.

canım eczanelerde bürsürü geçiktirici haplar var bence sen ohapı bırakta en iyisi işini garantiye al bence geciktirici hap kullan daha iyi olur senin için

canım eczanelerde bürsürü geçiktirici haplar var bence sen ohapı bırakta en iyisi işini garantiye al bence geciktirici hap kullan daha iyi olur senin için

aaa evet dimi bu benim hiç aklıma gelmedi.. peki tavsiye edebileceğiniz bir ilaç varmı?

Sbilyana;

Sakın hapı bırakma. Hapına ara vermeden 2.kutuna devam et. Geciktirici hapa da gerek yok. Benim de seninle aynı durumum olacak.. Yarın başlayacağım hapıma, 1 Ağustosta 1. kutum bitecek, normal şartlarda hap bittikten 2-3 gün içinde adet olmam gerekiyor, düğünüm de 8 Ağustos.. ılk kutuda hemen 7 günlük arada gelmeyebilir, ya da geç gelebilir diye ben 1. kutum bitince hemen ardından 2. kutuya devam edeceğim. Doktor kendisi dedi eğer düğün zamanına geliyorsa, ara verme 2. kutuya devam et dedi. Valla ben öyle yapacağım. 2.kutu bitene kadar da hiç ara vermeyeceğim. Kutunun yarısında ara verirsem koruyuculuğu gider kanısındayım...

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar,

sizlere sormak istediğim benim için çok önemli ama bir okadarda bilgisiz kaldığım bir konu var:KK43:

Temmuz 3 itibari ile doğum kontrol hapı kullanmaya başladım. ki bu regl dönemimin ilk gününe denk geliyor. ayın 24 de doğum kontrol hapım bitiyor ve tekrar regl dönemimim başlaması gerekiyor değil mi?
Ama 25-26 temmuz da düğünüm var... ve devamındaki 5 gün balayında olacağım... ilk gecelerimi ve güzelim balayımı regl olarak geçirmek istemiyorum.:KK43:

Doğum kontrol hapımı bıraksam mı acaba diyorum... sizce ne yapalıyım lütfen bana akıl verin???

canım benim sen benim ikizim misin yoksa??temmuz 1 de başladım bende ve 25-26 temmuz düğünüm inşallah benimd edenk gelmez

Serez; sen de benim yapacağım gibi ara vermeden 2.kutuya devam et. Yoksa senin de düğününe denk gelir, yukarıda yazdığımı incele bir istersen yerimseniben.

canım benim sen benim ikizim misin yoksa??temmuz 1 de başladım bende ve 25-26 temmuz düğünüm inşallah benimd edenk gelmez

:))))))

inşallah denk gelmez senin canım... benimde kafam karıştı ya offf ne zormuş bekarlık sultanlıkmış valla :))

Sbilyana;

Sakın hapı bırakma. Hapına ara vermeden 2.kutuna devam et. Geciktirici hapa da gerek yok. Benim de seninle aynı durumum olacak.. Yarın başlayacağım hapıma, 1 Ağustosta 1. kutum bitecek, normal şartlarda hap bittikten 2-3 gün içinde adet olmam gerekiyor, düğünüm de 8 Ağustos.. İlk kutuda hemen 7 günlük arada gelmeyebilir, ya da geç gelebilir diye ben 1. kutum bitince hemen ardından 2. kutuya devam edeceğim. Doktor kendisi dedi eğer düğün zamanına geliyorsa, ara verme 2. kutuya devam et dedi. Valla ben öyle yapacağım. 2.kutu bitene kadar da hiç ara vermeyeceğim. Kutunun yarısında ara verirsem koruyuculuğu gider kanısındayım...

hımm bende öyle yapayım ozaman canım.. Bu durumda 5-6 hap daha içmem gerekiyor 2. kutudan.. inşallah bir problem olmaz....

birde sizinde öyle oldumu bilmiyorum ama ayın 3de regl oldum bugun ayın 12 hala kanama azda olsa devam ediyor normalde bu kadar hiç surmezdi yan etkisi mi acaba?
Göğüslerimde şişlik ve acı da var :KK43:

canım hiç geciktirici falan içme ilaç bittikten sonra 3ile 5 gün arasında adet oluyorsun. ama olmak istemiyorsan tek yapman gereken hiç ara vermeden diğer yani ikinci kutu ilaca başlaman. hiç zararı yok bende daha önce yaptım aynı şeyi ve dr bana söyledi. mesela salı bitti ilk ilaç kutun çarşamba yenisini içeçeksin ara vermeden.

hımm bende öyle yapayım ozaman canım.. Bu durumda 5-6 hap daha içmem gerekiyor 2. kutudan.. inşallah bir problem olmaz....

birde sizinde öyle oldumu bilmiyorum ama ayın 3de regl oldum bugun ayın 12 hala kanama azda olsa devam ediyor normalde bu kadar hiç surmezdi yan etkisi mi acaba?
Göğüslerimde şişlik ve acı da var :KK43:

canım o kanama değil ilaca yeni başladığında oluyor normal oda bir süre devam ediyor sonra geçiyor. ama ikinci kutuyu tamamen bitireceksin sakın 6- 7 tane içip bırakma sonra düzenin bozulur.

sevgili arkadaşlar yazılanlardan anladığım kadarı ile doğum kontrol hapı alıyorsunuz ..rahatlık olduğunu biliyorum ki evlanince daha iyi anlayacaksınız ama jinekoloji bölümünü okuduğunuzda ileride bebeğe sahip olamayan arkadaşların içini bu hapmı sebep oldu diye kuşku duyarak kendilerine kızıyorlar bir nevi vicdan hesbı ben 2,5 yıllık evliyim ve hiç hap denemedim eşim sağolsun metabolizma ya etki edecek hiçbirşey kullanmadık farklı yollar var bence onlara yakın durun eşlinizde biraz fedakarlık etsin ve o korunsun ..belki hapla hiçbir yan etki yok ama olurda emin olun aklınıza acaba diye takılsa bile ciddi huzursuzluk ..kendiniz için en iyisini siz bilirsiniz ..

bence regl düzeninize hiçbir şekilde zarar vermeyin. ben de geçen yıl düğün ve balayı dönemime denk geldiği için geciktirici primolut-n adlı ilacı kullandım. sonuç ilk gecemizi ve ertesi geceyi geçirdik ama balayına gittiğimiz gün regl oldum. halbuki 7-8 gün ertelemesi gerkiyordu. dahası aylarca adetim düzene girmedi. sonuçta hem geciktirici kullanarak hem doğum kontrol ilacını kesintisiz kullanarak hormonlarınızı baskılamak suretiyle hormon dengenize müdahale ediyorsunuz. şimdiki aklım olsa kesinlikle herşeyi kendi haline bırakırdım. biliyorum o zaman ben de böyle düşünmüyordum, yeni evlenecek bir genç kız için düğünü ve balayı çok özeldir ama şimdiki aklım da böyle diyor.

ben doktorumla ılacın kısırlık konusunu konustum dogum kontrol hapları kısır yapmıomus genelde bebegı olmayan kişilerin kendilerini tatmin etme dusuncesı ya ben bu ılacı kullandım bebegm olmuo artık dıe dusundgnu yanı benm cocugum olmuo bunu kabullenmemelerını hapın arkasına sıgındıklarnı belırttı cnku 30yasına gelen bı bayanın yumurtalıkları yavaslıomus hıc kontrol olmadan hap kullanıo snrada ılac yuzunden olmadı dıolarmıs genelde ılacın kısır yaptgna daır kesın bı bulgu sımdıye kadar yokmus:kedi:

güzelim hep doğum kontrol hapı hemde geçiktirici hap kullanılmaz.ikiside hormon.kendini maffedersin

ben doktorumla ılacın kısırlık konusunu konustum dogum kontrol hapları kısır yapmıomus genelde bebegı olmayan kişilerin kendilerini tatmin etme dusuncesı ya ben bu ılacı kullandım bebegm olmuo artık dıe dusundgnu yanı benm cocugum olmuo bunu kabullenmemelerını hapın arkasına sıgındıklarnı belırttı cnku 30yasına gelen bı bayanın yumurtalıkları yavaslıomus hıc kontrol olmadan hap kullanıo snrada ılac yuzunden olmadı dıolarmıs genelde ılacın kısır yaptgna daır kesın bı bulgu sımdıye kadar yokmus:kedi:

Kesinlikle katılmıyorum.Bu hapı kullanmadan önce herkes bir muayeneden geçmiştir.Ben de evlenmeden 2 ay kadar önce kullanmaya başlaşımtım,evlilik öncesi kesinlikle çeşitli hormon tahlillerini yaptırın arkadaşlar,ki biz de yaptırdık.Nitekim o zaman hiçbir sorunumuz yoktu.Hiçkimse artık bu devirde cahil değil,önceden de çocuğum olmuyordu da ben ilacı kullanıp bırakınca bunun arkasaına sığınmışım,ne yanlış bir genelleme..
Nitekim ilacı bıraktık,hormonlarım alt üst olmuştu,yaklaşık 2 yıl düzenli olarak çalışmamıza ve bebek istiyor olmamıza rağmen bebeğimiz olmadı.Bir tek ben miyim,sorun burda bebek isteyen herkese herkesin bu bahsettiğiniz şeylerden yana bir hikayesi var,kimse de başında bu durumda değil üstelik,sonradan oluyor bunlar..
Doktorlar kesin tıbbi bir sonuç olmayınca birşey söylemiyorlar.Sonraki ayrıntılı araştırmalarda bu sonuçlara ulaşılıyor.Herkes mi çocuk sahibi olmaıyordu da hap kullanıyordu,bu kadar mı tesadüf yani..
Kesinlikle şimdi kız kardeşim evlenicek,ona ve burdan herkese tavsiyem arkadaşın da belirttiği gbi kendinize doğal bazı yöntemler edinin,bu ilçaların hepsi hormonlarınıza zarar..

X