Bakıcı tecrubesı olanlar

lilywater

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2008
89
0
Kızlar bugun bı bakıcı adayıyla tanıstım kadın cok ıyımıs ,bebeklere cok ıyı bakıyomus,gozun arkada kalmaz dıyolar ama kadın hıc sosyal deılmıs ,bıyere gıtmezmıs, evde durmayı severmıs, eve mısafır gelmesınıde sevmezmıs suan ıcın bebegım kucuk onun ıcın ıyı ama ılerıde cocuk arkadaslarıyla oynaması acaısından ne yapmalıyım bılmıyorum,hıc bakıcı tecrubem yok bakıcılar cocukları dısarı cıkarır mı veya cıkarmalımı ne dersınız
Bide bana tavsıyelerınız varmı bakıcıyla neler konusmalıyım,neler onemlı,
Sizın bakıcılar yogurdunu, yemegını yapıyomu,bebegınızle ılgılı neler yapıyo,ne kadar verıyosunuz fıyatı bana bıraktı gıbı pıyasa ne kadarsa o kadar dıyo,evıde hergun topluyomusunuz
Çok tesekurler

ben çalışmıyorum ve bakıcım yok fakat arkadaşımın bebeği şu an 14 aylık ve 2 aylıktan beri bakıcı bakıyor ,şöyle anlatayım arkadaş bazen evi topluyor bazende toplayamadan çıkmak zorunda kalıyor ,kadın evi topluyor ,bebeğin tüm mamalarını hazırlıyor ,şu an büyük olduğu için yemek yapıyor yediriyor parka veya gezmeye komşulara götürüyor ,alışverişe gidiyor ,kışın oturup bebeğe hırka filan örerdi.mutfakta yapılacak işleri yapıyor ,çocuk uyurken ütü bile yapıyor ,arkadaşım kaç kez gerek yok dediysede yapıyor bunları,tabi sadece çocuğa bakmalı bakıcı ama o yapıyor işte duramıyorum diyormuş..ve çocuk şu anda çok sosyal insan ilişkileri mükemmel ,kadın çok tecrübeli ayrıca 35-36 yaşlarında diksiyonu çok düzgün ve kültürlü..bence seçim yaparken buna çok dikkat edilmeli,biz genelde anne gibi birini isteriz ama çocuk için bence bu işte eğitimli biri şart diyorum..umarım gönlüne göre birini bulursun..

canımcımmmm ben bir bakıcızede olarak seninle seve seve deneyimlerimi paylaşırım kaydirigubbakcemile3
şekercim öncelikle ben bakıcıma 650 veriyorum , piyasada genelde bu civarda , çok tecrübeli ve öğrenimini çocuk gelişimi üzerine yapmış bakıcılar 1.200 civarı alıyor , çocuk bakımı ve ev işi yapanlar da kapıyı 800-900 dan açıyor , yatılı yabancılar hem çocuk bakıyo hem ev işi yapıyo onlar da 1.000 - 1.200 falan alıyor..

benim bakıcım hiçbir iş yapmaz , evi ben toplarım , ben temizlerim , birtek yemeğini yapmıyorum ama iş görüşmesinde bu konuyu söyledim kendisine , ben 12 saat evde yokum , akşam yemeği de yemiyorum , kocam da yok zaten kusura bakmasın ama eve gelip çocuğumun vaktini çalıp ona ertesi gün için yemek yapamam , aynen de bu şekilde dedim , ben sana malzemeni alırım , dolabı doldururum sen bi zahmet yapıver yemeğini dedim tamam dedi.. gerçi yemek falan yapmıyo galiba malzemeler aynen duruyo ya neyse.. bakıcı bebğin yemeğini yapıyor , yemek dediğim öğlen çorbasını yapıyo bitek , sabah meyvesini rendeliyo , yoğurdunu ben yapıyorum .. birde batunun çamaşırlarlarını ütüler , ben akşam eve gelince onların arkasını topluyom sengözlerimebaksanab

ben bakıcımda ne özellikleri aradığımı söyliyim , sevecen olsun ama eğitimli olsun , diksiyonu düzgün olsun çünkü çocuk konuşmayı ondan öğrenicek , iletişimi yüksek , sosyal ilişkileri iyi olsun , anlayışlı olsun , sabırlı olsun asla ama asla sinirli ve öfkeli biri olmasın.. fazla yaşlı olmasın hatta mümkünse genç olsun çünkü benim oğlum çok enerjik ona ayak uydurabilsin , bilmiş olmasın mümkünse benim karşıma geçip ben çocuğumu böyle yetiştirdim , biz böyle yaparız , ayol 40 yıldır çocuk bakıyorum böyle şey duymadım DEMESıN... yeniliklere açık olsun , beni dinlesin , benim anne olduğumu ve doğruları söyleyeceğimi , ve çocuğumu benim istediğim şekilde yetiştirmesi gerektiğini anlayabilecek kapasiteye sahip olsun..
görüşmede önce neleri istediğini konuş , ne yapmasını istiyorsun , ev işi , yemek , ütü , temizlik , yoksa sadece bebek bakımı mı? bebek bakımında olmazsa olmaz prensiplerini belirt , uyku saati , nerde uyur , nerde uyumaz , yemek saatleri , nasıl giydiriyorsun , odasında hangi malzemeleri kullanması gerekiyor , burnunu nasıl temizleyecek kısaca bu tarz şeyler konusunda bilgisini ölç derim ben , mutlaka yapılmasını istemediğin şeyleri belirt mesela ben asla batuyu ayakta sallamadım ve tüm bakıcılarıma da bunu söyledim sakın alıştırmayın dedim , yada batu gündüz salonda dondolinoda uyur gece odasında yada benim yatağımda bunları mutlaka belirtirim , TV seyrettirmemesi gerektiğini söyle mutlaka , en son da bebeğini kucağına ver ve izle , bak bakalım çocuğa yaklaşımı nasıl , sevecen mi , nasıl konuşuyor , nasıl tutuyor , bebek ona ansıl tepki veriyor... en on kararını verirken de mutlaka sezgilerini dinle anneler herşeyi hisseder :nazar:

bir de batu bensiz asla dışarı çıkamaz , bakıcı en fazla balkona çıkarır , ben çok korkuyorum başına bişey gelirse öldürürüm ben bakıcıyı valla , olacağı varsa bende olsun ama başkasında olursa çok fena diye düşünüyorum... havalar da ısındı artık iş çıkışı yarım saat çıkarırım arabasıyla hihoyyyt

canım aklına takılan bişey olursa sor bana ,ne de olsa 4 ayda 4 bakıcı değiştirdim :jeyyar:

canım benim bakıcım 8:30/14:45 arasında bebekle duruyor 650 lira veriyorum hiç bir işimi yapmıyor tek çocukla ilgileniyor yoğurdunu çorbasını ben yapıyorum sabah kahvaltısını benim söylediğim şekilde hazırlıyor bir tek saat 11 gibi havuç elma suyu çıkırıyor ve içiriyor hava güzelse yarım saat gezdiriyor bilgi vererek çorbasını içirir ve ben gelince gider
bakıcı olayı malesef zor bir konu ama ben en çok sevgiye önem verdim bazen çorbasını içiremiyor uyutmakta zorlanıyor ama çok seviyor ve belliki oğlum mutlu çünkü öğle araları eve gittiğimde hep gülüyor buluyorum ve severek gidiyor bakıcısına gözüm arkada değil yani
birde temizlik konusu çok önemli altını açtıktan sonra eliniyıkıyor mu, yemeğini hazırlarken titiz mi ...ben bunlara çok baktım canım ama bakıcıyla her şeyi açık açık konuş ve en az 1 hafta beraber olun

Canım Allah yardımcın olsun. Gerçekten güvenebileceğin, bebeğinin sevebileceği senin onu bırakıp gidebileceğin birini bulmak çok zor. Bence profesyonellikten daha önemlisi şu an bebeklerimiz çok küçük olduğu için şefkat duygusu. Benim bakıcım 09.30-18.00 arası haftanın 4 günü çalışıyor ben 500 veriyorum. Kızımın çorbasını yapıyor arada eserse bize de yemek yapıyor. Onun dışında kızın çamaşır yıkayıp asıyor, bulaşık makinesini boşaltıyor ve kızın ütülerini yapıyor, sağı solu toparlıyor. Ben sadece bebek bakımı diye konuşmuştum ama bana da yardımı oluyor. Biraz da benim söylemem gerekiyor şunu yapın bunu yapın diye. Ben de bensiz dışarı çıkmasını istemediğim için dışarı çıkmıyorlar. Balkon sefası yapıyorlar sadece kızımla. Bizim evin bulunduğu sokak biraz dar, ayrıca bebek arabasını bebeği falan da tek başına indiremez zaten. Belki şartlar değişik olsaydı çıkıp dolaşmalarını isterdim ama şimdilik evdeler. Dışarı çıkmasa da çok şey kaybetmez yani. Ben akşam gelince çıkartıyorum zaten.

Kızların dediği gibi her şeyi en başından konuşun. Parayı söz konusu etmemesi lazım. Bu en son konuştunuğunuz konu olmalı. benim bakıcım miktar bile söylememişti. Genelde önce çok hevesli oluyorlar zamanla hevesleri kaçıyor nedense :)

Sağlık problemlerinin olmamasına dikkat et canım. Bu problemler devam sorunu yaratabilir. Bir de çocuklarımıza baktığı için her şeyden önce bakıcının bizim değil bizim bakıcının gönlünü hoş tutmamız gerekiyor bunu hiç unutma canım. Sırf bakıcım seviyor diye kek börek yaptığımı çok biliyorum ben :)) Ama değer çünkü kızımla çok iyi anlaşıyorlar. Ona çok iyi bakıyor arada sırada bazı şeylere kızsam da bu bana yetiyor. Bu arada kızların dediği gibi onunla kesinlikle bir hafta geçirmen gerek.

fiyatalar çok uçmuş bence ...
tabi oturduğunuz semt, yaşadığınız şehir fark eder ama bence fazla para ...

eve kamera koy derim ...
belki görünen dağınıklığı toplamasını isteyebilirsin ama fazla iş isteme derim çünkü ben bebk için bu sene evdeyim ve bebğe bakmak ve iş yapmak aynı anda zor ..
ev işini hafta sonuna bırak bence ..
çalışna anne olmak zor ..
kolay gelsin ..

X