Babaların bebek izinleri

Bebixsx

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Eylül 2006
602
3
Arkadaşlar çalışan babaların bebek için ne kadar izin alabileceğini biliyor musunuz?Eskiden 3 gündü,şimdi yanılmıyorsam 5 gün oldu.bu konuda bilgisi olan arkadaş var mı?:emir_bebek:

ben de 5 gün diye biliyorum ama kullanan baba sayısı az, benim eşim kullanmayacak mesela

sen varsın, bana ne gerek var diyor, annem de olacak yanımda, biz kullanmayacağız

eşim şyerine sormuş 3 gün demişler heralde yeni yasadan haberleri yok istersen senelik iznine ekleyelim ozaman hepisni kullan demişler ama ben kullanmasını istiyorum bebeğimizin ilk günlerini beraber geçirmek istiyorum bakalım hayırlısı

benim eşimde bankada çalışıyor 3 gün veriyorlarmış izin.oda senelik izninden almak istiyor bir kaç gün daha bizimle beraber olabilmek için.ben açıkçası onun hep yanımda olmasını istiyorum.annem yardım edecekte olsa o ikimizin yavrusu.ilk günleri beraber geçirmek daha güzel olacak düşüncesindeyim.

kızlar iyice araştırın bence bu meseleyi, yeni yasaya göre 3 günlük izin 5 güne çıkarıldı diye duymultum, haberlerde bu mesele çok çıktı, sizleri yanıltmak istemem ama araştırmakta fayda var, eğer öyle bir durum varsa hakkınızı arayın

ben hala 3 gün diye biliyorum böyle bir tasarı vardı ve tasarı olarak kaldı. bununla ilgili herhangi bir belge yok.
bu konuyla ilgili mevzuat
a) Verilmesi zorunlu olan mazeret izinleri

1) (Değişik: 21.07.2004/25529 RG) Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.

2) Erkek memura, isteği üzerine eşinin doğum yapması nedeniyle üç gün,

3) Memura, isteği üzerine kendisinin veya çocuğunun evlenmesi, anne, baba, eş, çocuk veya kardeşinin ölümü halinde beş gün,

izin verilir.

benim eşim özel şirkette çalışıyor ve izin falan verecekleri yok...doğum yaparken gelir ertesi gün gider heralde...patron milletinin hiç vicdanı yok...

Benim bildiğimde babalara doğum izninin 5 gün olması konusunda yasa tasarısı vardı 3 yıl önce ama malesef daha yasalaşmadı o nedenle sanırım eşlerimiz iznini3 gün kullanabilecek.

bizede 3 gün izin var eşim hatta artık gelsinde iznimi kullanayım diye bakıyor durmadan kızına hadi gel artık acı babana diyor:):):)

X