Avukat arkadaşlar, evi boşaltmak zorunda mıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konuda yazılana göre yorum yapıyor herkes. İlk basta düzenli öderken pandemiden dolayı 4 ay geriden geliyormuş. Ödemem demiyor. Bu süreçte herkesin birbirini idare etmesi lazım. Ev sahibi buranın kirasiyla geçinmiyorsa zor durumda kalmamıştır. Allah nasip eder , hayırlı kazanç kapıları açar İnşallah.
İnşallah, Allah herkesin yardımcısı olsun🙏

Gerçekten çok zor bir durum.
Bende kiraciyim.diger giderlerde var.ustune çocuğun masrafları.

Kirayı düzenli ödüyoruz,masraflarda faturalarda düzenli ama gelin bide bize sorun.kredilrr ve kartlar birikiyor,borç var.
Bu pandemi gerçekten iliğimizi kuruttu.esim esnaf 😔

Ev sahipleri tabii haklı ama bazı gerçekten insan ev sahiplerini görünce seviniyorum.ama bazı evlerin kiraları çok yüksek.acimazsizca çok yüksek.o fiyatlar baz alınıyor iyice artıyor kiralar.
Tek geliri kirası olan insanlarda var Allah hepimizin yardımcısı olsun 🤲
Amin, ev kiraları da çok yükseldi gerçekten. Ben esnaflara da çok üzülüyorum. Evin altında bi berber, bi nalbur dükkanı var. Eskiden bahçede oturup sohpet ederken, gülüşürken görürdüm onları, şimdi ruhları çekilmiş gibi, 3 karış suratla geziyorlar.

Umarım gerekeni yaptırıp zorla çıkartır sizi ev sahibi. Herkes de konu sahibine üzülmüş şaka gibi anlamıyorum ben parasını alamayan ev sahibi ne olacak?!

bu kadar katı olacak bir durum değil ki bu. Oh canıma değsin ne güzel ödemedim demiyorki konu sahibi. Mahçupluğunu, üzgünlüğünü belirtiyor zaten. Bir de pandemi gibi bir durum varken bu kadar acımasız olmaya gerek yok

Suistimal.varsa bilemeyiz tabii
Şahsen ben gecen ay bayram sebebiyle unutmuşum 1 gun gecmis ev sahibim kirayi ödemediniz diye mesaj yazdı. Günü gününe ödediğim için mahcup oldum.hemen yatırıp bilgi verdim. Ama bakarsak ben ondan alacakliyim, 2 ay kombisiz yasadim indirim istedim vermedi ama 1 günün lafını ediyor. Yani ben de hep ev sahiplerinden çektiğim icin sanirim konu sahibine empati yaptim. Tabii ki de ev sahibi kirasini almak ister o konuda size hak veriyorum. Kimse kimseyi magdur etmemeli
Ben de tam tersi hep kiracilardan çektim o yüzden direkt ev sahibini düşündüm. Hatta biri yüzünden evimizi satmak zorunda kaldık.

Merhaba, eski konularınıza da baktım, covidden bagımsız durumunuz 2019dan beri büyük bir buhran içindesiniz. Muhakkak düşünmüşsünüzdür ama nacizane olarak, gecici süreliğine kabul ederlerse ailelerle yasamanız daha uygun olmaz mı? Belki bir nebze kafanız rahatlar. Yada en kötü siz kendi ailenize esiniz kendi ailesinde kalsın bir süre biliyorum fikir cok parlak degil ama bu sekilde psikolojinizi normal tutmak cok zor.

Merhaba, eski konularınıza da baktım, covidden bagımsız durumunuz 2019dan beri büyük bir buhran içindesiniz. Muhakkak düşünmüşsünüzdür ama nacizane olarak, gecici süreliğine kabul ederlerse ailelerle yasamanız daha uygun olmaz mı? Belki bir nebze kafanız rahatlar. Yada en kötü siz kendi ailenize esiniz kendi ailesinde kalsın bir süre biliyorum fikir cok parlak degil ama bu sekilde psikolojinizi normal tutmak cok zor.
Düşündük elbette, hatta kayınvaldem ısrarla gelin bizimle yaşayın diyor. Ama o küçük bir şehirde yaşıyor, ve hem kendisi hem de görümcem inanılmaz cimri ve müdahaleci insanlar. Ekmek hesabı yapan insanlar yani. Orada şuanki durumumdan daha mutsuz olacağıma eminim.
Ben zaten eylül ayında kaldığım yerden devam edebileceğim işime. Zorluklarla dolu da olsa bir düzenim var devam edebileceğim.
Sığıntı gibi kimsenin evinde yaşamak istemiyorum.

Son düzenleme:

Bu öneri bana da çok uygun geldi. Çünkü konu sahibi ödemeyeceğim demiyor evet ama ödesek bile 4 ay geriden ödüyoruz diyor. Yani ev sahibi sadece parasında bir insan olsa - ki olabilir, kimse babasının oğlu için bile fedakarlık yapmak zorunda değil - ilk ay ödemediğinde ihtar çeker çıkartırdı. 4 ay diyor maalesef. Ben 4 ay maaşımı almasam düşünemiyorum. 1 ay geciktirdi istifayı bastım. İşverenim de kötü bir insan değildi. Çok kafası bu işlere basmıyordu. Parasını alamıyordu, yani yoktu da maaşı vermiyordu. Adama acıyıp bedavaya da çalışabilirdim ama bunu yapmak zorunda değilim. Sonuçta zamanımı emeğimi şu maaş karşılığında vereceğim diye sözleşme imzalamışız, adam sözleşmeye elinde olmayan sebeplerle uyamadı. Ben de gittim.

Konu sahibi benim bildiğim önce bir ihtar çekiyor. İhtar gelince düzgünce ödemeniz lazım 4 ayı birden. Ödeyemezseniz 1 ay sonra 2.ihtarı çekiyor ve sonra icra davası açıyor. 6 ay kadar sürüyormuş sanırım ve evden çıkartılıyorsunuz.

Umarım işleriniz düzelir ama bence aile evine taşınma ya da çok daha ucuz bir eve taşınma da düşünülebilir. Nasıl olsa eylüle kadar evdesiniz. Bir yolunu bulursunuz inşallah. Ama evde kalmaya devam etmek sorun çünkü eylülde işe girseniz çok iyi bir maaşınız olmayacaksa 4-5 aylık kirayı ödemek de çok zor. En iyisi adama hakkını helal et, dava açma çıkıyoruz deyin. İlerde kirasını faiziyle ödersiniz, mahkeme icrasıyla uğraşmazsınız.

Ben de tam tersi hep kiracilardan çektim o yüzden direkt ev sahibini düşündüm. Hatta biri yüzünden evimizi satmak zorunda kaldık.
Ben de ev sahibi oldum, artı benim de kiracılarım oldu.
Ben kiracı kirayı ödeyemediğinde kirayı isterken ya da zam dönemi geldiğinde zam yaparken bile hep mahcubiyetle yapan bir insandım. "Evim var, mal benim malım, kiracıya lanet olsun" kafasında olmadım hiç.
Böyle şeyler söylenmez ama 7 aylık kirayı silip üstüne para vermişliğim bile var. (Adam kadını bırakıp gitmişti, kadın çocuğuyla yaşıyordu ve çalışmıyordu, canını mı almalıydım kadının?)
Yani bolluktayken bile hep empati yapabildim. Eşim deseniz benden daha merhametlidir. Sırtındaki montu çıkarıp üşüyen dilenciye vermişliği var.
Herkesin bir imtihanı var şu hayatta, bizimki de buymuş diyorum, Isyan bile etmiyorum ki Allah'ın bir bildiği vardır diye.
Böyle acımasızca yargılarken hiç mi korkmuyorsunuz kul hakkı almaktan, sadece onu merak ediyorum.

Düşündük elbette, hatta kayınvaldem ısrarla gelin bizimle yaşayın diyor. Ama o küçük bir şehirde yaşıyor, ve hem kendisi hem de görümcem inanılmaz cimri ve müdahaleci insanlar. Ekmek hesabı yapan insanlar yani. Orada şuanki durumumdan daha mutsuz olacağıma eminim.
Ben zaten eylül ayında kaldığım yerden devam edebileceğim işime. Zorluklarla dolu da olsa bir düzenim var devam edebileceğim.
Sığıntı gibi kimsenin evinde yaşamak istemiyorum.
Anlıyorum ama ekmek parası bulmayacak durumdaysanız eğer ki öyle görünüyor çok cimriler gidemem demek bencillik gibi duruyor. En azından yazı orda geçirip Eylül itibari ile başka eve taşınabilirsiniz. Ödemeyecekseniz eğer bir 4 ay daha ev sahibine haksızlık yapmış oluyorsunuz eş ailesini sevmediğiniz için. Olmadı kendi ailenize gidin.

Eylülde işe başlayacakmışsınız ama daha 3 ay var , geçici olarak marketlere falan başvursanız en azından kirayı ikişer ikişer ay ödersiniz, ev sahibiniz de vazgeçer belki sizi çıkarmaktan.

Konu sahibi Allah büyüktür. Her darlığın bir bolluğu vardır. Herşey insanlar için. Hamileyken eşim iflas etti, bizde birkaç ay kiramızı ödeyemedik. Ev sahibimiz çok anlayışlı davrandı. Aradan 15 sene geçti, ev bark sahibi olduk, hayat bu indik çıktık ama hala dua ederim. Üst perdeden konuşup duranları önemseme

Ev sahibi eşiyle beraber yazılım sektöründe, onların işi kapanmadı.
Artı 2 evi daha var kira aldığı ama belki o kiraları da almakta sıkıntı yaşıyor olabilir bilemiyorum. Yani zorda değildir de (zaten zordayım demiyor, düzene geri dönelim diyor) herkesin kendince bir yaşam standartı var. Neticede standartlarını bozuyoruz bu şekilde. Dediğiniz gibi herkes kendince haklı.

Ben bu durumda olsam (tabi belki hastalık vs durumları veya büyük ödemeleri vardır bilemeyiz) kıyamazdım ya.. mücbir durumdayız. Sizin gibi iyi niyetliyse kiracım idare ederdim. Ama kötü niyetliyse aksiyon alırdım. Çok üzüldüm, inşallah Allah en kısa zamanda düze çıkmanızı nasip eder

Ben de ev sahibi oldum, artı benim de kiracılarım oldu.
Ben kiracı kirayı ödeyemediğinde kirayı isterken ya da zam dönemi geldiğinde zam yaparken bile hep mahcubiyetle yapan bir insandım. "Evim var, mal benim malım, kiracıya lanet olsun" kafasında olmadım hiç.
Böyle şeyler söylenmez ama 7 aylık kirayı silip üstüne para vermişliğim bile var. (Adam kadını bırakıp gitmişti, kadın çocuğuyla yaşıyordu ve çalışmıyordu, canını mı almalıydım kadının?)
Yani bolluktayken bile hep empati yapabildim. Eşim deseniz benden daha merhametlidir. Sırtındaki montu çıkarıp üşüyen dilenciye vermişliği var.
Herkesin bir imtihanı var şu hayatta, bizimki de buymuş diyorum, Isyan bile etmiyorum ki Allah'ın bir bildiği vardır diye.
Böyle acımasızca yargılarken hiç mi korkmuyorsunuz kul hakkı almaktan, sadece onu merak ediyorum.
Ben sizi yargilamadim ki neden hakkiniza gireyim duygu sömürüsü yapıyorsunuz sadece. Ben konuda kirasını alamayan ev sahibinin asıl mağdur olan kişi olduğunu düşünüyorum ve buna göre yorum yaptım. Siz de bu durumdan kendinizin de rahatsızlık duyduğunu belirtmeye uğraşıyorsunuz sanırım ama daha az ajite içerirse iyi olur. Zaten dediğiniz gibiyse zamanında sizin ev sahibiyken kiraciniza yaptığınız gibi ev sahibiniz de size anlayış gosterir.

Neden susup korkacaktınız ki ,mal adamın malı..Pişman etmeyin insanları yatırım yaptıklarına
Ev yatirim degil sanirim miras, bu bir.
Adam her konuda beni cikartmakla tehdit ediyor, korkup geri adim atmami bekliyor ama buyrun istediğinizi yapin dedigimde icraate gecmekle ugrasmak istemediği icin de beni ugrastirma diye sucluyor, her lafinda erkek oldugunu benimse tek başına yasayan kadin oldugumu ima ederek ustunluk tasliyor bu iki.
Ayrıca girdigimden beri kombi sorun çıkartıyor girerken bana bu soylenmedi, tasindiktan sonra da önce yaptiracagim dedi sonra sen yaptir ama kiradan dusemezsin dedi. Kombi calisamaz duruma geldi ben iki ay boyunca onun keyfini bekledim kettleda su ısıtıp kovayla duş aldım calisan insanlariz Allahtan evdeydim. Bu da evin demirbasinin kusurudur ve kirada indirim talep hakkim varken iyi niyet gostermedi kirasini da tam aldi, ayrica her gun ayri usta geldi birini begenmedi, digeri pahalı geldi derken pandemide ustalarla ugrastim ardindan pisligini temizledim 3 gun arka arkaya ki kronik hastayim, bu da üç hanımefendi.
Yani bastan verilen sozler tutulmasa, üstüne kiraci magdur edilirse de ev sahibi mi haklıdır? Elbette kiramizi odemeliyiz ki ben 1 babam öldüğünde 2 gecen ay bayramda sadece bir gun geciktirdim, ev sahibi icin bu bir gün sorun ama kombi bozukken 2 ay benim sicak susuz kalmam sorun olmamali!
Allahtan herkese iyi ev sahibine denk gelmeyi nasip etsin zira gercekten sorunlu sahipleri ile ugrasmak da zor.

Herkes kendi bakis acisiyla bakiyor tabii olaya siz de kendi bakis acinizla haklisinizdir, insan tecrübelerine göre degerlendiriyor ister istemez.
Ben kendim.ev sahibi olamadim.henuz ama babamin da kiracisi vardi ustelik sifir daireye girdi ve o da kiracidan cok cekti o yuzden kiracı cikinca evi sattı. Sıfır evi mahvedip gitmişti üstelik benim yaslarda memur bir kızdı ama hor kullanmis evi.
Ben her girdiğim evi kendi evim olarak benimser ona gore hareket ederim ama ev sahipleri demirbas ucretlerini bile kiracı odesin istiyor bu devirde. Belki siz cok musamahali davrandiniz suistimal.edildi ama herkes ayni değil.

Size karşı neden kinim olsun ki tanımam etmem. Sadece birini evimde bu şekilde barındırmazdim.
İyi ki sizin kiracınız değil konu sahibi.
Kendi yaşadığımız olumsuz deneyimlerden çıkardığımız sonuçları, bizimle ilgisi olmayan, derdinin boyutunu bilmediğimiz insanlara transfer etmek doğru değil.

Sizin kiracılarınızla yaşadığınız sorunda siz haklıydınız belki, mağdur oldunuz amenna ama konu sahibinin epeydir maddi sıkıntıları var.
Bir çoğumuz konularına vakıfız.
Eşi eğitimli, meslek sahibi biri olarak aylarca iş aradı, bulamadı.
Böyle üstten üstten konuşmak hoş olmuyor.
Düşmez kalkmaz bir Allah...

Babamın eski kiracılarından çok çektik, direkt çıkartamıyor. İki kere ihtar çektikten sonra tahliye kararı alabiliyor. O da genelde altı ayı buluyor. Fakat tüm masraflarla beraber geçmiş kira borcu da ödemeye ekleniyor

Kirasi daha düşük bir yere gecemez misiniz? Kiranizi da sonrasında elinize geçtikçe ödersiniz
Çünkü daha Eylule cok var ve odeyemezseniz cikartilma ihtimaliniz de var :KK43:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X