Atlas okyanusundaki garip olay

cemre_SU

halasının kuzusu:)
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2007
4.903
8
39
Bir araştırma gezisi sırasında Atlas Okyanusu'nun ıssız bir yerinde, çığlıklar atan
milyonlarca kuşun havada daireler çizerek uçtuğunu gördü.

Kulakları sağır edecek denli yüksek sesle çığlıklar atan kuşların kimileri
yoruldukça, kendilerini okyanusun dev dalgaları arasına atıyorlardı.

Onlar bu son hareketleriyle yaşamlarına Son veriyorlar, kendilerini okyanusun
dalgalarına bırakırken, çaresizlikten ölüme teslim oluyorlardı.

Bu olaya yalnızca o değil, o bölgede ki balıkçılarda yıllardır tanık olmuşlardı.

Kuş bilimcileri ise, yaptıkları araştırmalarda göçmen kuşların farklı yönlerden
gelerek okyanusta bu noktada birleştiklerini keşfediyorlar, fakat onların,
birbirleri peşi sıra kendilerini ölümün kucağına atmalarının nedenini bir türlü
çözemiyorlardı.

Gerçek, geçtiğimiz yüzyılın ortalarında anlaşıldı. Bu trajik olayın Yaşandığı yerde
bir zamanlar bir ada vardı. Göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan bu ada, bir
deprem sonunda, okyanusa gömülmüştü.

İnsanların yok olduğunun bile ayırdına varamadıkları ada, göç yollarının ortasında
kuşlar için vazgeçilmez "dinlenme" durağıydı.

Kuşlar binlerce yıllık kalıtımsal alışkanlıklarıyla adanın yerini bilmekteydiler ve
yıpratıcı, uzun yolculuklarının ortasında, biraz dinlenebilmek ve toparlanabilmek
için, yine binlerce yıllık kalıtımsal güdüleriyle, okyanusun ortasındaki adaya
geliyorlardı ama...

Olması gereken yerde adayı bulamayınca, yorgunluktan bitkin bedenlerini çığlık
çığlığa okyanusun sularına bırakmak zorunda kalıyorlardı

teskkürler canima.s. su dünya üzerinde insanoglunun henüz bilmedigi ve kesfedemedigi ne sirlar vardir kimbilir:uhm:

Paylasimin icin saol canim... Süpürgecim dedigin gibi kesfedilmeyen bilinmeyen ne cok sirlar vardir okyanislarda... Kimbilir... :sm_confused: Amerika kitasina yakin yerde bulunan bermuda seytan ücgeni ilgimi cekmistir herzaman. Hep merak ettim neden o yöne giden hersey yok oluyor diye, ama onunda bilimsel bir aciklamasi varmis, ögrenince sasirdim fakat genede bende ki gizemi hala sürmekte... kafamçokkarıştı

Paylasimin icin saol canim... Süpürgecim dedigin gibi kesfedilmeyen bilinmeyen ne cok sirlar vardir okyanislarda... Kimbilir... :sm_confused: Amerika kitasina yakin yerde bulunan bermuda seytan ücgeni ilgimi cekmistir herzaman. Hep merak ettim neden o yöne giden hersey yok oluyor diye, ama onunda bilimsel bir aciklamasi varmis, ögrenince sasirdim fakat genede bende ki gizemi hala sürmekte... kafamçokkarıştı

açıklaması neymiş? .

bunu bir yerde daha okumuştum dünyada keşfedilemeyen ne çok sırlar vardır....Allah bilir...ama çok etkilenmiştim okuduğumda paylaşım için ço teşekkürler........

açıklaması neymiş? .

Mesajini gec gördüm ama hemen cevaplayayim canim... yerimseniben

Bermuda seytan ücgeni denilen bölgedeki kaybolma olaylari (Amerika kitasinin okyanus aciklarinda) denizin altinda bulunan bir takim gazlarin hava degisimi veya bir takim doga olaylariyla aciga cikmasindan meydana geliyormus. Bu gazlarin su yüzüne cikmasiyla denizde gecici yercekimi olusuyor ve üzerinde bulunan (ucak, gemi, kus vs..) denizin derinliklerine cekiyormus. Ilk okudugumda hayretlere düsmüstüm, cünkü böyle bir olay baska hicbir deniz yada okyanusta yasaniyo diil. Daha fazla bilgi edinmek istersen google`dan bakmani tavsiye ederim zira cok ilgi cekici bir konu. Denizlerde olan ve benim en cok ilgimi cekip mantigimi zorlayan iki olay var biri bu, digeride cebelitarik bogazinda tatli ve tuzlu suyun birbirine karismamasi... Ne kadar bilgi edinsemde bu iki konuda benim hala gizemimdeler kafamçokkarıştı

Sevgiler... a.s.

X