Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi 27 Aralık

yesilim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2006
8.868
19
27 Aralık 1919
Mustafa Kemal ve Heyet-i Temsiliye üyelerinin Ankara'ya ilk gelişi

27Aralik1919.jpg

Atatürk Ankara Seymenlerle

AtaAnkarada.jpg

Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi hakkında genel açıklama

Birinci Dünya Savaşı sonunda yurdumuz yenilmiş sayıldı. Düşmanlar dört bir yandan vatanımıza saldırdılar. Sevr Antlaşmasına göre yurdumuzun düşmanlar tarafından bölünmesi kararlaştırıldı. Urfa, Antep, Maraş, Adana, Antalya ve Osmanlı Devleti’nin merkezi İstanbul işgal edildi. Yunanlılar 15 Mayıs 1919’da İzmir’e girdiler.

Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak ve halkla el ele vermek için, Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Halk tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan Atatürk, 12 Haziran 1919’da Amasya’ya geldi. Burada alınan kararlar 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi olarak yayınlandı.

Daha sonra Erzurum’a geçen Atatürk, 23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresini, 4 Eylül 1919’da da Sivas Kongresini topladı. Bu kongrelerde milli iradeye dayalı hükümet kurulması ilk hedef olarak belirlendi. Tüm illere telgraflar çekilerek halkın kendi adına karar verecek temsilcileri seçmesi istendi. Seçilen temsilcilerin toplanacağı bir yer gerekliydi. Ankaralılar Atatürk’ü ve temsil heyetine seçilenleri Ankara’ya davet ettiler.
Atatürk Kurtuluş Savaşı’nın en iyi Ankara’dan yönetileceği inancındaydı. Yurdumuzun tam ortasında ve cephelere de eşit uzaklıktaydı. Tüm illerde haberleşme ve ulaşım olanağı yoktu. Bu düşüncelerle Atatürk ve temsil heyetinin üyeleri 27 Aralık 1919’da saat 14.00’de Dikmen sırtlarından Ankara’ya geldi.
Ankara ve çevresinin tüm halkı, Atatürk’ü ve temsil heyeti üyelerini büyük sevgi ve sevinç gösterileri ile karşıladılar.davullar çalındı, oyunlar oynandı, seğmenler gösteriler yaptı.

Bu karşılama Ata’yı çok duygulandırmış, tüm karşılayanlara teşekkür ederek içinde bulunduğumuz durumu, bundan nasıl kurtulacağımızı belirten bir konuşma yapmıştı.

O yıllarda Ankara’da yayınlanan haftalık Ankara Dergisi, Mustafa Kemal Paşa’nın Ankara’da karşılanışını 29 Aralık sayısında şöyle yazıyor : “Karşılama hazırlıkları üç gün önceden başladı. Ankara’nın her yanında bir şenlik, bir bayram havası yaşanıyordu.

” O günleri yaşayan Naşit Hakkı, Mustafa Kemal’in gelişini şöyle anlatıyor :
“27 Aralık 1919’da, yiğit Ankaralılar, Kızılyokuş’tan eskimiş bir otomobil içinde inen bir çift gök rengi gözün derinliklerinde vatan ufuklarından esaret bulutlarının dağılışını görmüşler, yurdun kurtuluşuna inanmışlar ve onu edebi reis tanımışlardı.

Yassı bir deri kalpağın altında zayıf bir yüz, kaç ay, kaç yıl ve yıllar milleti için rahat nedir görmemiş çelikleşmiş, sarı bir çehre ve içe işleyen sıcak bir bakış. Boz palto altında sivil bir yol elbisesi kumandanca bir yürüyüş. Mustafa Kemal Ankara’ya böyle gelmişti.”
Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Kurtuluş Savaşı dönemindeki en önemli olaylardan biridir. Çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu Türk ordusunun kurulup hazırlanması çalışmaları Ankara’da yapıldı. Ankara milli mücadelenin merkezi haline geldi. Kısaca Ankara o günlerde başkentlik görevini üstlenmiş oluyordu.

Her 27 Aralık günü Ankaralılar için bayram gibidir. At sırtındaki seğmenler gösteriler yaparlar. Şehir baştan başa bayraklarla süslenir. Atatürk koşusu yapılır. Okullarda törenler yapılır. Şehirde çeşitli şenlikler yapan halk bu mutlu günü sevgi ve coşku ile kutlar.

Alıntı

Bence bunu hergün yaın yeşilim hanım... Ellerinize sağlık...aklınıza fikrinize sağlık.....

o gunlerde yasamak ısterdım...hem ataturku karsılama coşkusunu yasamak hemde bır ulkenın kurulusu yenıden ayaga kalkısında bır faydamın olmasını ısterdım...
ama en cokta omrunu ulkeyı kurtarmaya adayan...
o eşsiz ınsanı gormek ve tanımak ısterdım...

emegıne saglık...

benim ananemin adı CUMHURİYET ti ..8 yıl önce aramızdan ayrıldı..ATA mızı 7 yaşındayken adanaya olan bir ziyaretinde görmek onada nasip olmuştu ..herzaman aynı heyecanla anlatırdı ATA mızın içinin güzellğinin dışınada nasıl yansıdığını ..bizler bu gururla büyüdük ve sıra şimdi çocuklarımız bu gururla yetiştirmekte..

gerçekten çok güzel bi konu açmışsınız.insanın tüyelri diken diken oluyor.keşke görebilseydik atamızı..mekanı cennet olsun işallah...

Atamız dünyanın gelmiş geçmiş en büyük liderlerinden...

fakat ne yazık ki kıymetini bilmediğimizi düşünüyorum.

çoook güzel bir konu canım.....çok çok saolun...
ankarada yaşıyan biri olarak kendi adıma çok mutlu oldum.....
o günleri unutmamak dileğiyle..

ümmetten millet yaratan tek lider büyük devrimci.nur içinde yat....

Tek kelime ile harika bir konu. Kim istemezdi ki Ata mızı görmek. Keşke bizlerde görebilseydik. Nur içinde uyu Atam.

Resimleri görünce ve yazdiklarinizi okuyunca cok duygulandim. Gözlerim doldu :a015:
Atam izindeyiz...

ayyyyyyy ne güzel düşünmüşün cnm ablam tşklerrrrrr bu paylasım içinn emegine saglık
gelmiş gecmiş en büyük lider olan atamızı saygıyla anıyoruz....
keşke bizde tanıma fırsatı bulsaydık o zamanlarda yasasaydıkda

Atamız dünyanın gelmiş geçmiş en büyük liderlerinden...

fakat ne yazık ki kıymetini bilmediğimizi düşünüyorum.

Evet haklısın. Onun izindeyiz desekde olabiliyormuyuz?
Açıkcası bu beni düşündürüyor.
Ama geçenlerde Tv'de 4-5 yaşlarında bir çocuk gösterdiler bilmem izleyen olmuşmudur. Çocuğa öğretmeni Atatürk'ün öldüğünü söylemiş. Çocuk nasıl ağlıyor 'ama ölmüş o, Atatürk ölmüş' diyip duruyor ve sürekli ağlıyor. Ya o an bende ağladım izlerken görmeniz lazımdı ya. Aşılamak çok öenmli sanırım. Bu sadece bir örnek ama öğretmenlere çok iş düşüyor...Tabi biz büyüklerede....

bugün aynı zamanda istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un vefat yıldönümüdür. içinizden gelerek bir fatiha okursanız ziyadesiyle makbule geçer.

Her ATAMIZIN resimlerini gordugumde o insanlarin icinde olamadigim icin bi kere daha hayiflaniyorum............

once ATAMA tesekkur ederim,bizim evlerimizde rahatca,guvenle oturabilmemizi sagladigi icin..........
ve sonrada size boyle bi konu actiginiz icin tesekkur ederim))

bir Ankara lı olaraktan :eek:

Ankara, Ankara, güzel Ankara,
Seni görmek ister her bahtı kara.
Senden yardım ister her düşen dara,
Yetersin onlara güzel Ankara.

Burcuna göz diken, dik başlar insin,
Türk gücü orada her zoru yensin,
Yoktan var edilmiş ilk şehir sensin,
Varolsun toprağın, taşın Ankara.

Sen rahat uyu ATAM. Kurduğun cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır. Ruhun şad olsun.:Saruboceq:

“27 Aralık 1919’da, yiğit Ankaralılar, Kızılyokuş’tan eskimiş bir otomobil içinde inen bir çift gök rengi gözün derinliklerinde vatan ufuklarından esaret bulutlarının dağılışını görmüşler, yurdun kurtuluşuna inanmışlar ve onu edebi reis tanımışlardı

iyiki görmüşler,inanmışlar.yoksa halimiz nice olurdu.şu an başımızda böyle bir reisin olmayışının içler acısı halini görüyoruz ama..........:1ninca: at gözlükleri var gözlerde.

iyiki doğmuşsun,reisliğin hala başımızın üstünde,mekanın cennet olsun.saygıyla anıyorum :asigim:
ellerine sağlık,yeşilim,yüreğin dert görmesin.a.s.

canım doğma ve büyüme olarak ankaralıyım. eski büyük millet meclisi binasının içini gezmek nasip olmuştu. orayı gezerken çok duygulanmıştım.
o devirleri yaşamadık. yaşayan anneannem anlatırdı. çok acılar çekmişler. çok şehitler vermişler. büyüdükçe bunun ne gururlu bir duygu olduğu bilincine vardım. babam atamızla adanada tanışma mutluluğuna ermiş. sadece şunu derdi, gözleri çok etkileyiciydi.
ben bir eğitimci olarak, cumhuriyetimizin ilelebet sürmesi için mücadele etmeye yemin ettim. bu uğurda daima çalışacağım.
ne mutlu türk'üm diyene..

X