Aşırı Hassas Kişilik (HSP)

Bikupakahve

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
18 Kasım 2022
536
802
30
Arkadaşlar merhaba,
Geçen gün bir okuma yaparken çok ilginç bir bilgi ile karşılaştım. Buraya yazma amacım da hem farkındalık oluşturmak hem de benim gibi başkaları var mı onu öğrenmek. Okuduğum konu Highly Sensitive Person yani Aşırı Hassas Kişilik..

Bu kişiliğe sahip kişiler toplumun %15-20 sini oluşturuyor. Bu kişiler sese, dokunmaya, kokulara, duygulara karşı normal insanlara göre 5 kat daha hassas.. Ve bu kişiler anksiyeteye daha yatkın. Bu kişilerin sinir sistemi diğer insanların sinir siteminden daha farklı…

Mesela ben küçüklükten beri dram ve gerilim filmlerini izleyemiyorum. Filmlerden çok etkileniyorum. Ya da insanlara yakın olmak veya bana dokunulması beni hep rahatsız etmiştir. Ses konusuna gelince tv sesi, ağız şapırtdatma sesi, okul sesleri beni hep rahatsız etmiştir. Kokular da aynı şekilde.. Toplumda olmak da beni germiştir. Ben bu özelliklerimden dolayı kendimi hep eksik hissettim, babamın baskıcı biri olmasından dolayı bendeki bu durumlara babamın sebep olduğunu düşündüm.. Neyse biz 3 kardeş üçümüz de böyleyiz. Babam da bizim gibi aslında seste falan uyuyamıyor..

Bu kişilik tipine sahip arkadaşlar, siz bu hassasiyetlere ve yaşadığınız zorluklara karşı nasıl yol izliyorsunuz?

Ekte okuduğum metinden aldığım görsel var. Bu metindeki belirtilere bakarak siz de kişil tipinizi anlayabilirsiniz.

Eklentiler

• EDDA1A72-5975-4A4B-A824-F8632B37B67D.jpeg
    EDDA1A72-5975-4A4B-A824-F8632B37B67D.jpeg
    82,8 KB · Görüntüleme: 78
Çoğu bende var bunların. Yüksek seste sinirlerim bozuluyor. Televizyonun sesi az da açık olsun hemen tepki veriyorum. Hayatımda ufacık bir değişiklik bile istemem. Açken sinirlenirim. Aynı anda çok fazla iş yaparken elim ayağım birbirine dolanır kafam karışır. Bende de mi var yani 🤔

Çoğu bende var bunların. Yüksek seste sinirlerim bozuluyor. Televizyonun sesi az da açık olsun hemen tepki veriyorum. Hayatımda ufacık bir değişiklik bile istemem. Açken sinirlenirim. Aynı anda çok fazla iş yaparken elim ayağım birbirine dolanır kafam karışır. Bende de mi var yani 🤔
Öyle görünüyor🧐 bende de tüm özellikler var🥲

X