Arkadaşlar lütfenn yardim edinnn.

aysesakarya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2008
13
0
37
Merhaba arkadaşlar.ben yeni üyeyim.başimdan geçenleri kisaca anlatayim.doktor yaklaşik 2 hafta önce 2cm çapinda çikolata kisti olduğunu söyledi.6 ay bekle hamile kalamazsan 6 ay sonra kapali ameliyat yapalim dedi.1 hafta sonra başka doktora gittim.çikolata kistinin 4-5cm çapina büyüdüğünü söylediler.hsg testi çektirecekmişim.hastaliğim bittikten 2 gün sonra.1 hafta içinde kistin bu kadar büyümesi beni çok kaygilandirdi.

Yardimlarinizi bekliyorum.

Merhaba arkadaşlar.ben yeni üyeyim.başimdan geçenleri kisaca anlatayim.doktor yaklaşik 2 hafta önce 2cm çapinda çikolata kisti olduğunu söyledi.6 ay bekle hamile kalamazsan 6 ay sonra kapali ameliyat yapalim dedi.1 hafta sonra başka doktora gittim.çikolata kistinin 4-5cm çapina büyüdüğünü söylediler.hsg testi çektirecekmişim.hastaliğim bittikten 2 gün sonra.1 hafta içinde kistin bu kadar büyümesi beni çok kaygilandirdi.

Yardimlarinizi bekliyorum.

Canım benim öncelikle çok geçmiş olsun..
Ama 1 hafta içinde kistin bu kadar büyümesi çoooook zor..
Büyük ihtimalle doktorlardan birinin ölçümü yanlış...
Ben de 2 sene önce çikolata kisti sebebiyle kapalı ameliyat oldum.
Sağ yumurtalığımdaki kistin büyüklüğü (ameliyattan sonra çıkarılan gerçek büyüklük) 4,5-5cm idi.
Ama ameliyattan önce doktorlarım (iki farklı doktor) birisi 3 cm, diğeri 5 cm demişti..
Yani ultrason ölçümü yanlıştı birinin.
O yüzden bence çok endişelenme..
Ve ameliyat olman gerekirse de sakın korkma..
Ameliyattan sonraki ilk 6 ayda hamile kalma olasılığın %85 oluyor..
Allah şifa versin en kısa zamanda inşallah..

canım ya benim geçen sene kapalı ameliyatla çikolata kistim alındı. aynen bende 3 doktora gittim. bir tanesi bilemezken diğer ikiside farklı farklı rakamlar söylediler. neyseki ameliyattan 2 ay sonra hamile kaldım ve şuan 4,5 aylık oğlum var. sanada acil şifalar dilerim.

merhaba kızlar bende bugün öğrendim çikolata kistim varmış ama daha önce gitiğim drlar hep basit kist demişlerdi ayrıca bende hep tedaviyle yok oluyo ve yerine yenisi geliyo sizinkide böylemi oluyo
merak ediyorum basitmi çikolata kistimi
ve banada ameliyat dedi

canım benim öncelikle çok geçmiş olsun..
Ama 1 hafta içinde kistin bu kadar büyümesi çoooook zor..
Büyük ihtimalle doktorlardan birinin ölçümü yanlış...
Ben de 2 sene önce çikolata kisti sebebiyle kapalı ameliyat oldum.
Sağ yumurtalığımdaki kistin büyüklüğü (ameliyattan sonra çıkarılan gerçek büyüklük) 4,5-5cm idi.
Ama ameliyattan önce doktorlarım (iki farklı doktor) birisi 3 cm, diğeri 5 cm demişti..
Yani ultrason ölçümü yanlıştı birinin.
O yüzden bence çok endişelenme..
Ve ameliyat olman gerekirse de sakın korkma..
Ameliyattan sonraki ilk 6 ayda hamile kalma olasılığın %85 oluyor..
Allah şifa versin en kısa zamanda inşallah..

1. Doktor 2 cm dediğinde hem ultrason çekti hem de emar çekti.emar da çikti zaten.2. Doktorda 4-5 cm olmuş dedi.ama 2. Gittiğim doktora da çok güveniyorum.

Çikolata kisti varken hamilelik şansı biraz düşük ne yazık ki...
Ama ameliyatla alındıktan sonraki ilk 6 ayda hamilelik şansı %85..
Hastalığınızın kaçıncı evrede olduğunu biliyor musunuz??

1. Doktor 2 cm dediğinde hem ultrason çekti hem de emar çekti.emar da çikti zaten.2. Doktorda 4-5 cm olmuş dedi.ama 2. Gittiğim doktora da çok güveniyorum.

Tatlım benim ultrason görüntülerini emarları da çektiler ama şu var..
Aynı görüntüde bile doktorlar kistin çapını ölçümlerken işaretlemeleri başlatıp bitirdikleri noktalardaki küçücük sapmalar bile çok farkediyor..
Ben bu kadar kısa sürede bu kadar büyümesinin mümkün olmadığını düşünüyorum..
İstersen bir başka doktora daha git..
İçin ferah olsun en azından..

Yaklaşik 10-15 sonra hsg istedi doktor.onun sonucu çikicak.eşimden de spermiyogram istedi.onun da sonucu çikinca doktora gidicem işte.

merhaba kızlar bende bugün öğrendim çikolata kistim varmış ama daha önce gitiğim drlar hep basit kist demişlerdi ayrıca bende hep tedaviyle yok oluyo ve yerine yenisi geliyo sizinkide böylemi oluyo
merak ediyorum basitmi çikolata kistimi
ve banada ameliyat dedi

Bende 3 senedir çikolata kistiye uğraşıyorum..Ve maalesef tamamen iyileşmesi gibi birşey pek mümkün değil. Ameliyatla alınsa bile aynı yerde yada başka yerlerde tekrarlıyor..Bu bir hastalık, basit bi yumurtalık kisti değil. Tümör sınıfındadır ve asla ihmal edilmemesi gerekir..Eğer çocuk istiyorsanız (ki şimdiye kadar normal yollarla olmadıysa) ameliyat olun tabiki..Ama ameliyattan sonrada, yani ömrünüzün sonun kadar mutlaka kontrol altında olun.Ve çok iyi araştırıp endometriozis konusunda ihtisası olan bir doktor bulun..Doktor çok önemli..Benimde ameliyat olmam gerekiyor ama bekar olduğum için doktorum ameliyatı ne kadar ileri atabilirsek o kadar iyi diyor...Allah şifa versin.a.s.

Bende 3 senedir çikolata kistiye uğraşıyorum..Ve maalesef tamamen iyileşmesi gibi birşey pek mümkün değil. Ameliyatla alınsa bile aynı yerde yada başka yerlerde tekrarlıyor..Bu bir hastalık, basit bi yumurtalık kisti değil. Tümör sınıfındadır ve asla ihmal edilmemesi gerekir..Eğer çocuk istiyorsanız (ki şimdiye kadar normal yollarla olmadıysa) ameliyat olun tabiki..Ama ameliyattan sonrada, yani ömrünüzün sonun kadar mutlaka kontrol altında olun.Ve çok iyi araştırıp endometriozis konusunda ihtisası olan bir doktor bulun..Doktor çok önemli..Benimde ameliyat olmam gerekiyor ama bekar olduğum için doktorum ameliyatı ne kadar ileri atabilirsek o kadar iyi diyor...Allah şifa versin.a.s.

canım ben adet gecikmesiyle gidiyorum dr ve hep kist oluyo gittiğimde sonra bana bir ay d.kontrol ilacı veriyolar ve kayboluyo ve diğer yine aynı kist olu benim merak ettiğim çikolata kisti böyle birşeymi yada basit kistmi

Ne gibi kaçinci evrede.

Sevgili nehirin de söylediği gibi bu basit bir kist değil..
Endometriozis denen bir hastalık..
4 evreden oluşur..
1. evre başlangıçtır ve en kolay iyileşebilecek evredir.
4. evre ise hastalığın en ileri boyutudur..
Sizinkinin kaçıncı evre olduğunu henüz doktorlarınız söylemedi anladığım kadarıyla..
Ama içinizi biraz olsun rahatlatmak adına şunu söyliyim size..
Benim hastalığım ameliyat sırasında 4. evredeydi..
Hem tekrarlama şansı çok yüksekti hem de hamile kalma şansını azaltıyordu..
Allaha şükür 2,5 yıl geçti üstünden ama henüz tekrarlamadı..
Siz de gönlünüzü ferah tutun..
Dilerim henüz başlangıç aşamasındadır..

canım ben adet gecikmesiyle gidiyorum dr ve hep kist oluyo gittiğimde sonra bana bir ay d.kontrol ilacı veriyolar ve kayboluyo ve diğer yine aynı kist olu benim merak ettiğim çikolata kisti böyle birşeymi yada basit kistmi

Çikolata kistleri doğum kontrol hapıyla vs. ilaçlarla belki bir nebze küçültülebilir ama tamamen kaybolmuyorlar ne yazık ki.. :1no2:

Çükolata kisti için mi soruyorsunuz basit kistmidir diye..orayı tam anlayamadım ama basit bir kist değil illet bir hastalıktır..3 sene önce sağ yumurtalığımdaki 5cmlik kist 1 sene aralıksız doğum kontrol hapı kullanarak 2,5 cm ye düştü...Ama şimdi gene 5cm oldu, gene doğum kontrol hapı kullanıyorum..Ama bu 21 gün kullan bırak şeklinde değil,hiç ara vermeden..
Ve bu bahsettiğim kist aynı kist..Hiç yok olmadı, sadece boyutu değişti..Ve doktorumda yok olmasını bekleme dedi..Ben bu doktorumu bulana kadar doktor doktor gezdim..Önceleri kimi çükolata kisti olabiklir diyodu, kimi anlamak mümkün değil, kimi hayır değil diyordu..O yüzden siz çok iyi bir doktor bulun kendinize..Ve internetten endometriozis diye aratın..Belirtilerine bakın,sizde o belirtileri taşıyorsanız bence sizinde anlamanıza yardımcı olur..

Çükolata kisti için mi soruyorsunuz basit kistmidir diye..orayı tam anlayamadım ama basit bir kist değil illet bir hastalıktır..3 sene önce sağ yumurtalığımdaki 5cmlik kist 1 sene aralıksız doğum kontrol hapı kullanarak 2,5 cm ye düştü...Ama şimdi gene 5cm oldu, gene doğum kontrol hapı kullanıyorum..Ama bu 21 gün kullan bırak şeklinde değil,hiç ara vermeden..
Ve bu bahsettiğim kist aynı kist..Hiç yok olmadı, sadece boyutu değişti..Ve doktorumda yok olmasını bekleme dedi..Ben bu doktorumu bulana kadar doktor doktor gezdim..Önceleri kimi çükolata kisti olabiklir diyodu, kimi anlamak mümkün değil, kimi hayır değil diyordu..O yüzden siz çok iyi bir doktor bulun kendinize..Ve internetten endometriozis diye aratın..Belirtilerine bakın,sizde o belirtileri taşıyorsanız bence sizinde anlamanıza yardımcı olur..

belirtileri ilk belirtisi sancılı adetmiş ama benim sancılı olmaz sadece geçen ay biraz sancı oldu canım bendeki kistin basit mi çikolata kistimi, onu merak ediyorum çikolata kisti ise d. kontrol ilaçlarıyla gitmez diyolar ama benimki gidiyo ve yerine başka kist geliyo ve bana daha ö-nce hep basit kist dediler ama bu dr böyle dedi bende anlamadım

belirtileri ilk belirtisi sancılı adetmiş ama benim sancılı olmaz sadece geçen ay biraz sancı oldu canım bendeki kistin basit mi çikolata kistimi, onu merak ediyorum çikolata kisti ise d. kontrol ilaçlarıyla gitmez diyolar ama benimki gidiyo ve yerine başka kist geliyo ve bana daha ö-nce hep basit kist dediler ama bu dr böyle dedi bende anlamadım

Hemde o sancı öyle böyle değil..İshal,kusma,sancı,ben parmağımı bile hareket etiremem..
Çikolata kisti olduğunu söyleyen doktora güveniyormusunuz peki??Bence başka bir doktora daha gidin mutlaka..Öyle bi doktor var dedi diye ameliyat dedi diye sakın ameliyat olmayın..Benimde bildiğim tek çaresi ameliyattır (gene tekrarlar o ayrı) doğum kontrol hapıyla vücut dinlendiği için sadece küçülme olur..Nolur ihmal etmeyin bence başka bir doktora daha gidin..

bence bu kadar abartmayın bu kistleri artık herşeyin çaresi var benim arkadaşım kisti olduğu halde ve çapıda çok büyük olmasına rağmen hamile kaldı şu an 5 haftalık hamile ankarada doktora götürdük onu bebeğe bir zararı yokmuş 10 cm çapında eğer çok çok kötü bir durum olursa da bebeğe hiç zarar vermeden kisti alacaklar yani hiç endişelenme teknoloji ilerledi canım geçmiş olsun

X