Arapça bilmemek

Lizzie8919

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Temmuz 2016
240
115
Merhabalar bir dileğim için 313 Ayetel Kürsi ye başladım fakat okurken ben direkt türkçesinden okuyabiliyorum Arapça bilmiyorum,youtube dan açıp dinleyip sonra ona benzeterek okumaya çalışıyorum açıkçası beceremiyorum da , ben zaten okuduğum her sureyi (kenzül arş,yasin,fetih) türkçesini internetten açıp okurum Ama içime şüphe düştü Duaları okurken sesleri benzetememek duanın tesirini azaltır mı acaba

Tecvitli halinin yazıldığı siteler var. Ama tüm harfler birebir karşılamıyor tabii. Sesli dinleyip ezberlemeye çalışabilirsiniz. Ezberleyene kadar dinlemek de okumuş olmak gibi olur bence

Allah'ım dualarını kabul etsin canım.tabii ictentik,samimiyet,niyet hepsi çok önemli.vende Arapçayı çok az biliyorum ama okuyamıyorum.
Kardeşimin eşi hoca.sagolsun beni çok ferahlatır.
Mesela yaşın, Kenzül arş gibi duaları Arapçadan dinle diyor.abdestimi alıyorum.arapca mealli Kur'an imi alıyorum.en yavaş haliyle dinlerken, oradan okuyorum.insallah böyle boyle öğrenmeye çalışıyorum.
Vesvese yapmamaya çalış.insallah Ayetel Kürsi ve diğer okuduklarimiz için de böyle yap.

Teşekkürlwr keşke cocukken öğrenseymişim diyorum bende

Teşekkürlwr keşke cocukken öğrenseymişim diyorum bende
Ben çocukken öğrendim canım.ama tam Kur'an a geçtim.okul falan derken unuttum.sonra harflere bakarak okumaya çalıştım ama tam bilmeden olmuyor.
Mesela eniştem Fatiha yi bile yanlışlarla okuyoruz dikkat etmek gerekiyor diyor.ben hep yavaslatilmis şekilde dinleyerek okuyorum.sende öyle yap inşallah dualarımız kabul olur.

Ben kuran okuyabiliyorum ama anadilim türkçe olduğu için asla çıkaramadığım sesler var. Bence önemli olan niyet. Allah da kabul eder bence.

Süreleri arapça okumak önemli, çünkü türkce harflerle arapça harflerin sesleri aynı değil, bu sebeple mana değişmesi oluyor, arapçada ط ، ق، ع خ،غ ض vb 'bu seslere karşılık türkçede aynı sesler yok , tabiki bilmediğiniz için sevap alırsınız bu Allah'ın bileceği bişey bu konuda yorum yapamam ama biran önce genç yaşta arapça okumayı öğrenmeye bakın derim.. Gençken öğrenmeye çabalamamak da dinen doğru değildir ve yükümlülüğü vardır .. En kısa zamanda öğrenirsiniz inşallah

Yani anlamını degistirebilir.
Örneğin, He harfini ince söylemekle boğazdan hırtlatarak söylemek anlam farki oluşturuyor. İnce sekilde "halaka" demek tıraş etmek anlamina gelirken, hırtlatarak "halaka" demek, Allah'in yaratması demek oluyor Arapcada.

İnternetten Arapça harflerin mahreç bilgisi diye yazin,
veya internette Diyanet'in pdf formatında elifbası var, orda harf telaffuzu resimli olarak gösteriliyor ve tecvid de öğretiliyor, hic zor değil korkmayin sevgiler.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…