Antidepresan ile hamile kalınır mı?

pinks

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2010
259
0
3 yıldır depresan kullanıyorum..ve hamile kalmak istiyorum..antidepresan ile hamile kalmanın bebek için zararlı olduğunu biliyorum...fakat bu ilacı bırakamıyorum...takıntılarım artıyor..hep kötü şeyler düşünüyorum..kilo veriyorum hayatı zindan ediyorum..eşimde bebej istiyor ve ilacı bırakmamı istiyor...2 yıldır evliyim ve yaşımda artık 28...bebek karnıma düşünce kurtulurmuyum acaba takıntılarımdan...yardıma ihtiyacım var..varmı çevrenizde yada sizde?:Saruboceq:

Rabbim hayırlısını versin inş.

Sanırım en sağlıklı cevabı bir kadındoğum uzmanından almak olur..

evet benim arkadaşım antideprasan kullanırken hamile kaldı.şimdi çocuğu 2.5 yaşında ve çok sağlıklı maşallah.ama doktorlar pek önermiyorlar bu durumu onlarda çok korkmuştu bişey olur diye ama şans olmadı olabilirdide.doktor böyle durumlarda çocuk ya ölür ya yaşar demiş başka bişey olmuyomuş sanırım.onlarınki yaşadı.ama sen yinede adetin geçerse sakın içme.bide benim arkadaşım antideprasanı 7 yıldır çocuğu olmadığı için kullanıyordu zaten.yani onun yüzünden depresyona girmişti.seninki ne sebeple onu bilmiyorum.arkadaşım hamile kaldığını öğrendikten sonra hapı hemen bıraktı ve çokda ii oldu hiçbir rahatsızlığı kalmadı.ama onun sorunu zaten bebekti ve o oluncada iyileşti.seninkini tam olarak bilemiyorum inşallah sende düzelirsin canım.

3 yıldır depresan kullanıyorum..ve hamile kalmak istiyorum..antidepresan ile hamile kalmanın bebek için zararlı olduğunu biliyorum...fakat bu ilacı bırakamıyorum...takıntılarım artıyor..hep kötü şeyler düşünüyorum..kilo veriyorum hayatı zindan ediyorum..eşimde bebej istiyor ve ilacı bırakmamı istiyor...2 yıldır evliyim ve yaşımda artık 28...bebek karnıma düşünce kurtulurmuyum acaba takıntılarımdan...yardıma ihtiyacım var..varmı çevrenizde yada sizde?:Saruboceq:

benim arkadaşım panik ataktı ilaç kullanırken hamile kaldı ve hemen bıraktı
emzirdiği için hala ilaç kullanmıyor gayet iyi gidiyorlar şu anda bence artık kullanmaz,
bebekte gayet sağlıklı

oh ne güzel...aslında bende hamile kalınca bırakırım diyorum ama kendimede pek güvenemiyorum...ya hamileyken atağım falan gelirse diye düşünüyorum hayırlısı bakalım...saolun kızlar cevaplar için

benim arkadaşım kullanıyordu, dr u yavaş yavaş bıraktırdı. nasıl yavaş yavaş başladıysa öyle bıraktı yani. birden bırakırsan tedavini çöpe atmış oluruz demiş. öylece bıraktı, şimdi hamile. sizde mutlaka doktorunuza danışmalısınız, kafaya göre bırakılmıyor bu ilaçlar.

benim arkadaşım kullanıyordu, dr u yavaş yavaş bıraktırdı. nasıl yavaş yavaş başladıysa öyle bıraktı yani. birden bırakırsan tedavini çöpe atmış oluruz demiş. öylece bıraktı, şimdi hamile. sizde mutlaka doktorunuza danışmalısınız, kafaya göre bırakılmıyor bu ilaçlar.

evet ben 20 mg kullanıyordum 1 haftadır 10 kullanıyorum..sonrada 5 e düşürüp kullanmamak istiyorum...Allahım yardım etsin..psikolojik rahatsızlık çok zor bir durum...

evet ben 20 mg kullanıyordum 1 haftadır 10 kullanıyorum..sonrada 5 e düşürüp kullanmamak istiyorum...Allahım yardım etsin..psikolojik rahatsızlık çok zor bir durum...

canım ben 6 ay kullanmıştım
panik atak var hemde cok ilerlemiş şekilde:KK43:(
ama doktorumla konuşup karar verdik bıraktım ve o ay hamile kaldım
zorluk yaşadım hatta hamilelikte ve dogum sonrasında cogu kez ilaca başlamak istedim bebegime kıyamadım
doktor net bişey diyemedigi için güvenemedim
öyle böyle derken şimdi bebegim 7 aylık
pasiflora şurup içiyorum arada,sende doktoruna danışablirisin
bebek olduktan sonra kendini hastalıgını düşünecek pek fırsatın olmuyor
ALLAHA şükür hamilelikten önceki gibi kötü degilim
önceleri hastane acillerinde sabahlardım hergün doktorlardaydım
şimdi ara ara ziyaret ediyor kendileri:eek:klava:

önceden çarpıntım olunca hastanelere koşardım
elimde tansiyon aleti gezerdim
ama bebek olunca onu bırakabilecegin biri olmadıgı için
ve o sadece sana muhtac oldugu için hiçbiyere gitmiyorsun
zamanla alışıyorsun
dün yine oldu bebegim yanımda degildi yine acildeydim
evde bebegimin başında olsaydım gitmezdimkaydirigubbakcemile3
cok kötü bir hastalık ALLAH hepimizin yardımcısı olsun
insanın sadece kötü şeyleri kurgulayıp ,öyle olacak sanarak yaşaması
kendini dipsiz bir kuyudan cıkamıyor sanması cok acı yaşamayanlar anlamıyor
ama pasiflorayla filan atlatabilirsin
bence bırak ve hamile kal
olmadı ilk 3 ayı atlatıp ilaca başlarsın

canım ben 6 ay kullanmıştım
panik atak var hemde cok ilerlemiş şekilde:KK43:(
ama doktorumla konuşup karar verdik bıraktım ve o ay hamile kaldım
zorluk yaşadım hatta hamilelikte ve dogum sonrasında cogu kez ilaca başlamak istedim bebegime kıyamadım
doktor net bişey diyemedigi için güvenemedim
öyle böyle derken şimdi bebegim 7 aylık
pasiflora şurup içiyorum arada,sende doktoruna danışablirisin
bebek olduktan sonra kendini hastalıgını düşünecek pek fırsatın olmuyor
ALLAHA şükür hamilelikten önceki gibi kötü degilim
önceleri hastane acillerinde sabahlardım hergün doktorlardaydım
şimdi ara ara ziyaret ediyor kendileri:eek:klava:

pasiflora şurubu bende denedim ama hiç bir faydası yokki canım ya...benim antidepresandan sonra çok etkisiz geliyor...sersem gibi yapıyor sadece...Allah sanada şifa versin irem..seni çok iyi anlayabiliyorum...benimde bebeğim olursa bende iyileşirim belkikaydirigubbakcemile2

önceden çarpıntım olunca hastanelere koşardım
elimde tansiyon aleti gezerdim
ama bebek olunca onu bırakabilecegin biri olmadıgı için
ve o sadece sana muhtac oldugu için hiçbiyere gitmiyorsun
zamanla alışıyorsun
dün yine oldu bebegim yanımda degildi yine acildeydim
evde bebegimin başında olsaydım gitmezdimkaydirigubbakcemile3
cok kötü bir hastalık ALLAH hepimizin yardımcısı olsun
insanın sadece kötü şeyleri kurgulayıp ,öyle olacak sanarak yaşaması
kendini dipsiz bir kuyudan cıkamıyor sanması cok acı yaşamayanlar anlamıyor
ama pasiflorayla filan atlatabilirsin
bence bırak ve hamile kal
olmadı ilk 3 ayı atlatıp ilaca başlarsın

bende olmayan şeyleri olmuş gibi düşünüp hayatımı zindan ediyorum..okadar çok kilo veriyorumki geçen ay 7 kilo verdim 2 haftada..millette gerçekten bir derdim var sanıyor..eşimede anlatamıyorum oda kızıyor bana...anlamıyor kimse..kafamdan atamıyorum kötü şeyleri..Allah yardımcımız olsun sanada çok geçmiş olsun canım...rahat bir insan olmayı çok isterdim...

canım senin dedigine bakılırsa ilacı içerkende yaşıyorsun
içmedende yaşayacaksın..
yani kaybedecegin bişey yok zaten yaşıyorsun
ben evlendim 2.ayımda bu hastalıkla tanıştım
2 ayda bir 9 saatlk yola alilemin yanına gitim
babam kafasını yere egsin ölüyormu vs.. sacma sapan şeylere takardım
kardeşim yola cıkıcak yolda bişey olucak ,biri doktora gittim demesin
işte bi hastalık var kesin kötü bişey var ,ailemden biri ölürse ben naparım
kafayı yemiştim artık
ama bunlar ara ara yine geliyor
gidiyor bi anlam veremiyorum
bunlardan kurtulmak için
hamileliktede arkadaş cevremi genişlettim
beni sıkıntıya strese sokanları hayatımdan cıkarttım
arkadaşlarımda hep gezdik eglendik hiç evde durmadım desem yerdir öyle böyle atlattım
çalışıyorsun galiba daha cabuk atlatırsın inşllh..

çalışıyorum canım evet...inşallah iyileşiriz...sende iyi yapmışsıN Allah bebeğinle sana sağlıklı ömürler versin...

arkadaşlar bende 3 yıldır panik atak ile savaşıyorum.Gerçekten zor bir durum . Gerçi ben Efexor Xr antidepresan ilacını kullanarak rahatlamış ve herşeyi geride bırakmıştım.. Dört ay önce 3 aylık hamileydim ve bebeğimde kistik higroma rahatsızlığı olduğu için aldırmıştım. Dün yine hamile olduğumu öğrendim :) Ama bu seferde korkum antidepresan ilaçlarının bebişime zarar vermiş olma ihtimali. Yine aynı şeyleri yaşamaktan çok ama çok korkuyorum.

canım senin dedigine bakılırsa ilacı içerkende yaşıyorsun
içmedende yaşayacaksın..
yani kaybedecegin bişey yok zaten yaşıyorsun
ben evlendim 2.ayımda bu hastalıkla tanıştım
2 ayda bir 9 saatlk yola alilemin yanına gitim
babam kafasını yere egsin ölüyormu vs.. sacma sapan şeylere takardım
kardeşim yola cıkıcak yolda bişey olucak ,biri doktora gittim demesin
işte bi hastalık var kesin kötü bişey var ,ailemden biri ölürse ben naparım
kafayı yemiştim artık
ama bunlar ara ara yine geliyor
gidiyor bi anlam veremiyorum
bunlardan kurtulmak için
hamileliktede arkadaş cevremi genişlettim
beni sıkıntıya strese sokanları hayatımdan cıkarttım
arkadaşlarımda hep gezdik eglendik hiç evde durmadım desem yerdir öyle böyle atlattım
çalışıyorsun galiba daha cabuk atlatırsın inşllh..

merhabalar yazdıklarınız hepsi bende var, korku endşe özelliklede ailemden birine eşime bişey olacak korkusu var. kendime bişey olurmu diye hiç düşünmüyorum ama anlattığınız gibi birine bişey olacak korkusu var her zaman. bende ilaç kullanıyorum. peki bu korkuları yenebildinizmi onu merak ettim. yendiyseniz nasıl yendiniz gezmek tozmak evde oturmamak dışında başka bi öneriniz olabilirmi? evde oturmamak iyi geliyor ama ben evden çıkamay bile üşeniyorum.

bende olmayan şeyleri olmuş gibi düşünüp hayatımı zindan ediyorum..okadar çok kilo veriyorumki geçen ay 7 kilo verdim 2 haftada..millette gerçekten bir derdim var sanıyor..eşimede anlatamıyorum oda kızıyor bana...anlamıyor kimse..kafamdan atamıyorum kötü şeyleri..Allah yardımcımız olsun sanada çok geçmiş olsun canım...rahat bir insan olmayı çok isterdim...

bende bu hastalıkla tanıştığım ilk aylarda zayıflamıştım birden ama ne zaman ilaç kullanmaya başladım o zaman iştahım çok açıldı ilk 15 gün uyku yaptı ama sonra uyku düzene girdi ama yeme saatlerini bir türlü düzene sokamıyorum, gece 12de 1 de bisküvi yiyorum her gün meyve bile kesmiyor illaki bişeyler yicem. çok kilo aldırıyor ilaçlar.

ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN. BİR AN ÖNCE BU HASTALIKTAN KURTULMAMIZI DİLİYORUM HEPBİRLİKTE.

X