Anlayanlar bi yorumlayabilir mi lütfennnn

Realmomy

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2017
2.075
1.686
BOYUN US INCELEMESi

Boyun cilt-cilt alti yapilarin görünümü dogaldir.

Her iki servikal zincirde kisa aksi subsantrimetrik birkaç adet lenf nodu izlenmistir.

Her iki parotis ile submental alanlarin görünümü normaldir.

Her iki submandibular bez heterojen, hipeoekoik görünümdedir. Omeract tip 1 ile uyumludur.

Tiroid bezi normal boyutlarinda ve homojen ekoda olup solid / kistik lezyon ayirt edilememistir.

Boyun ana vasküler yapilarin görünümü dogaldir.

Anlayanlar bi yorumlar mı doktora göstermedim daha

yapay zekaya sordum boyle dedi
Screenshot_20240907_144839_Free Adblocker Browser~2.jpg

Aklımı karıstıran kısmı submandubler bölge heterojen ve hipoekoiktir olan kısmı 🥺

Her iki submandibular bez heterojen, hipoekoik görünümdedir" ifadesi, ultrason sonuçlarına dayanarak submandibular bezlerin (ağızın altındaki tükürük bezleri) dokusal olarak farklı göründüğünü ve normalden daha düşük yoğunlukta olduklarını (hipoekojenik) belirtir. Heterojen görünüm, bu bezlerde farklı dokuların bir arada olduğunu gösterir, bu da inflamasyon, enfeksiyon ya da başka bir tıbbi durumun belirtisi olabilir.

Omeract Tip 1 ile uyumludur ifadesi, genellikle Sjögren sendromu gibi otoimmün bir hastalığın teşhisine yönelik kullanılan bir ultrason sınıflandırma sistemine (OMERACT) atıfta bulunur. Tip 1, bu bezlerin hafif düzensizlikler gösterdiği anlamına gelir ve bu durum, inflamatuar bir süreci veya otoimmün hastalık belirtilerini gösterebilir.

Bu bulgu, muhtemel bir tıbbi durumun işareti olabilir, ancak kesin tanı için doktorunuzun diğer test sonuçlarıyla birlikte değerlendirmesi gerekir. Sjögren sendromu gibi bir otoimmün hastalıkla ilgili olabilir ve tükürük bezlerinde kuruluk ve inflamasyon yapabilir.

Her iki submandibular bez heterojen, hipoekoik görünümdedir" ifadesi, ultrason sonuçlarına dayanarak submandibular bezlerin (ağızın altındaki tükürük bezleri) dokusal olarak farklı göründüğünü ve normalden daha düşük yoğunlukta olduklarını (hipoekojenik) belirtir. Heterojen görünüm, bu bezlerde farklı dokuların bir arada olduğunu gösterir, bu da inflamasyon, enfeksiyon ya da başka bir tıbbi durumun belirtisi olabilir.

Omeract Tip 1 ile uyumludur ifadesi, genellikle Sjögren sendromu gibi otoimmün bir hastalığın teşhisine yönelik kullanılan bir ultrason sınıflandırma sistemine (OMERACT) atıfta bulunur. Tip 1, bu bezlerin hafif düzensizlikler gösterdiği anlamına gelir ve bu durum, inflamatuar bir süreci veya otoimmün hastalık belirtilerini gösterebilir.

Bu bulgu, muhtemel bir tıbbi durumun işareti olabilir, ancak kesin tanı için doktorunuzun diğer test sonuçlarıyla birlikte değerlendirmesi gerekir. Sjögren sendromu gibi bir otoimmün hastalıkla ilgili olabilir ve tükürük bezlerinde kuruluk ve inflamasyon yapabilir.
Teşekkür ederim ama tam anlamadım bir çok yere yazdım

e tabii ki tam anlamak mümkün degil, o doktorlarin görevi. bekleyene kadar fikir olsun diye gönderdim ama onemli bir seye benzemiyor. stres yapmadan muayane gününü beklemeye calisi
Teşekkür ederim haklısınız şu kaygı bozukluğum olmasa rahat olucamda ☹️

X