anaokulu, yanlis kararlar (?)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Jalopi

başlangıç: 72.4 güncel: hedef: 60
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2011
10.147
3.982
3 yas döneminde kres deneyimimiz oldu. 2 hafta ugrastim alisamadi cunku kurum kresiydo. cok katilardi. oglum.yaz donemi basladigi icin oryantasyon olmadi. beni bir kere bile kapidan iceri sokmadilar. cocum da guvenmedi heralde en son kres kapilarindan aglaya aglaya kacinca biraktik. tum okul hayatini etkilesin istemedim. ama ordaki ogretmenini seviyordu. hala onu en cok sevdigini söylüyor.

4 yas doneminde devlet anaokuluma gitti. siniftakiler 5 yasti. sabahciydi. sabah insani degil pek. hem erken gitmek zor geldi. hem arkadas zorbaligina ugradi..hem de ogretmeni disiplinliydi. ogretmenlerin isine karismayo sevmem o yuzden baya bir müdahale etmedim. sonra konustum ..illa yazi yazmasi icin zorlamayin diye. nitekim de bu yaz oglum sayilari yazmaktan nefret ediyorken simdi kendi gelip bana anne bana yazdir diyordu. yabi bazi seyler yasla cok ilgili oluyor. neyse gecen yil 2. donem anca alisti.

bu yil yine devlette ama hem oglenci. hem 5 yas. hem de diğer biraz daha ilimli herseye kizmayan ogretmende. fakat sanki ters oldu. gecen yil bu ogretmende olsaydi da bu yil disiplinli ogretmende olsaydi daha iyi olacakti sanirim.

oglum arkadaslarindan cok cabuk etkilenen, firsatini bulursa da cok azitan bir cocuk. gecen okuldan aldim okulda kavga ederken aldim. kapının agzinda seslerini duydum. ogretmeni mudahale etmiyordu. eve geldik basa cikmak ne mumkun. lan lan diye konusuyor. ayip nerden cikti bu lan dedim arkadasim dedi diyor. sonra yine ogretmeni bisi demedigi icin kavgayı sürdürdüğünü anlattı.

öğretmeni kesinlikle suclamiyorum. sadece oglumun yapisi geregi sanki baya bir ters oldu bu is bizim icin. gecen yil toleransa ihtiyacı varken disiplin vardi. ogretmenini sevemedi bir turlu gitmek istemedi okula. hep zar zor goturdum. bu yil da tam ilkokul oncesi biraz daha disipline, kurallara uymaya ihtiyaci varken musamahadan yuz bulup hepten azitan bir oglum var. su anda disiplin uygulayan bir tek ben varim heralde. baba ve babaanne de kurallara uymuyor. mesela abur cubur gununu cuma diye koyduk. oglumu ikna edebiliyorum. cok guzel zararlarini anlattım ikna oldu hatta kendi diyordu daha cuma olmadi falan diye. hoopp bir bakiyorum babasi almis bisi kural delinmis. yada gunde 1 saat tv pc neyse ordan bisi izlemesi gerektigini anlatıyorum. ama yok.

okulda da cevremiz iyi degil zaten. ogrenci profili iyi degil yani. ee benim oglumda ayna misali ne görürse iki katını kapmis olarak aliyor.

4 yas doneminde cok okul baktim. civarimda yok. yan ilcedekilerde 700-800 civari olanlar dökülüyordu resmen bina olarak. egitimlerine de guvenmedim. daha iyileri de yarim gunu bile servisle 1500 e geliyordu. simdi ne kadar olmustur bilmiyorum. servis kullansin da istememistim. 20-30 dk servisle gitmesi gerekecek çünkü.

bu yil okuloncesi daha iyi olur dedim ama endislerim var. aslinda ben bir yil guzel bir okulda egitim alsin istiyordum. hatta ucretsiz iznimi bile uzatmadim ise basladim. ama olmadi tasincaktim yeni muhitte veririm tasindim tasinacagim derken olmadi beceremedim bu isi.

Himm simdi cocuk hosunuza gitmeyen ne yapsa ogretmen sertti digeri yumusakti. 4 yasteyken 5 olsa. 5 yastayken gecen sene olsa, dedem halam olsa... Teshisleri koymussunuz zaten. Sizin cocugunuza uygun bir dunya yaratmak zor.
Ve son olarak karakter egitiminin temeli ailede atilir.

Siz önce kural ve disiplin olayını aile içinde çözmeniz lazım.eğitim ailede başlar.ailede kurallar delindiği için çocuk okulda da öyle yapmak istiyor.bu sene düzeni oturtamazsanız 1.sınıfta çok zorlanır.

evde oturtsak da ki oturtmaliyiz o konuda hemfikirim. fakat okulda cok huyu değişiyor. gecen yilda cok huyu degismisti. okula baslamadan once bazi konular haric (uyku) baya uyumluydu. simdi daha kavgacı daha ergen gibi karsi cikmalar dedigini yaptirmaya çalışmalar falan. yasin getirdiği bisi de olabilir. arkadasimin oglu okula gitmedigi halde gecen yil huyu degisti diyordu. bende o yuzden bunu okula baglamayi birakmistim. simdi yine cok huyu degisince okula baglamaya basladim. yani arkadaşlarına. yazin cimnastige giderken cok iyiydi. huyu suyu kardesine olan tavri falan. simdi basedemiyorum

Sorunu önce eşinizle çözün. Üzgünüm ama çocuğun sizi suistimal etmesine izin vermişsiniz. Ağladı okuldan aldım, ağladı öğretmene yazı yazdırma dedim,evde kural koydum eşim bozdu derken siz otoriteyi kaybetmişsiniz. Bir de öğretmenin işine karışmam diyorsunuz ama öğretmeni eleştirip çocuğa da öğretmenin disiplini dışında davranıyorsunuz.
1. Eşinizle ortak kurallar koyun çocuk dengesizlik görmesin
2. Öğretmenle işbirliği içinde olun disiplin oturacaktır. Eli maşalı bir öğretmene ihtiyac yok olay sizde bitecek

Himm simdi cocuk hosunuza gitmeyen ne yapsa ogretmen sertti digeri yumusakti. 4 yasteyken 5 olsa. 5 yastayken gecen sene olsa, dedem halam olsa... Teshisleri koymussunuz zaten. Sizin cocugunuza uygun bir dunya yaratmak zor.
Ve son olarak karakter egitiminin temeli ailede atilir.
bir gidin ya. biktim kk da sizin gibi tiplerden. artik hosgorulu olamıyorum sizin gibi konularda kisileri gordukce. öğretmenin isine karismayi sevmedigimi ve ogretmeni suclamadigimi soyledim zaten. okuz altinda buzagi aramayin. cocugu prens modunda olanlardan olsaydim oglum 2 ay zorbalik gorurken ilk anda müdahale ederdim. ogretmen ve cocugum halletsin diye ogretmeniyle konusmadim bile.

herhalde teshisi koyucam. bir cocugu en iyi anne tanir. neden neyi ne icin yapti biliyorum. durum tesbiti yapmak da hata yok. hata gidip o durum icin ogretmeni sorumlu tutsaydim olurdu.

evet karakter egitimi aile de atilir. uslup sorununuz icin bu yonde bir calisma yapin bence

Sorunu önce eşinizle çözün. Üzgünüm ama çocuğun sizi suistimal etmesine izin vermişsiniz. Ağladı okuldan aldım, ağladı öğretmene yazı yazdırma dedim,evde kural koydum eşim bozdu derken siz otoriteyi kaybetmişsiniz. Bir de öğretmenin işine karışmam diyorsunuz ama öğretmeni eleştirip çocuğa da öğretmenin disiplini dışında davranıyorsunuz.
1. Eşinizle ortak kurallar koyun çocuk dengesizlik görmesin
2. Öğretmenle işbirliği içinde olun disiplin oturacaktır. Eli maşalı bir öğretmene ihtiyac yok olay sizde bitecek

agladi saniyesinde okuldan aldim diye bir sey yok. 2 hafta mucadele ettim. okul oncesi ogretmni arkadaslarimla vs gorustum. fobi haline dönüştürdügunde aldim. gozundeki korkuya bahce kapisindan beni bırakıp kacmaya calismasina da artik izin veremezdim heralde. en son kovalayip tutup okula sokmam gerekiyordu çünkü.

yazi yazmasi icin de hemen mudahale ettim diye birsey yok. ogretmeni 5 yasindakilerle ayni performansi bekliyordu. oglum hergun gelip sayi sayma yazilari yuzunden matematikten nefret ettiğini soyluyordu. sayi yazmayi matematik saniyordu. matematigi sevmedigini dusunen insanlarin ilerde okul hayatinda nasil zorluklar yasadigi da malum. ki ogretmen de illa yazsin diye dusundugunden degil. kitap bos olunca neden yapmadi diyen veliler yuzunden zorluyormus. konusunca ortak noktayı bulduk. yazi yazdirma demedim. bu sekilde nefret etmeye basladigini soyledim. benim illa yazi yazma vs gibi beklentimin olmadigini bir yil daha anaokuluna gidecegini soyleyince orta noktayi bulduk. ki kadin da zaten veli baskisindan bu sekilde bir tavirdaymis. veli baskisinin ne demek oldugunu cok iyi bildigimden kritik noktalara gelmeden hic konusmadim.

bir gidin ya. biktim kk da sizin gibi tiplerden. artik hosgorulu olamıyorum sizin gibi konularda kisileri gordukce. öğretmenin isine karismayi sevmedigimi ve ogretmeni suclamadigimi soyledim zaten. okuz altinda buzagi aramayin. cocugu prens modunda olanlardan olsaydim oglum 2 ay zorbalik gorurken ilk anda müdahale ederdim. ogretmen ve cocugum halletsin diye ogretmeniyle konusmadim bile.

herhalde teshisi koyucam. bir cocugu en iyi anne tanir. neden neyi ne icin yapti biliyorum. durum tesbiti yapmak da hata yok. hata gidip o durum icin ogretmeni sorumlu tutsaydim olurdu.

evet karakter egitimi aile de atilir. uslup sorununuz icin bu yonde bir calisma yapin bence

Memnuniyetsizliklerini anliyorum ama aldiginiz her kararda cocuk disindaki degiskenler uzerine odaklanmissiniz. En son geldiginiz noktada tasinma durumu soz konusu. Egitimciymissiniz ben de oyle. Sosyo ekonomik kulturel alt ve ust cevrelerde calistim. Akrandan etkilenme sandiginiz kadar derin boyutta olmaz. Cocuk iyi ve kotu ile karsilastiginda iyiden yana tavir almayi ogrenebilir. Fabrikadan cikmis gibi her cocugun dogru terbiyeli oldugu bir cevre aramak da fazla utopik. Cevre bagimsiz bir degiskendir ama cocugunuz ile sorunlari asmak realiteye daha uygun. Uslup konusuna gelince her sey ortada..

bir gidin ya. biktim kk da sizin gibi tiplerden. artik hosgorulu olamıyorum sizin gibi konularda kisileri gordukce.

:KK64:
Yani oğlunuz okulda lan lan diyerek konuşuyor diye şaşıracaktım ama yukarıdaki üslubunuzu görünce :oha:

Bence okuldan ziyade ev içine yönelin.

4 yaşındaki çocuğu neden 5 yaşındakilerle okula gönderiyorsunuz ki 1 sene çok büyük fark.
Devlette sistem nasıl işliyor bilmiyorum ama başka okula verme imkanınız yok mu
?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X