amniyosentez hakk. bilgi

tosbaa8

Nirvana
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2008
3.093
10
43
17 haftalık hamileyim arkadaşlaarr.
bu zamana kadar ikili test, üçlü test, ve ileri düzey ultrasn testlerinden geçtik bebişim ve eşimle:)
ikili testte down sendromu için riskim 1/76 çıktı..
üçlü test 1/700
ileri düzeyde herşet süperr.
ama doktorlar tutturdu amniyosentez yapıcaz diye.
tuttururkende riskleri var karar size kalmış diyolar...
o kadar kararsız kaldım kiiii...
birde bu tutturan doktorlar amniyosentez için 2.000 ytl istiyolar.
p.tesi bi hekime daha gideceğim bakalım o ne diyecek?
böyle birşey yaşayan annelerimiz var mı acaba??
bana yol gösterebilirler miii?

tosba canım ikili testi çok kafaya takma yanlışlıklar olabiliyo o yüzden benim doktorum bana hiç yapmadı bile ama 3 lü önemli canım değerin bunda çok düşük değil ..normal ama sanırım ikilide etkilemiş doktorunu sen bi doktora daha danış ama amniyosentez çok zor bişi değil ben yaptırmadım ama çevremde yaptıran arkadaşlarım oldu sadece sonasında biraz dinlşendiler ..bi iğneyle bebeğin sıvısından alıyolar karından batırıyolar iğneyi bi kaç dakka bile sürmüyo ....

tosbaa8 canim ben yaptirdim hemde cerrahpasanin profu,cerrahpasada yapti,cok kolaydi dinlenmedim bile istersen bana ulas ozelden,universitede olursa sigortada gecer

amniyosentez sonrasında oluşan risklerden çekindim biraz açıkcası.
ama çok düşük bir ihtimal olduğunu öğrendim herkesden.
p.tesi belli olucak bakalımm.

ben amnıosentez testlerde anormallık cıkması durumunda birde geç bebek sahıbı olan annelerde yapılıyor dıye bılıyorum.herkese yapılmasına da gerek yokmuş bu yüzden.e sonuçlarım da iyi dedğine göre iyi niyetle bakarsak doktorun şüphelendiği bir durum var ama bunu senınle paylaşması gerekir değil mi?ya da işin ucunda para olduğu için .bilemıycem.

ya arkadaşlar bugün haberlerden dinledim, Ankarada bir hastanede 19 yaşında 5 aylık gebe bir anne amniyosentez olmuş, üstelik eşinin dediğine göre testleri de normal çıkmış, ama doktor ısrar edince amniyosentez yaptırmış, iğneyi eline alan hemşirede eldiven falan yokmuş ve o haliyle iğnenin ucuna dokunmuş, sonra kadından sıvıyı aldıktan sonra, kadın ağrım var, demiş, hemşire sırada bekleyenler var, seninle uğraşamayız çık dışarı diye azarlamış, mniyosentez yapılan hastanın istirahat etmesi gerekirmiş, bu hasta 2 gün sonra ölmüş, aile enfeksiyon kaptığını iddia ediyor... çok üzüldümyaa..

ayyy çok kötü oldum şimdi banada yapıldı ama çok hijyenik koşullar altında oldum hatta ameliyata alınıyorum sandım yeşil örtüler falan serildi üzerime sonrada 30 dk gözetim altında tutuldum ve 2 gün boyuncada ağır bir iş yapmadım bile.yazık olmuş insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.

canım öncelikle geçmiş olsun amniyosentezde korkacak birşey yok bir uzman yaptığı sürece ama rakam çok fazla ben 550 ytlye yaptırdım.labaratuvar 250 ytl alıyor kalanı doktorun aldığı para bence biraz daha araştır.umarım sonuçlarında çok iyi çıkar.ayrıca ikili ve üçlü sonuçlarını mutlaka bir doktora daha göster.

kızlar benimde 2 li test sonucumda bir hormon yüzünden riskli çıktı.. şimdi ayın 22 sinde 3 lü teste giricem.. ona göre amniyosentez yaptırılması gerekiyo dedi doktor.. ama ben de amniyosentez konusunda çok kararsızım..
bi arkadasımın ablası durumumu öğrenince aradı.. ve prof. dr. atıl yüksel'in numarasını verdi.. bu doktor amniyosentezin en son yapılması gerektiğini savununan ve ileri düzeyde ultrasonda türkiye'de nerdeyse tek isimmiş.. ve bu arkadasımın ablası 39 yasında doğurdu ikinci bebeğini ve amniyosentez yaptırmadı.. (diğer doktorlar mecbur tutturduğu halde yasdan dolayı) atıl bey ultrasona göre gerek görmemiş ve şimdi bebeğinin masallahı var.. daha sonra baska kişilerden de arastırdım ve karsıma gelen tek isim bu konuda atıl yükseldi..
ben de ayın 27'sine randevu aldım.. (şanslıyım çünkü randevu almakta cok zormuş) üçlü test sonucum ne cıkarsa cıksın, şimdi bu doktora görünmeden asla amniyosentez yaptırmamaya karar verdim...
bunları sizinle paylastım çünkü bu konunun anneleri ne kadar rahatsız ettiğini biliyorum ve belki yardımcı olabileceğimi düşündüm..

slm canım benim de 2li ve 3lü de risk çıkınca doktorum Bakırköy Acıbademde Doç Dr Özlem Pata ya gönderdi 1450 tutmuştu sanırım sağlık sigortam olduğu için 290 ytl ödemiştik çünkü bu farklı bir durum her dr yapmıyor Perinatolog olması gerekli.Atıl beyi duydum bir arkadaşım hatta ctesi anlattı bir hastasına bebek sakat alınması lazım demiş kadın cesaret edip aldırmamış be bebek gayet sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmiş.aman iyi araştır istersen benim dediğim doktoruda sor sen bilirsin.şimdiden geçmişler olsun arkadaşım inşallah sonuçların çok güzel çıkacaktır sevgilerimizle:)

aman yaa, tam bişeye sığınıyoruz, güveniyoruz baska bişey cıkıyor.. bak şimdi de yine basa döndüm.. artık neye inanacağımı şaşırdım..
eskiden annelerimizin zamanında nasıl doğuruyolarmış sanki.. şeytan diyor hiçbi teste girme..
gebelikte stres yasak diyip duruyorlar ama bu her test ve bekleme süresi zaten baslıbasına stres.. %100 garantili olmadıkca bu testlerin yapılması ne kadar doğru acaba? acaba insanlar deney mi oluyor? bu nasıl bir çelişki böyle.. ama işte anneler kalkıpta doktorların söylediğini duymamazlıktan gelemiyor.. o kadar hassas bir konu ki.. bebeğinle sınanıyorsun.. ve doktorlar sorumluluğu sana atıyorlar..

haklısın arkadaşım gebelikte stres yasak deniyor ama doktorlar bizi daha çok stres ediyor.mesela ben doktorum kişisel fikrim amniosentez yaparlar sana dedi,yaptırmaya gittim olmalı ama riskleri var şunlar şunlar dendi eee kalıyosun iki arada napacaksın bilemiyorsun ve sadece bebeğini düşünüp olsun diyorsun açıkçası para tuzağı.eskiden kadınlar tarlada doğuruyormuş şimdide nerdeyse cam fanusta

Canim benim öncelikle geçmiş olsun ben de 17 haftalik hamileliğimi sonlandirmak zorunda kaldim nedeni testlerde benim bebişimin ense pilisinin kalin olduğu.bel kisminda açiklik vardi ve gün gün beyni su topluyodu 12 profösör toplandi önce amniyosentez yapmalari gerkiyomuş yapildi çok zor değil kocaman bi iğne fakat ucu çok ince olduğu için fazla hissetmiyosun.neyse yapildi özelde 4 saat filan hi kalkmadan müşade altinda kaldim .sonuçlar geldi yine ayni ve bebişim karnimda hiç haraket etmiyo sonra kalbinin durduğunu öğrendk ne aciydi rabbim kiseye yaşatmasinnnnn...diyeceğim o ki iyi araştir bi doktora bağli kalma olurmu canim bebişle allaha emanet olun iyi haberlerini bekliyoruz....

çok teşekkürler arkadaşlar tekrar dilekleriniz için.
ben bu başlığı şubat ayında açmıştım.
evet o zaman amniyosentez yaptırmıştım fakat o testle ilgili hiç bir sorunum olmadı herşey amniyosentez işleminde gayet güzeldi sonrasında sonuçlarımda temiz geldi fakat ben 24. haftamda erken doğum ile bebeğimi kaybettim maalesef.
preklampsi olmuştum ve geri çeviremedik.
Allah'ım şimdi herkese ve sağlıklı hamilelikler nasip etsin diye dua ediyorum:)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…