Menopoz Amh düşüklüğü. Ne kadar vaktim kaldı? ⁉️

Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında paylaşımlar
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık bir buçuk yıldır evliyim ve 28 yaşındayım. İlk kez bebek planlaması için gittiğim hastanede kan tahlillerim yapıldı. Prolaktin değerim 36 çıktı normalden yüksek ve dostinex verildi bir ay kullanıcam ve çocuk deneyemecekmişim. Amh değerim 1.5 ve fsh 7,79 çıktı. Doktor yumurtalıklarım güçlensin diye aynı zamanda Maxijuna verdi. Çok zamanımın olmadığını en fazla 6 ay deneyip olmuyorsa başka çareye başvurmam gerektiğini söyledi. Ben hiç bir adet düzensizliği yada benzeri şüphe çeken durumla karşılaşmamıştım yaşıma göre nasıl böyle bir sonuç ve tavsiye aldım anlayamıyorum. Benimle aynı durumda olan ve önerebileceğiniz şeyler var mı?

Benim amh sizin yarısı kadar. Ama ben de hiç bir şekilde şüphelenmedim. Doktor zaten ilaç vermiş hormonları dengeler çalışmalara başlarsınız. Klomen filan denenir muhtemelen önce. Kürler dilan havada uçuşuyo burda ama ben ısınamıyorum bir türlü onlara. Sakin olmak en iyisi.

Amh aslında normal 1-3 arası normal değerler deniyor (bazı doktorlar 1.2 nin altını sıkıntılı buluyor.) ama yaşa göre düşük diyorlar. Ben 36 yaşındayım amh 1.31 fsh 7 üç doktor amh ye normal dedi. Sadece bir doktor düşük dedi. Anlamadim bende herkes farklı yorumluyor. Bu arada 1 buçuk yıldır mi olmuyor? 6 ay süre vermesi ondandır yani toplam iki yıl bekletmis oluyor. Sonuçta iki yıl olmuyorsa tedaviye başlanabilir. Beni bile 2 yıldır bekletiyorlar. Yani öyle acil bı durumun yok.

Amh değeri hastaneden hastaneye değişiyor. Ben yumurtaliklarimi dondurmak için gittiğim yerde 3.15 cıktı. Kardeşim benden 1 yaş küçük onun daha düşük cıktı. O da tüp bebek yaptırıyor.

Klomen filan denenmedi mi?

2 yaş küçüğüm benim amh daha düşük bana normal dediler...Gebeliğiniz oldu mu daha önce?

Aslında daha öncesinde bebek planımız yoktu ve doğum dahil sigortam ağustos ayında başlıyordu. Ben arkadaşlarımın tavsiyesiyle belki folik asit başlayabilir bir git istersen doktora şeklinde gittim ki tamamen başka şeyler söylendi. Daha önce hiç denemedik sigorta ağustosta başlıyor diye o yüzden banada bir anda çok sert geldi söyledikleri. Daha önce iki tane çok küçük kistlerim vardı göbeğimden yapılan ultrasonda çıkmıştı. Ama şuan onlarda kaybolmuş, alttan ultrason ve yumurtalık sayımı yapmadı. Prolaktin seviyesini düşürdükten sonra alttan muayene ediceğini söyledi. Folik asite başlayalım mı peki dediğimde önce hamile kal sonra başlarız dedi. İlk olarak eşim ve ben güçlendirici için vitamini ve dostinex i bitiricem. Adetin bittikten 3 gün sonra kontrole çağırdı yumurtalık sayımı için. Bir de ovülasyon kiti aldım aslında uygulamalar var ama yinede alsan faydalı olur dedi. Onun dışında henüz klomen filan ne olduğunu da bilmiyorum açıkcası biraz yeniyim bu konularda. Daha önce hiç gebelik filanda yaşamadım. Bakalım hayırlısı olsun hepimiz için

Evet evet kesinlikle katılıyorum. Bu iş piyasaya döndü demek istemiyorum belki de 1 yıl sonra çok düşücek amh doktor haklıymış gerçekten diyeceğim ama direk buna zemin hazırlaması başka çareye bakarız demesi birazcık o yöne yönlendirmesi hoşuma gitmedi. Aslında evliliğim süresince bir şekilde korunmuştum, doğum dahil sigortam ağustos ayında başlayacak diye onu bekliyorduk. Keşke daha önceden gitseymişim doktora bunu geciktirdiğim için üzülüyorum sadece

B
Ben 1.5 yıldır uğraşıyorum. Artık aşılamaya geçecektik o zaman bakıldı amh hiç aklıma da gelmedi daha önce. Daha önce öğrenseydik keşke diyorum. Nasip işi bu.

B

Ben 1.5 yıldır uğraşıyorum. Artık aşılamaya geçecektik o zaman bakıldı amh hiç aklıma da gelmedi daha önce. Daha önce öğrenseydik keşke diyorum. Nasip işi bu.
Ya 40 yaşında hamile kalan var. Benim arkadaşım 4 aylık hamile sadece kilo problemi yok fit bir bayan.

Malesef hiç gebelik olmadı. Sebepsiz kısırlık diyolarlar. Şimdi tüp bebek tedavisi görüyorum kısmet bakalım.
Insallah en kısa sürede olumlu sonuç alırsınız çok soru soruyorum kusura bakmayın ama ultrasonda yumurtalar normal görünüyor muydu, yorum yapmışlar mıydı

Insallah en kısa sürede olumlu sonuç alırsınız çok soru soruyorum kusura bakmayın ama ultrasonda yumurtalar normal görünüyor muydu, yorum yapmışlar mıydı
Aminn çok teşekkür ederim Yo sorabilirsiniz. Bende çoğu şeyi buradan öğrendim.Evet hormon iğnelerin kullanıyorum şuan. İkinci kontrolüm bugündü ultrasonda ne kadar büyüdüklerini ölçtü. 14,16,15 mm gibi ölçtü yumurta boyutunu...Yumurta kaliten güzel dedi. Ultrasona bakarak yumurta kalitesini nasıl anlıyorlar anlamadım. Pazarteside toplarız dedi yumurtaları...

Klomenin ne olduğunu bilmiyorum canım Tahlillerim iyi diye bişey vermediler bana.
Direkt tüpe nasıl geçildi anlayamadım. Klomen yumurta geliştirici hap sonra çatlatma iğnesi yapılıyo ilişki saati veriliyo ilk basamak bu

Onu demek istemedim yani tüp bebek tedavisine başlamadan önceki kontrollerde hiç yumurta kalitesine bakılmış mıydı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…