aldığım unlar kısa sürede bozuluyor:((

ozlem28

Nirvana
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2007
981
78
ya arkadaşlar bana bi çözüm yolu bulun. unu ilk açıp kullandığımda yaptığım hamurişleri çok güzel oluyor. biraz zaman geçince un bozuluyomu anlamadım hamur bi tuhaf oluyor,hiçbişekilde kabarmıyor. istanbulda oturuyorum, buraya taşındığımdan beri aynı sorunu yaşıyorum. acemide değilim bekarkende çok hamurişi yapardım hiç kabarmadığını hatırlamam. acemi de değilim. unu çuvalla alırdık hatta hiçte bişey olmazdı aylarca. birçok marka un denedim sonuç aynı. mutfak daha nemli diye diğer odalarda sakladım, balkon dahil yine aynı. varmıdır bunun püf noktası, fikirlerinizi bekliyorum..yerimseniben

serin ve kuru bir yerde saklıyorsun değilmi unu
belkide kabarma tozun veya maya ile ilgilidir

evet serin ve kuru yerde saklıyorum. k.tozuylada farklı mayalarlada denedim aynı oluyor. unu ilk açtığımda çok güzel oluyor, zaman geçince aynı şekilde olmuyor. yenilmeyecek gibi değil ama kabarmıyor hiçbişekilde, yoğururken bile farkı anlayabiliyorum. ist.havasındanmıdır dicem ama mantıklı gelmiyor. bekarken çok yapardım hamurişi şimdi yapmak istemiyorum buyüzden.eskiden yaş mayayı dondurucuya koyardım çıkartıp hamura koyardım yinede güzel kabarırdı. şimdi her mayayı deniyorum aynı oluyor. niye öyle oluyo anlamadım. :1no2:

canim un bozulmaz biliyorum bennn
alla alla
anlamadim bendee

un bozulmaz hatta taze unla açma börek yapılırsa açılmaz derdi büyükler bence de un bozulmaz kurtlanır belki.

fırnında ya da diğer kullandığın malzemelerde olabilir diye düşünürken paketi ilk açtığında iyi olduğunu da söyledin, nazar oldun galiba...:nazar:

en iyisi okuyupta başla işine '' benim elim değil fatma anamızın eli Allahım yapması benden lezzeti bereketi senden'' diye yap eskiler öyle yapardı kalabalık misafir falan gelince ve aklıma geldikçe yemek yaparken böyle dua ederim....şutarafagitti

ok. dua ederek başlarım bidahakine bende.ama her un aldığımda öyle oluyor. ilk yaptığımda güzel, sonra güzel olmuyor..eskiden hiç uğraşmazdım, mutlaka kabarırdı, hatta acil olduğu zamanlar hiç bekletmezdim tepsiye koyduktan sonra fırını az açıp ılıkken bekletip mayalandırırdım. çokta güzel kabarırdı. şimdi naptıysam olmuyo, artık yapmıyorumhamur işi bu yüzden:KK43:(acaba unu cam kavanozamı koysam..

canım unu kavanoza koyup ağzını sıkı bir şekilde kapat ve buzdolabında sakla. bir de öyle dene bakalım sonuç ne olacak.

canım ben unu paketiyle birlikte bebek bisküvisi kutuları var ya büyük plastik ağzı kapaklı, onların içine koyuyorum hiç bir şey olmuyor, çok hamurişi de yapmam yani uzun süre aynı şekilde kullanıyorum, bir de canım kullandığın unun markası ne? markadan olabilir mi?

canım ben unu paketiyle birlikte bebek bisküvisi kutuları var ya büyük plastik ağzı kapaklı, onların içine koyuyorum hiç bir şey olmuyor, çok hamurişi de yapmam yani uzun süre aynı şekilde kullanıyorum, bir de canım kullandığın unun markası ne? markadan olabilir mi?

yok canım, farklı birçok marka denedim sonuç değişmedi.. :1no2:

X