Adet sancısı ve adet miktarı arasındaki ilişki

scaarlet

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2008
223
3
Arkadaşlar, benim adet dönemlerim sancılı geçince kanama da biraz azalma oluyor. Bunu biliyor muydunuz? Sancının nedeni fazla kanın kaybedilmemesi içinmiş. Bunu bir yazıda okudum. Benim bu ay baya bir sancılıydı ve geçen aya göre biraz daha az kanamam oldu. Ayrıca sancılı adet, yumurtlama olduğunun da bir göstergesiymiş. Yazıyı ekledim, belki ilgilenen olur..

Neden sancılı adet görülür?

Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan uterus kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu uterus kasılmalarının amacı uterus iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Bu kasılmalar esnasında uterusta bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yolaçan olayın bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması ya da kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir. Prostaglandin salgısı yumurtlama sonrasında oluşan bir olay olduğundan tipik olarak adet görmeden kısa süre önce başlayan ve adet bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı yumurtlama olduğunun güvenilir belirtilerinden biridir.

Merhaba ben aranıza yeni katıldım.Nereye yazacağımı tam olarak bilemediğim için buraya yazdım.Ben de adetliyken aşırı sancı çekiyorum.Ama ilaç alarak sancılarım biraz hafifliyordu.Şuanda da sancılarım var.Ama ilaç almak istemiyorum.Çünkü 4-5 ay sonra bebek düşünüyoruz.Hamile kalmamı zorlaştırabilir gibi kaygılarım var , ben de bu aydan itibaren ilaç almayı kesmeye karar verdim.Bu konuda bilgisi olan var mı? Ayrıca benim sancılarım adet olmadan 3-4 gün önce başlıyor.Sizce bunun nedeni tam olarak ne olabilir?Hamile kalmadan doktora gitmeyi düşünüyorum.Ama sizlerin de görüşlerini almak istedim.

Merhaba ben aranıza yeni katıldım.Nereye yazacağımı tam olarak bilemediğim için buraya yazdım.Ben de adetliyken aşırı sancı çekiyorum.Ama ilaç alarak sancılarım biraz hafifliyordu.Şuanda da sancılarım var.Ama ilaç almak istemiyorum.Çünkü 4-5 ay sonra bebek düşünüyoruz.Hamile kalmamı zorlaştırabilir gibi kaygılarım var , ben de bu aydan itibaren ilaç almayı kesmeye karar verdim.Bu konuda bilgisi olan var mı? Ayrıca benim sancılarım adet olmadan 3-4 gün önce başlıyor.Sizce bunun nedeni tam olarak ne olabilir?Hamile kalmadan doktora gitmeyi düşünüyorum.Ama sizlerin de görüşlerini almak istedim.

Ben adet döneminde ilaç kullanmanın hamile kalmaya - bir sebep olacağını sanmıyorum. Ama şu olabiir yani 4 gün öncesinden sancın başlıyorsa ve öncesinden ilaç alıyorsan sadece şunu yapabilirsin korunmayı bırakınca adet olmadan ilaç almazsın..
Çünkü hamile kalmaya engel olmaz ama hamilesysen bebeğin için tehlikeli olabilir ilaç almak. Tabi bu ağrı kesciyse eğer başka bir ilaç alyorsan canım dok la görüşmen gerekir bunu....
Bence dok görünmekde çok büyük fayda var..........a.s.

adet döneminde yada öncesinde ağzrı kesici içmenin hamileliğe hiç bir olumsuz etkisi yokmuş kızlar bizzat doktorumla görüşüp sormuştum.Sadece hamilelik başladığı andan itibaren her ilacı içemiyoruz aağrı kesici ..vs.

Benimde adet dönemlerim çok sancılı oluyor bunun yumurtlmanın bi göstergesi olduğunu bilmiyordum, çok sevindim.:))Yumurtlamama rağmen hala bebiş yok:KK43:( Bu yaralı bilgi için teşekkürler

Yalnız Dİkkat edilecek bi husus var arkadaşlar...Tamam adet sancısı yumurtlamanın bi göstergesidir ama adet döneminde sancı yumurtanın zor çatladığınında göstergesidir...zor çatlayan yumurta pis kanı atmakta zorlanır rahim kasılır ve sancı yapar...gebelikte bunuda göz önünde bulundurmak gerek hemen gebe kalamamak bunlada alakalı olabilir

Yalnız Dİkkat edilecek bi husus var arkadaşlar...Tamam adet sancısı yumurtlamanın bi göstergesidir ama adet döneminde sancı yumurtanın zor çatladığınında göstergesidir...zor çatlayan yumurta pis kanı atmakta zorlanır rahim kasılır ve sancı yapar...gebelikte bunuda göz önünde bulundurmak gerek hemen gebe kalamamak bunlada alakalı olabilir

Anlayamadım yumurta mı pis kanı atıyor yumurta adet döneminin ortasında döllenmezse yok olup gitmiyor mu

Adeti pis kanı vücuttan atma olarak nitelemeyelim bence.Ozaman erkeklerin damarlarında pis kan mı dolaşıyor? Bu kadın olmanın doğal gereği.İnşallah benim adet sancılarımda yumurtlamanın göstergesidir:)

sanmıyorum yumurtlamayla ilgisni arkadaşımın adeti sancılı geçmez sadece kan gelir ve yumurtlaması süper nezaman istese hamile kalabiliyor oderece yani düzenli hormonlar sağlıklı yumurtalarla ilgili bence

Adeti pis kanı vücuttan atma olarak nitelemeyelim bence.Ozaman erkeklerin damarlarında pis kan mı dolaşıyor? Bu kadın olmanın doğal gereği.İnşallah benim adet sancılarımda yumurtlamanın göstergesidir:)

erkeklerle kadınların farklı yaratıldıklarının farkındasındır inş canım

kızlar benim görümcede adet olduğu zaman hastanelik oluyor o kadar şiddetli sancılanıyor.adetleri çok düzenli ne zaman yumurta oluştuğunu ve çatladığını hissediyomuş vücut ısısından.7 sene böyle korunmuş çocuk isteyincede sadece 1 ay korunmamış hamile kalmış.ona göre hayatının hatası-tatlicadiarzu-
bilemiyorum sancıyla yumurta ilişkisini.bende çok sancılanırım kist olduğu için doğum kontrol hapı kullanınca hiç sancım olmaz
ilaç pek içmem papatya çayı beni çok rahatlatıyor adet sancılarım olduğu zaman bide şerbet tatlı çikolata kola şeker sakinleştiriyor bi deneyin derim

Ben de aynı şeyden bahsediyorum kadın ve erkek farklı yaratıldıkları için kadınlarda adet olayı oluyor.Adeti pis kanı vücuttan atma olarak niteleyemeyiz.Bu doğanın gereği...

Arkadaşlar meraba bende yeni üye oldum bu klübe ve inanılmaz adet sancısı çekenlerden biriyim arı kesici ve iğneyle anca kendime gelebiliyoru karın ağrısı, miğde bulantısı ve bacaklarıma vuran bi ağrı çekiyorum.özel bi hastanede çalısıyorum ve henüz bu ağrıyı kesicek bi tedavi bulamadım her ay başa dönüyorum ağrı kesici önce sonra iğne.2 tane kistim bulunuyo ve onlarında etkisi olabiliceğini düşünüyorum.adet sancınız başladığında ılık serbet içmenizi tavsiye ederm size deneyimli olaraktan :s

X