Adet öncesi uzun süren kahverengi lekelenme

denizperisii

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2023
1.049
476
26
Arkadaşlar son 2 yıldır belki 1.5 adetim başlamadan neredeyse 3 gün kahverengi leke geliyor. Sonra adete dönüyor. Böyle olan var mı? Bir hastalık belirtisi mi acaba yoksa normal mi? Yaşayanlar lütfen cevap verir misiniz

Benim çikolata kistim var aynı şeyi yaşıyorum her adet öncesi. Sizde bir muayene olsanız iyi olur belki kist kaynaklıdır sizinkide.

Benim çikolata kistim var aynı şeyi yaşıyorum her adet öncesi. Sizde bir muayene olsanız iyi olur belki kist kaynaklıdır sizinkide.
Ben de ondan korkuyorum. Bende çikolata kisti yok. Ama onun başlangıç evresi olabilir dedi bir doktor.. başlangıç evresinde ne yapılır, bir tedavisi var mıdır çok korkuyorum

Ben de ondan korkuyorum. Bende çikolata kisti yok. Ama onun başlangıç evresi olabilir dedi bir doktor.. başlangıç evresinde ne yapılır, bir tedavisi var mıdır çok korkuyorum
Öyle bir şüphe varsa ve başlangıç evresiyse bence derhal bu işin uzmanı bir doktorla görüş. Kimi zaman bu kist ilaçla baskılanabiliyor. Büyümesini engellersin en azından. Bu arada tüp bebek ile ilgilenen bir doktorla görüşmeni öneririm. Onlar kısırlık ile ilgilendikleri için bu kistle ilgili daha fazla bilgi sahibi durumundalar. Ertelememeni öneririm eğer evliysen ve çocuk sahibi olmak istiyorsqn. Çünkü ben bir senedir uğraşıyorum ve olmuyor. Tabi ki takdiri ilahi herkeste olmayacak diye bir şey yok.

1 yıldır gebe kalamadım :) infertilite uzmanına göründüm. Sadece 1’i bana bu şekilde söyledi. Tüplerde anatomik bozukluk var vs diye.(rahim filmime bakıp.) ama diğer doktorlar hiç bu konuya girmedi. Çikolata kistim yok. Ultrasonda görülen bir kist de yok. Nadiren folikül kist oluşuyordu o da adetle gidiyor. Normalmiş her kadınla görülürmüş. Bilemiyorum ben de. Siz tüp bebek düşünüyor musunuz, endo hastalığında tüp bebek öneriliyor direkt. Ben ocakta başlayacağım inşallah ama durumunu hala bilemiyorum. O teşhisi nasıl direk bana koydu bir doktor anlamadım. Diğer hiçbiri bilmiyor sadece o mu biliyor görüyor bu tüplerin anormalliğini. Kafam karışık

Bir de tüplerinizde anormallik, ya da herhangi bir yapışıklık var mı sizde. Endo hastalığında bunlar oluyormuş ve gebeliğe engelmiş . Detaylı muayane ve tedavi oldunuz mu

Biz çikolata kistini şöyle öğrendik ben başka bir şikayetle gitmiştim vajinal muayene sırasında doktor kistleri farketti. O an belki o şikayetim olmasa bir süre daha farketmezsim çünkü aşırı aşırı ağrı şikayetim veya başka bir belirtim yoktu. Adet döneminde tekrar muayene oldum çikolata kisti olduğunu kesinleştirdi. O zamanlar daha yeni evliydim ve çocuk istemiyordum. Çocuk olmadığı için direkt ameliyat önermedi. Benimde kistim sol yumurtalıkta yapışık durumda. Tek taraflı olduğu için doğal yolla 1 yıl gebelik denememi önerdi. Mayıs ayından beri deniyoruz henüz olmadı malesef. Birkaç ay daha olmazsa bu işin ehli profesör ile görüşmeyi düşünüyorum. 7 sene çocuk için uğraşan bir tanıdığım o profesörle görüştü ve histeroskopi yaptırdıktan sonra hamile kaldı çok fazla düşünmeyin demesi kolay biliyorum ama sanırım kafaya takmadığınızda her şey daha kolay oluyor

Bu arada deprem olmuştu ve o tanıdığım artık çocuk istemediğini söyledikten 1 ay sonra hamile olduğunu öğrendi yani düşünüp kendinizi strese sokmayın derim. Başka doktorlarla görüşün. Belki tüp bebeğe gerek kalmadan doğal bir gebeliğiniz olabilecektir. Doktor gözetiminde vitamin kullanın. Bana doktor folik asite başlamamı önermişti 3 aydır kullanıyorum.

Çok geçmiş olsun farkına varmışsınız inşallah hamiş kalırsınız kalırız kist son evresiymiş bu hastalığın. Bende de adetlerin ağrılı olur mesela ama doktorluk olmam ilaç içtiğimde hemen ağrı gider beni çok zorlamaz. Bilmiyorum kistim falan da yok aklıma çok takıldı. Ama hamile de kalamadım profesörü hangi hastanedeydi acaba? Ben de histeroskopi yapacağım. Doktorum önerdi.

teşekkür ederim inşallah kalırız ya Bahsettiğim profesör şuan hatayda sizde orda değilsinizdir eminim ki o yüzden isim vermiyim de bu işlemi yaptırdıktan 6 ay sonra gebelik oluşma ihtimali yüksek oluyor. Ve tam 6. Ayına denk gelmiş hamile kalmıştı.

Ah ne güzel histeroskopi ameliyatı değil benimki, tanı amaçlı yapılacak. Bakalım neler olacak, çok zor bir süreç inşallah güzelce atlatırız yaşınız kaç bu arada

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…