6 yaş oğlumun merakı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

minimeanne

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2024
3
0
34
Merhaba öncelikle içi sürekli üzgün bitik olan bir anneyim. Oğlum henüz 1 ay önce 6 yaşına girdi. Bir kaç gün önce sürekli komşumuzun kızı ile sitenin bahçesinde oynuyorlardı her zaman ki gibi ben işten geç çıkınca babaannesi indirmiş aşağıya oynasın diye. Zaten birbirlerinden başka oturduğumuz yerde yaşıtları yok beraber büyüdüler. Her neyse çok uzatmak istemiyorum direk konuya geleceğim yazarken bile öyle içim yorgun ki tarif edemiyorum…

Öncelikle oğlum asla tablet ve telefon kullanmıyor bunu belirtmek istiyorum ve aynı zamanda kendi odasında yatıyor lütfen bana yorum yaparken bunları göz önünde bulundurun.

Bir kaç gün önce komşum beni aradı ve çocukların evcilik oynadığını daha sonrada arabaların arkasına gittiklerini yanlarıma gittiğinde ise kızı şortunu indirmiş benim oğlumda özel bölgesine ellediği şekilde görmüş ikisine de yanlış olduğunu anlatıp kızmış ve arkasından beni aradı bu şekilde anlattı.

Ben o günden beri kendime gelemiyorum asla toparlanamıyorum yüreğime bir yumru oturdu gitmiyor. Oğlumla konuştuk hemen eşimle beraber. Arkadaşının yanında çişini yaptığını ve onunkini farklı görünce merak edip baktığını söyledi. Bizde nasıl sen kimseye özel bölgelerine dokunmalarına izin vermeyeceksen başkasınınkine de dokunamazsın merak ettiğim her şeyi bize sorabilirsin dedik. Özellikle eşim daha çok konuştu.

Ama ben bu olayı atlatamıyorum 🥹 Hayatı kendime zehir ettim olayım şokundan çıkamıyorum . Aklımın ucundan geçmeyecek şey başıma geldi…

Anlatacak kimsem yok sizlere yazmak istedim. Bilmiyorum kimin başına gelir ki böyle bir şey sadece içimi dökmek istedim.

O daha cok küçük bir çocuk, sadece çocuk
Bunun altında başka bir şey yatiyor olamaz merak etmeyin. Bence çok güzel aciklamissiniz bir daha yapacagini sanmiyorum. Mahremiyet egitmini vermeye devam edin, anne babası haricinde kimsenin orasını görüp dokunamayacagini ogretin. Üzülmeyin🥰

Ne yazmış silmiş geri 😂

6 yaş oglu komşu kizinin şortunu indirmiş. Neden yaptın diye sorduklarında da benim yanımda çişini yaptı benimkinden farklıydı merak ettim demiş. Annesi de üzülmüş. Fakat makaleden altinti yapıyorum, utanıp üzülüp kaldırdı muhtemelen yazıyı

5-6 Yaş Çocuklarının Cinsel Gelişim Özellikleri

· Yaşıtlarıyla cinsel oyunlar (doktorculuk, evcilik, hemşirelik vb.) oynamaya devam eder.

· Vücudun özel bölümleri ile ilgili kelimeleri kullanabilir.

· Birbirlerinin bedenlerini inceleme isteği gözlenebilir.

· Sosyalleşmenin artmasıyla birlikte aşık olma, evlenme gibi kavramlardan bahsedebilir.

· Birbirlerine dokunma, öpme isteği görülür.

· Cinsiyetin değişmediğini kavramaya başlar.

· Karşı cinse özgü davranışlar sergileyebilir (uzun sürmediği takdirde endişelenmeye gerek yoktur).

6 yaş oglu komşu kizinin şortunu indirmiş. Neden yaptın diye sorduklarında da benim yanımda çişini yaptı benimkinden farklıydı merak ettim demiş. Annesi de üzülmüş. Fakat makaleden altinti yapıyorum, utanıp üzülüp kaldırdı muhtemelen yazıyı

5-6 Yaş Çocuklarının Cinsel Gelişim Özellikleri

· Yaşıtlarıyla cinsel oyunlar (doktorculuk, evcilik, hemşirelik vb.) oynamaya devam eder.

· Vücudun özel bölümleri ile ilgili kelimeleri kullanabilir.

· Birbirlerinin bedenlerini inceleme isteği gözlenebilir.

· Sosyalleşmenin artmasıyla birlikte aşık olma, evlenme gibi kavramlardan bahsedebilir.

· Birbirlerine dokunma, öpme isteği görülür.

· Cinsiyetin değişmediğini kavramaya başlar.

· Karşı cinse özgü davranışlar sergileyebilir (uzun sürmediği takdirde endişelenmeye gerek yoktur).
Bu arada gayet doğal bir durum. Çocuk kendisini ve farklı olanı keşfediyor. Aile o çocuğu utandırdıysa kızdıysa vah ki ne vah. Cinsellik konusunda sıkıntı yaşaması olası. Çok hassas bir yaş dönemi

Bu arada gayet doğal bir durum. Çocuk kendisini ve farklı olanı keşfediyor. Aile o çocuğu utandırdıysa kızdıysa vah ki ne vah. Cinsellik konusunda sıkıntı yaşaması olası. Çok hassas bir yaş dönemi
Utandirmamislar aksine çok güzel konuşup anlatmislar. Neden yazdıklarını sildi anlamadim abes bir şey yoktu

Çok normal bir durum. Ama mahremiyet eğitimi verin. Özel bölgemizi başka insanlar göremez, dokunamaz biz de onlardan bunu istemeyiz diye

Utandirmamislar aksine çok güzel konuşup anlatmislar. Neden yazdıklarını sildi anlamadim abes bir şey yoktu
Merhaba sildim çok özür dilerim korktum kötü yorumlar gelir bende kendimi daha da kötü hissederim diye. Ama öyle güzel yazmışsınız ki gerçekten çok özür diler ve teşekkür ederim. Yüreğime su serptiniz.

Komşuma karşı aşırı mahçublyet duyuyorum uykularım kaçıyor. Ona da mesaj attım yüz yüze görüşmek için sanırım ancak o şekilde kendime geleceğim. Ben çok üzüldüm. Asla telefon ve tablet vermiyorum yanımızda değil kendi odasında yatıyor. Merakında. Bakmış ellemiş ve komşum görmüş bize söyledi direk. Bizde konuştuk oğlumuzla. Biz hep kimsenin dokunmasına izin verme diye söylüyorduk ama hiç başkasına da dokunma demek gelmedi aklımıza. Ben o yüzden şok oldum ve çok üzüldüm. Eşim ve ben bunun yanlış bir şey olduğunu merak ettiği ne varsa bize sorabileceğini anlattık. Bir daha da kapattık konuyu. Ama benim içim bir türlü rahat değil 🥹

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X