6. denememi yapacagim

hulya35

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2008
442
6
Meraba Doktor Bey
Ben 5 mikro denedim.Bu tedavilere baslarken bu kadar zorlanacagimi bilmiyordum.Cunku sorun tek tarafliydi.Sperm sayi hareketlilik vs.Simdi deneye deneye pco oldum kanallarim tikandi ve sonunda alindi vs.Simdi ben de 2 denemeden sonra korku olustu.Her mikroya baslamadan once ben binbir hevesle basliyorum yiyorum iciyorum aldigim kilolari veriyorum vs.Igneler ilaclar ve Allaha sukur yumurta gelisimi guzel gelisiyor embryolar konuyor ben dinlenerek gecirmeye basliyorum transferden sonraki bes gun iyi.Sonra ben basliyorum kendimi dinlemeye.Pozitif mi diyorum vucudumu dinliyorum icimdeki ses negatif diyor.Ilk iki denemede acaba diyeek sonuc almaya gidiyordum .sonralarinda artik negatif kesin diye gidiyorum ve sonucu alinca artik cok fazla uzulemiyorum bile donup kaliyorum.Sonra bende sey basliyor ne yapalim Allah rahatca yasa diyor, bebekken iyi ama bide buyuyunce birsuru sinava hazirlanip yazik helak olacak bunda da vardir bir hayir diyorum.Sizce benim bu durumum mu benim negatif sonuc almama neden oluyor psikolojik destek almalimiyim.Bu arada psikoloji ilaclarini alinca da onlari vucuttlan atmak alti ayi aliyor ben nisanda baslayacagim son denememe.Kimisi diyor stres yapiyorsun rahat davranmiyorsun ondan olmuyor deniyor kimi hayal edemiyorsun olumsuz dusunuyor usun diyorlar ondan diyorlar lutfen bana yardimci olurmusunuz

canim sen elinden geleni yapmışın sonrasını allaha havale et.mutlaka dualarına cevap verecektir allah hiçbir duayı geri çevirmez.sen biraz heyecan yapıyosun galiba seni anlıyorum ben de mikro enjeksiyonla ikiz dünyaya getirdim şimdi 9 yaşındalar.dr.um gurur polat.tı kavaklıdere city hospıtal deydi.dr.un iyi olması merkezin işin ehli olmasıda bir faktör sen hep aynı yerde mi yaptırdın?:teselli:

Ilk mikro ve iki asilamam Almanya da, 2,3 ve 4.mikro Izmir Kent Hastanesinde, 5 .denemem Umut Tup Bebek Istanbulda .Simdi 15 gun once Umutta Laporoskopi oldum.Nisan 15 gibi de 6.denememi yapacagim Allah izin verirse

Merhaba Hülya35,

Arka arkaya gelen gebelikle sonuçlanmayan tedaviler, umut-hayal kırıklığı döngüsü oluşturmuş gibi görünüyor. Daha Türkçe olarak söylersek "öğrenilmiş çaresizlik" diyebiliriz buna. Böyle bir döngü sizin hissettiğiniz gibi donuklaşma duygusunun yanısıra depresyon, karamsarlık, yaşamın diğer alanlarına da bulaşan umutsuzluk duyguları hatta yabancılaşma duyguları yaratabilir. Karşılaştığınız durum aslında tıp alanında, sık aralıklarla tedavi görüp sonuç alınamayan her hastada görülür. Buna başarılı olmayan tedavi tekrarlamalarının yol açtığı psikolojik komplikasyon diyelim. Yani durumunuz psikiyatrik değil psikolojik tepki gibi görünüyor ancak bir muayeneden sonra kesin bir şey söylenebilir. Size psikiyatri muayenesi önereceğim, durum psikolojik tepkiye bağlı ise "bilişsel-davranışçı psikoterapi" almanızı önerebilirim.
Anlattıklarınızla ilgili ek düzeltmeler yapmak istiyorum. Psikiyatride kullanılan ilaçların tedaviden 10-15 gün önce kesimesi yeterlidir, yani çevreden duyduğunuz 6 aylık süre yanlış bir bilgidir. Olumsuz duygular gebe kalmaya engel mi? Bu konuda bilimsel olarak kanıtlanabilmiş bir bilgi yok. Kendi klinik gözlemlerim sadece gizli öfke duygusunun bunda etkili olabileceği yönünde ama sadece bir klinik izlenim bu, bilimsel bir kanıtı yok.

Sonuç olarak şu aşamada tüp bebek tedavisinden önce "yıpranma-tükenme" durumunuzu gidermemiz gerekiyor. Bulunduğunuz kenti bildirirseniz bir isim/isimler önermeye çalışırım.

Saygılarımla

Dr. Cumhur Boratav
Psikiyatri Uzmanı
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Sagolun Dr. Bey
Ben Izmir deyim.Tedavinin baslamasina 1 ay kaldi.Ben hayal edemiyorum anne oldugumu.Hicbir zaman benim cocugum yok diyev krize de girmedim.Sadece insan maddi manevi yipranmalarina umutlarinin hayallaerinin yok olmasina uzuluyor yoksa baska bisey yok.Sizin onerebileceginiz bisey var mi.Hipnoterapiyi biraz arastirdim.Siz onerirmisiniz, o dr.la yazistik 7-8 seans dedi.Benim bunu yapacak param var nede zamanim.Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler

Tekrar Merhaba Hülya35,

Durumunuz için "Karşılaştığınız durum aslında tıp alanında, sık aralıklarla tedavi görüp sonuç alınamayan her hastada görülür. Buna başarılı olmayan tedavi tekrarlamalarının yol açtığı psikolojik komplikasyon diyelim" demiştim, ancak içinde bulunduğunuz tedavini diğer tedavilerden bir farkının olması içinde bulunduğunuz "tükenme sendromu"yla başetmede bize şans tanıyor, o da tedaviye ara verilmesiyle kötüye gidecek bir sağlık sorununun olmaması. Aslında tekrarlayan tedavilerde "tüp bebek tedavisinde yeni tedavi için verilmesi gereken aradan" farklı bir ara verme tanımı önemli. Bu yeni ara verme tanımı "gereklilik" sözcüğünü içermeyen bir tanımdır. Başka bir deyişle Türkçe olarak "kişinin kendi yaşamı içinde nasılsa öyle kalması"dır. ıster tüp bebek tedavisi isterse başka bir tedavi yöntemi, ya da yaşamdaki başka bir şey -örneğin bir yakınımızın kronik rahatsızlığı- yaşamımızın merkezi olduğunda belirli bir süre sonra tükenme kaçınılmazdır. Hipnoterapiye gelince etkisi geçici bir yöntemdir, bu nedenle psikiyatride hipnoterapi tedavi etme yöntemi olarak değil uygulanan bir tedavide bir araç olarak kullanılıyor. Size hipnoterapiden çok bilişsel-davranışçı yöntemle kısa bir psikoterapi öneririm.

Saygılarımla,

Dr. Cumhur Boratav
Psikiyatri Uzmanı
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…