6 aylık bebeğim kollarını kasıyor elleri hep yumruk hiç birşey tutmuyor

yigithamza4949

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
27 Ekim 2023
25
3
33
Merhaba kızım 6 aylık kollarını genelde kasıyor elleri yumruk seklinde.hic birseye uzanmiyor tutmuyor.ben eline birşey verince sıkı tutuyor ama farkında degil.baş kontrolü de var göz teması kuruyor ama sadece işte kolları beni korkutuyor bu şekilde olupta düzelen varmı.

öncelikle çocuk gelişimci olarak yorumumu söylemek isterim; nesneleri veya parmağınızı sıkı tutuyorsa sorun yoktur. genel bebek davranışıdır sıkıca kavraması. kollarıyla bir yere uzanmaması ve tutmuyor olması hakkında bir şey diyemeyeceğim her çocuk, her bebek farklı gelişimsel özellikler sergiler. çocuk uzmanına götürmekte fayda var en azından olası bir durumu erkenden teşhis etmesi adına. umarım çok sağlıklı ve mutlu bir ömrü olur..

Normal degil. Mutlaka cocuk noroloji gormeli.
neye dayanarak normal değil dediğinizi gerçekten merak ettim şu anda. eğer bu alanla ilgili bilginiz ve deneyiminiz varsa o halde hangi kısmın normal olmadığını açıklar mısınız ? çünkü yanlış yönlendirebilirsiniz insanları.

Doktoru bir şey dedi mi? Aylık kontrolleri nasıl?

Uzgunum ama siz bir cocuk gelisimci olarak gercekten yanlis yonlendirmissiniz. 6 aylik bir bebegin ellerini surekli yumruk halinde tutmasi normal degil. Nesnelere uzanmamasi da oyle. Pediatristlerin mutlaka kontrol ettigi gelisim basamaklari bunlar ve oyle emeklemek gibi her cocuk farklidir diye gecistirilecek bir durum da degil. Nasil 6 aylik boynunu tutamayan bebege her cocugun gelisimi farklidir denemezse ellerini acmayan ve nesnelere uzanmayan bebek de ayni sekilde. Derslerinize daha siki calismanizi oneririm.

6aylik bir bebeğin ellerini açmış olması gerekli (3 ay civarında artık ellerin yumruk şeklinden açık şekle dönmüş odası gerekli) Ellerini yumruk olarak tutuyorsa mutlaka nöroloji görmeli.Nesnelere uzanmaya baslamali.Bunlar gelişim basamakları.Mutlaka ileri tetkik gerekir.Siz doktorunuza söylerseniz o da mutlaka yönlendirir sizi.Lutfen ihmal etmeyin...

keşke yazmadan önce okumuşta olsaydınız. 1. bebeğin ellerinin yumruk olmasıyla ilgili bir şey demedim orada da yazmıyor zaten? 2. nesnelere uzanmaması ile ilgili doktora gitmeleri gerektiğini söyledim? 3. gelişimsel özellik nedir? kritik dönem bir gelişimsel özelliktir. bir çocuk başını tutabilir diğeri tutamaz bu normal demiyorum ki zaten? eğer tutamıyorsa gelşimsel özelliğinde sorun vardır ? keşke fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olsanız. 4. ellerini açmaması hakkında bir cümlede yazmadım ? 5. normal dediğim tek nokta nesneleri sıkıca kavramasıydı. 6. sizinde biraz neleri bilmediğinizi bilmenizi ve onları teker teker sindire sindire öğrenmenizi öneririm.

Siz problemin ne oldugunu bile anlamamissiniz ki. Bir pediatrist baktiginda direkt red flag olarak gorecegi seyleri algilayamayip siki tutmasinda sorun yok gibi alakasiz seyler soylemissiniz. Cocuk gelisimciyim diyen boyleyse vay ulkemin haline. Bu durumun ancak ogrenciyseniz affi var o yuzden iyi calisin dedim…

Merhaba çok geçmiş olsun diliyorum inşallah hiçbir şey yoktur. Ama burada kim ne yazarsa yazsın biliyorum ki bir anne olarak içiniz rahat etmeyecek belki konuşmak sizi rahatlatır o da bir süre. Dolayısıyla bence hiç vakit kaybetmeden bir çocuk nöroloji uzmanına görünün içinizde ferahlasın inşallah yavrunuzun hiçbir şeyi yoktur buradan da güzel haberler verirsiniz. Sevgiler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…