Bebek Beslenmesi 5 aylik bebegime ek gidaya basladim

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Almira2017

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2018
404
529
33
Merhabalar :) Doktorumuz artik sebze corbalarina baslayabiliriz dedi ama nasil arttirmam gerektigini soylemedi :KK43: dun bi kac kaşık verdim sadece sapur supur yedi daha versem yerdi :) ama cok vermekten de korkuyorum. Sizler nasil gecis yaptiniz ve corba haricinde baska bisiler de verdiniz mi :)

Bizim doktorumuz her gidayi bir kase olacak sekilde 3 günde arttirmamizi söylemisti. 3. gün bir kase corba icebilir. Corbaya alistiktan sonra yogurt mayalayip yedirin daha sonra sabahlari yumurta sarisini verin, sonra bir gün suda beklemis beyaz peynir,zeytin vs. Bunlarada alisinca corbalarini et veya kemik suyuna yapmaya baslayin bu sulari hazirlarken icerisine pirasa, sogan, havuc vs. atarak kaynatin ve suyunu süzüp o suya corba yapin. Zaten sonrasinda herseyi yemeye basliyorlar.
Tavsiyem meyveleri en sona birakin cünkü tatliya alisan cocuk digerlerini reddediyor.

Bizim doktorumuz her gidayi bir kase olacak sekilde 3 günde arttirmamizi söylemisti. 3. gün bir kase corba icebilir. Corbaya alistiktan sonra yogurt mayalayip yedirin daha sonra sabahlari yumurta sarisini verin, sonra bir gün suda beklemis beyaz peynir,zeytin vs. Bunlarada alisinca corbalarini et veya kemik suyuna yapmaya baslayin bu sulari hazirlarken icerisine pirasa, sogan, havuc vs. atarak kaynatin ve suyunu süzüp o suya corba yapin. Zaten sonrasinda herseyi yemeye basliyorlar.
Tavsiyem meyveleri en sona birakin cünkü tatliya alisan cocuk digerlerini reddediyor.
Tesekkur ederim Bizim sut alerjimiz de olabilir kesin test yapilmadi ama doktorumuz sut ve sut urunlerine alerjisi oldugunu soyledi 2 aylikken. ben simdilerde biraz biraz tuketmeye basladim sut urunlerini yanagindaki tekrarlayan egzama seklndeki kizarik haricinde vucudunda bisi yok ama ona vermeye korkuyorum :KK43:

Beyaz peyniri suda islatinca, tuzu kalir diye vermiyorum. Siz tuzu gitsin diyemi islatiyorsunuz.

Mrb oglum haftaya 5 aylik oluyor saglik ocaginda 6 aydan once ek gida baslama dediler ama cocuk doymuyor hem de alistrma olsun diye baslamak istiyrm cunku 6 aylikken hemn ek gidaya alismaya bilir bazen bebeklr reddediyorlarmis o zmanda anne sutu zatn yetrsz kaliyor 6 aydan sonra ben smdiden baslaym diyrm fakat nerden baslaym ne yapaym hangi kasik mamalari onerirsinz

Beyaz peyniri suda islatinca, tuzu kalir diye vermiyorum. Siz tuzu gitsin diyemi islatiyorsunuz.

O kalan tuzun zararı yok, aksine vücudun o kadarına ihtiyacı var.

Beyaz peynir pastörize ise , tuzuda az alindiysa verilmesi tavsiye ediliyor, en önemli gıdalardan.

Mrb oglum haftaya 5 aylik oluyor saglik ocaginda 6 aydan once ek gida baslama dediler ama cocuk doymuyor hem de alistrma olsun diye baslamak istiyrm cunku 6 aylikken hemn ek gidaya alismaya bilir bazen bebeklr reddediyorlarmis o zmanda anne sutu zatn yetrsz kaliyor 6 aydan sonra ben smdiden baslaym diyrm fakat nerden baslaym ne yapaym hangi kasik mamalari onerirsinz
Evet 6 aydan önce anne sütü alan bebeklerin ek gidaya baslamaması öneriliyor. Benim sütümün yetersiz gelmesiyle 6 aylık olana kadar devam sütü verdim ek olarak. Sonrasinda 6 aylık olunca yavastan basladim. Tavsiyem, doktor tarafindan kilo alimi ile ilgili bir sıkıntı görülüyor ise devam sütüne başlamanız. Ayrıca ben kaşık maması da vermiyorum herseyini kendim yapiyorum. Tahıllarını kendim alıp pişiriyorum, sebze püreleri meyve pürelerini hep evde yapiyorum. Ek gidaya baslamis olsaniz bile ilk ay cok az az verebileceksiniz mecburen. Alerjik olup olmadığını anlamak için. O yüzden sütünüz yetersizse devam sütüyle desteklemek zorundasınız. Kolay gelsin:)

Evet 6 aydan önce anne sütü alan bebeklerin ek gidaya
Evet 6 aydan önce anne sütü alan bebeklerin ek gidaya baslamaması öneriliyor. Benim sütümün yetersiz gelmesiyle 6 aylık olana kadar devam sütü verdim ek olarak. Sonrasinda 6 aylık olunca yavastan basladim. Tavsiyem, doktor tarafindan kilo alimi ile ilgili bir sıkıntı görülüyor ise devam sütüne başlamanız. Ayrıca ben kaşık maması da vermiyorum herseyini kendim yapiyorum. Tahıllarını kendim alıp pişiriyorum, sebze püreleri meyve pürelerini hep evde yapiyorum. Ek gidaya baslamis olsaniz bile ilk ay cok az az verebileceksiniz mecburen. Alerjik olup olmadığını anlamak için. O yüzden sütünüz yetersizse devam sütüyle desteklemek zorundasınız. Kolay gelsin:)

baslamaması öneriliyor. Benim sütümün yetersiz gelmesiyle 6 aylık olana kadar devam sütü verdim ek olarak. Sonrasinda 6 aylık olunca yavastan basladim. Tavsiyem, doktor tarafindan kilo alimi ile ilgili bir sıkıntı görülüyor ise devam sütüne başlamanız. Ayrıca ben kaşık maması da vermiyorum herseyini kendim yapiyorum. Tahıllarını kendim alıp pişiriyorum, sebze püreleri meyve pürelerini hep evde yapiyorum. Ek gidaya baslamis olsaniz bile ilk ay cok az az verebileceksiniz mecburen. Alerjik olup olmadığını anlamak için. O yüzden sütünüz yetersizse devam sütüyle desteklemek zorundasınız. Kolay gelsin:)[/QUOT. Anne sutu aliyor ama sutum az formul sut kullaniyorum ama cocuk sıkldi hep ayni ayni .. ek gidaya cesarer edemedm ama bugun bi arkdsmn tavsiyesiyle pirinc suyuna basladim mamayida onunla yapcam ama organik esmer pirinc ya da yulaf daha yararli simdi onlari arastryrm orfank guvenilir nereden bulablrm diye

Doktor tavsiyesi yoksa 6 aya kadar ek gıda vermeyin acele etmeyin. Doymadığını nasıl anladınız? Kilo alımından anlaşılır sadece ve bu durumda formül mama başlamalısınız. Bu arada ben doktor tavsiyesi ile 4 ayda başladım ek gıdaya ama zaten 6 aya kadar herşey tadımlık doyumluk değil. Bu nedenle zaten aç olduğundan şüphe ediyorsanız formül mama desteklemelisiniz

Formul mama kullanyrm kilosuda mahsllh 4 aylikkn 7200 idi smdi 5 aylik artmistr ama 6 ayda zatn ek gida baslanyr mecburen anne sutude formul sutude yetersz kaliyr besin acisindn bende 5 aylik smdiden baslym 6 aylikkn alisms olur o donemi raht atlatrm dedm ama dr da 6 ayi bekle diyince cesart edemedm fAkat cocugada degsklk olsn hep ayni skldi artk cok emmiyor biberonuda itiyor diye arastrdm pirinc suyu yapmaya karr verdm .. ama esmer organik pirinc ya da yulaf saglkli olani .. smdi organk esmer pirin yulaf arastryrm .. bebeklerde cok saglkliyms bulunca yazarm buraya zatn

X