5.ay sosyal fiziksel zihinsel

startuba

bir varmışş bir yokmuşş
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2009
126
0
5.AY SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL
• Dikkat çekmek ve sosyalleşmek için güler ve sesler çıkarır.
• Tepkisini belli eder, oyuncağını almaya çalışan birine karşı direnir.
• Yakın çevresini ve ebeveynlerini bilir; yabancılara tepki verir.
• Yüz ifadelerini taklit eder.
• Yemek zamanı oyun oynamaktan hoşlanır.
• Oturma pozisyonuna getirildiğinde kafasını dengeler ve dik tutar.
• Ellerini ayaklarını açıp kafasını kaldırarak "uçak" hareketi yapar.
• Sallanarak ve dönerek hareket eder.
• Çok rahatça vücudunu döndürür.
• Ayağını ağzına götürür ve ayak parmaklarını emer.
• Objeleri daha doğru kavrar; ellerini kaldırır ve nesneyi tutar.
• Doğru mesafeden uzanmaya başlar.
• Kalın bir halkayı tutabilir.
• Eline konan ufak bir oyuncak hayvanla oynar.
• Tek veya iki eliyle biberonu kavrayabilir.
• Bazı sessiz harflerle sesli harfleri bir araya getirip (d,b,l,m gibi) heceler çıkartır.
• Yeni durumlarda etrafına bakar.
• Nesneleri tutmak, döndürmek, sallamak ve ağzına götürmek ister.
• Düşen bir nesnenin arkasından eğilip bakar.
• Sesleri ve hareketleri taklit etmeye çalışır

kızlar burada kırmızı yaptığım yerlere akım takıldı çok rahat vücudunu dönderiri derken şimdi yüz üstüğken sırt üstü dönmekmi acaba cünkü benim bebiş yan yatabiliyo ama tam dönmüyo bide ayağını hiç tutup ağzına götürmedi dahası hareket ediyo ama hiç ağağını tutmadı daha erkenmi acaba cünkü 5 ayı bitmedi diğer yazanların hepsini yapıyo sizin bebişler gındır gındır dönüyomu :emir_bebek: yada başka neler yapıyor :uhm:

henüz benimkide dönmüyor kendi kendine, ayağını ise yeni yeni keşfediyor henüz hiç ağzına götürmedi
bebeklerde bireysel farklılıklar görülür canım bu altını çizdiklerin sorun olacak kazanımlar değil, zamanı gelince yaparlar,
ama mesela 6. ayı bitiren bir bebek henüz göz teması kurmuyorsa dikkate alınmalı

benim tosbaa hepsini yapıyor yüzüstü dönüyor ayaklarını tutuyor eliyle bir haftadır ve emerken de yapıyor ayaklarını tutmaya çalışıo

benim tosbaa hepsini yapıyor yüzüstü dönüyor ayaklarını tutuyor eliyle bir haftadır ve emerken de yapıyor ayaklarını tutmaya çalışıo

maşallah senin tosbaaya :))
benimki heralde göbeğinden yapamıyor kaydirigubbakcemile3 ayağını göremiyorki tos tos tutupta ağzına götürsün:emir_bebek:
şaka bir yana benimki bir ara bayaa tombullaşmıştı küvete oturttuğum zaman küçük buda gibi görünüyordu şimdi boyu uzadı sanırım öyle görünmüyor

• Ayağını ağzına götürür ve ayak parmaklarını emer.

hepsini okuyamadım ama bu dikkatimi çekti..bunu yapmasını 4 gözle bekliyorum ...yerim ben onun ayak parmacıklarını

tamam o zaman cm benim tosss gözünü benden alamıyor kikaydirigubbakcemile3

Benimkiside henüz ayaklarini götüremiyor agzina.

Denizanasinin dedigi gibi göbekten olabilir:)

peki ayaklarını tutabiliyolarmı benimki sadece dizlerini tutabiliyo oraya geömedi henüz

benim oğlanlarda alt değiştirirken kendi bacaklarını tutuyorlar bezi geçiremiyorum sıkıda kavrıyorlar bırakıyorum epey bir öyle kalıyorda daha ayağımızı bizde göremedik sadece geçen çorabı çıkmış ben ayağını öptüm gıdıklandı bir kahklaha attı kerem bey..
bu arada çok sevindiğim bir şey gelişti sesleri taklit edebiliyorlar gerçekten şaşırdım kaldım..
kerem bey aaoo öövv eeevv gibi sesler çıkarıyordu bende ona katıldım aaaovv diyorum aynısını eevv diyorum oda yok canım dedim yine bişeyler dedim aynısını tekrarladı ağız hareketlerimede dikkat ediyordu şaşırdım kaldım..
bu arda bizimkilerde dönemiyorlar ama eli kulağındadır şu anda kıvrılıyorlar..:))

ayağını götürmek hariç hepsini yapıyor piraye de,babasıyla benim çıkardığım sesleri taklit etmesine bayılıyorum hatta demin babasınn fotoğrafını gördü aman allahım çıldırdı aynı babasyla yaptığı gibi sesler çıkarmaya başladı:)

bizde göbüşünden ayağını göremeyenler gurubndayız.4 gözle bekliyorum vallaaa.kendini yan çevirebiliyor ama tam dönemiyor.nesneleri yakalıyor.hatta yanına koyduğum bişeyi elleriyle bulup alabiliyor.bayılıyorum bu haline...

benim kızımda altını açtığım zaman sadece ayağını tutuyor onun dışında normal zamanda yapmıyor.dönebiliyor tek başına yardımsız fakat bunu da her zaman yapmıyor canı isterse..

bendede böyle bir bilgi var. ayrıca bendeki word dosyası halinde 72. aya kadar isteyene gönderebilirim

5.AY
PSİKOMOTOR GELİŞİM
Oturtulmak için ellerinden tutulup çekildiğinde başını, kollarını, bacaklarını büker.
Oyuncağa doğru uzanır ve ona dokunur.
Koltuk altından tutulduğunda kendi ağırlığını taşır.
BİLİŞSEL GELİŞİM
Elinden çıngırak alınınca çıngırağa elini uzatır.
Görme alanı dışına çıkan çıngırağı izler.
DİL GELİŞİMİ
Dudaktan fırlayan “bu, vu, pu” gibi sürtünme sesleri çıkarır.
İsmi söylendiğinde başını çevirir.
Gözleriyle konuşan kişiyi araştırır.
SOSYAL- DUYGUSAL GELİŞİM
Konuşulduğunda ağlamayı keser.
Sesin sert ve sevgi tonunu ayırt eder.
Anneyi tanır.

aslıhan ben isterim canım aslında yeni bir başlık açıp ilk mesaj olarak yollarsan sürekli oradan takip edebiliriz

kızlar bu arada benimki ayağını gördü bugün, ama sadece baktı, uzanmak için falan bir teşebbüste bulunmadı

nazlımelek benim denizde sesini çok güzel kullanıyor ve taklit edebiliyor buna çok seviniyorum önemli bir beceri çünkü

Paylaşımlarınız için cok teşekkur ederim bayanlar Allah hepimizin bebişlerine hayırlı büyümeler nasip etsin çoğunuz benimle aynısınız içim rahatladı kaydirigubbakcemile5

Benim kızım da bugün ilk kez ayaklarını tuttu ama henüz ayak parmaklarını ememiyor, onun yerine ben emiyorum :)
Bu arada bi dönemedik gitti, bakalım ne zaman becericez...

elmalı canımya kızın resimde cok tatlı maşşaallah :nazar: elbiseside cok yakışmış ne zamandır söğleyemedim
bide bebişleriniz vücüdlarını dik tutabiliyomu kucağınızda desdekli oturduğunda

X