4 yaşında okuma yazma

Ustun zekali ama calismayi sevmeyen ogrencilerim oldu malesef sonlari çok parlak olmuyor. Her zaman derim normal zeka duzeyi ama çalışkan çocuğun geleceği hep daha parlak... bence çocugunuz anaokuluna gitmeli bir uzmann gitmesin demesine çok şaşirdim. Sosyallesmesi akademik başaridan çok daha fazla önemli benim icin... Cocuklar ayni yaş grubuyla sosyalleşmeli.

Merhabalar ben eğitimciyim. Ve eğitim alanında masterım var. Cocuğunuz muhtemelen üstün yetenekli. Ama desteklemeyi bırakmanız halinde cevheri yavas yavas sönmeye baslar( gözlemlendi) onu cok da boğmadan yeni öğrenmelerinin hep önünü acın. Anaokulunu desteklememelerini hiç mantıklı bulmadım. Bu sene için mi tavsiye etmediler? Seneye kesinlikle gönderin cocuğun zeki olması sosyallesme ve toplumu kendi kendine Öğreneceği anlamına gelmez cunku. Dil gelişimi için gerekli, toplum bilincini ilkokuldan önce kazanması için gerekli, her gün küçük kaslarının calısması için vb. İlkokula geldiğinde ise öğretmeni farkeder ve bilseme sokar zaten. Maalesef ülkemizde Bilsem dısında üstün zekalıları destekleyen baska bir kuruluş yok. Sizin maddi durumunuz var ise ekstra kurslarla simdiden gelişimi için destekleyebilirsiniz. Sevgiler

Maalesef ülkemizde Bilsem dısında üstün zekalıları destekleyen baska bir kuruluş yok. Sizin maddi durumunuz var ise ekstra kurslarla simdiden gelişimi için destekleyebilirsiniz. Sevgiler
Tüzdev var, ilk aklıma gelen. Bir ara başka kuruluşlar da vardı ama şu anda aktifler mi bilmiyorum.

Sosyal becerilerini geliştirmeyi ön plana alın. Üstün zekalı teşhisi alsa bile genelde bu çocuklar Sosyal ilişkileri yönetmede duygusal zeka açısından diğer akranlarına göre geri kalıyor. Bir taraf çok iyi diğer taraf geriden geliyor. Şu an Sosyal hayatla etkileşime geçmedi fark etmemiş olabilirsiniz ama pat diye okulda bir sürü çocukla uyum yakalamayabilir. İleride gittiği için okulda da sıkılacak çabuk öğrendiğinden. İşler sarpa sarabiir.

Tüzdev var, ilk aklıma gelen. Bir ara başka kuruluşlar da vardı ama şu anda aktifler mi bilmiyorum.
Devletin kendi sistemi olmalı daha kapsamlı cunku bunlar devletin güzel isler basarabilecek çocukları. Vakıflar için bir öneride bulunmam doğru olmaz. Ama aile ister ise tabi arastırabilir. Güvenilir ve köklü olması sartıyla.

Mesele olayları çocuklara uygun hale getirmekte. Çocuklar düşündüğünüzden çok daha fazlasını yapabilir. Haftada 4 gün yüzüyorlar tek antrenmanda 3km yüzüyorlar biri 7 biri 11 yaşında. O kadar seviyorlar ki antrenmana gitmek için ödevlerini zamanında yapmayo öğrendiler.
Dışarı işlerimiz olduğunda vakit namazlarını büyük camilerde kılıyoruz,içinde koşuyorlar oynuyorlar, orada yaşlı teyzeler amcalar kıssalar anlatıyor dinliyorlar bundan da çok keyif alıyorlar
Ankara da millet kütüphanesi açıldı kocaman bir yer aralıklarla oraya gidiyoruz saatlerce kitaplara bakıyorlar o kadar büyük bir yer ki günlerce kalsan kalırsın
Orman yürüyüşleri yapıyoruz merak ettiğimiz şeylerin fotoğraflarını çekip araştırıyoruz
Mutfaktan çok keyif alıyorlar özellikle kızım çeşitli tarifler denemeye bayılıyor.
İpeygamberlerin hayatına çok meraklılar uygun kitaplarla onları öğreniyorlar.
İngilizce çok ilgilerini çekiyor.
Oğlum bayrakları ezberlemeyi seviyor
Belgesel seviyorlar
Futbola bayılıyorlar
Legolardan bahsetmiyorum bile maaş onlara gidiyor resmen
Yani işin özü anne/baba çocuğunu tanır ve ona neyin yeteceğini neyin fazla geleceğini bilir. O yüzden siz dert etmeyin

Teşekkür ederim ben üstün zekalı değilde parlak zekâ olduğunu düşünüyorum.
Ben söylemeden ortadan kaybolup masa başında bilişsel beceri aktivitelerini yapıyor, bi kitabı sevdiğinde defalarca okuyor sorular sormamı istiyor. İnternet olmaması artı tabiki.
Bu sene anasınıfı oluyor ama Çevremizdeki anasınıfı da maalesef iyi değil ortam olarak. Arkadaş grubu ve etkinliklere katılmasını sağlayacağız

Anaokuluna gerek yok, çocuklarla oynasın diyen öğretmene hayret ettim. Ayrıca siz nasıl buna müsaade edebiliyorsunuz? . 2 saat sizin gözetiminizde parka çıktı diye okul öncesi eğitimi gereksiz mi oldu şimdi? Lütfen çocuğunuzun çocukluğunu yaşamasına izin verin. Şu devirde sokakta, sağda solda akran iletişimi olmaz. 4 yaş için oyun temelli bir okul şart. Ayrıca siz tabii ki bir şeyler öğretebilirsiniz. O da maşallah zekidir kendi kendine başka şeyler havada kapar. Ama çocuk çocuktur. Şimdi oynayamadığı oyunun telafisi yok. 10 yaşında da okuma yazma ögrenir, mangala, satranç bunların hiçbiri çocukluğunun önüne geçmemeli.
Kısaca;
Yaptiklariniz yeterli, başka bir şey yapmanıza gerek yok çocukluğunu yaşamasına izin vermekten başka.

Kendi basına okuma yazma öğrenmesi üstün yetenek belirtilerinden biridir. Asıl tanılama ilkokulda yapılır ama. Anaokula göndermenizi siddetle tavsiye ederim. Cocuğu desteklemek bir yandan da yasına uygun eğitim alması cunku. İlkokula gittiğinde okula alısmada zorlanması onu geriye çeker. Ama tabi tercih sizin. Bahtı güzel olsun yavrunuzun.

Cocuklarinizin ilk bir yas ve 2,5-3 yaslarindayken halleri davranislari nasildi? Yasitlarindan farklı neler yapiyordu?

Benim kizlardan da supheleniyorum ama cocugum dahi sendromu da yasiyor olabilirim, emin degilim :)

Benim oglum ilk girdiginde kazandi bilsemi görsel zekası çok yüksek ama gel gör ki matematikten nefret ediyor ve yapamıyor da. 4 yasindayken bir gorsele 4-5 saniye bakmasi yeterliydi. Bütün ayrintilariyla resmi yapiyordu. Dikkat daginikligi cok fazla. boyama kalemleri onun herseyi. Ne yazık kı matematik zekamız hic yok. Sinif atlatmanıza gerek yok zaten cogu egitimci önermiyor bunu

Arkadaşımın çocuğu da aynı şekilde 2 yaşından beri okuyup yazmayı öğrendi ama bunun bı üstün zeka belirtisi olmadığı söylendi. Yani her çocuğun bir merakı vardir sizin çocukta buna ilgi göstermiş öğrenmiş bu kadar dendi. Çocuk şuan 4.5 yaşında 2.5 senedir okuma yazma biliyor yani.

Maşallah akıllı çocuk, benim kızımda 2019 lu oda bayağı istekli yeni ogrenmeye başladı

Ben de okuma yazmayı kendi kendine öğrenmişim ve nasıl öğrendiğimi hatırlamıyorum şundan eminim ama kimse oturup bana okuma yazma öğretmedi, 4-5 yaşındayken tabelaları okumamla farkedildi. İlkokula başladığımda sınıf atlatmak istediler ama ben öğretmenimi çok sevdiğim için sınıf atlamadım sonrasında ise asla ders dinleme, ders çalışma gibi bir durumum olmadı çünkü çok bunalıyordum. Hatta fırsat buldukça okuldan kaçıp eve giderdim ya da karnım ağrıyor diye öğretmene yalan söyler dersten çıkardım vs. Sınıf atlasaydım belki bilmediğim konuları dinleme, ders çalışma gibi sorumluluklarımı yerine getirmeyi öğrenecektim. Sınıf atlamamak benim için çok kötü oldu kısacası. Kimse inanmıyor ama bir test kitabı bile bitirmeden mimarlık bölümünü kazandim, bunu başarı olarak yazmıyorum, belki Türkiye derecesi yapabilecek bir çocukken anca normal bir üniversitede mimarlık okudum. Üstün zekalı miyim bilmiyorum ama hala da tembellik, aman yaaa bu basit yaparım ben deyip geçiştirme huylarim var bu da seviyemin altında bir eğitim almam yüzünden oldu diye düşünürüm hep.

Bir öğretmen olarak derim ki hiçbir şeyi erken yaptırmayın çocuklara. Geç olsun ama güç olmasın. Anasınıfına da bence gitsin. Yaşıtlarıyla okulda zaman geçirsin. Kural öğrensin Beş yaşı birinci sınıfa aldıkları zaman ben de birinci sınıf okuttum. Hepsi okumaya geçti ama matematikte hep geri kaldılar. Hepsi değil elbette. Bu sene üniversitesi sınavına girdiler. Bakalım sonuç ne olacak
Son olarak bir de Parlak zeka çıkardılar. Yukarıda bir üyenin dediği gibi neye yatkın onu bulmak gerekli

Bence de anaokuluna gitsin, anaokulunun amacı öğretim değil sosyalleşmek ve akranlarla oynamak evde sıkılmamaktır derim her şeyden önce. Ne kadar akıllı olursa olsun, çocuk bu oynamak ister diğer çocuklarla olmak ister. İlkokuldan başlayarak da BİLSEMe götürürsünüz. Ne olursa olsun çocukluğunu yaşasın, çalışma-öğrenme odaklı çocukluk geçirtmeyin bence ilerleyen yaşlarında zaten kendisi merak saracak:) Çocuk ve gençken güzel anıları olsun, akıllı insanların yetişkin hayatları genelde yalnız geçiyor, toplumla pek ortak noktan olmuyor, çocuğunuzu zaten yalnız olarak geçireceği uzun yıllar bekliyor (böylece yadığım için kusura bakmayın) o yüzden gençlik yaşlarını sosyall ve mutllu geçirmesini sağlayın derim naçizane fikrim.

Bu konuda uzman birine danışmak lazım aslında kimi sınıf atlamak daha doğru diyor kimine göre yanlış

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…