4. ayımızdayız..ek gıdalarla aramız nasıl

serçecik

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2007
1.710
21
kızlar siz bilmem ama ben kızımı yavaş yavaş alıştırıyorum sebze pürelerine meyve pürelerine,muhallebilere,yogurtlara..ne yapayım maşallah iştahlı da bir cocuk..dün sebze püresi yaptım,havuçlu,patatesli, kabaklı yedi vallahi..bir gün öncede muhallebi yapmıstım..tabı doyurmak amaclı degıl..anne sütü verıyorum öncelıklı ama ee malum mama nereye kadar...işe de başladım...alışsın artık benden başka yiyecek kaynakları olduguna:)ılk 6 ay sadece anne sütü diyordum hep ama bence 4. ay da cok ideal sizler verıyormusunuz anne sütü haricinde birşeyler..:icecream:

ben henüz vermedim şu an erken diye düşünüyorum ben canım. yediğim meyveden sebzeden yalatıyorum ama yedirmedim. onları yerse anne sütü az emer gibi geliyor sonuçta karnı doyacak azda olsa.

canım daha bebişler tam 4 aylık olmadı, bende muhalebi veriyodum ama bi süre sonra mamayı hiç içmemeye başladı drum çok kızdı hatta bebiş rahatsız olmaya başladı kakası sarı-yeşil oldu dra götürdüm çok kızdı kesinlikle şu an verme dedi (bu arada daha önceki çocuk dru ver demişti) gıda zehirlenmesi yaşıyor olabilir dedi hemen kes ve normal anne sütü örnekli mamaya geri dön dedi,
sadece mama vermeye başladım daha bugün ilk kez normal yaptı tuvaletini..
bende hemen hemen çoğu şeyi yalatıyorum 5. ayda başlıcam vermeye tekrar ..

benim oğlum malum 2 aylıktan bei yalnızca mamayla besleniyor doktor yavaş yavaş alıştır 6 aylıkken çocuğun bazı şeylere alışması geç oluyor dedi ben hergün elma suyu içiriyorum deli oluyor zaten onu içmek için.sabah cici bebe veriyorum.2 gün önce milupanın pirinçli muhallebisini aldım ondanda az az yediriyorum.yediklerimizinde tadına baktırıyorum.ilerde zahmet çekmemek için bence çocuğun damak tadı geliştirilmeli.sebze çorbasınada başlamayı düşünüyorum doktordan bu hafta sonu tarifini istiycem.
bir tek yoğurt konusunda kararsızım inek sütü 1 yaşına kadar önerilmediğinden mama ile yapın diyorlar yoğurdu.bana güzel olmaz gibi geliyor .neyse onuda doktora soracağım tekrar.

bu ne yaa her doktor farklı bişi söylüyo, kimi başlayın, kimi başlamayın diyo.......... bizim doktorumuzda elma suyunu önerdi şimdilik.

valla ben de doktora sormuştum yavaş yavaş elma suyu falan tattırim mi diye geçen ay o da kesinlikle tavsiye etmiyorum böbrekleri henüz gelişme aşamasında ek besinlere erken başlayan bebelklerde35 yaş ve üstünde organlarla ilgili sorunları daha sık görüyoruz demişti 5. ay dolmadan tavsiye etmem dedi
bende korktum vermiyorum ama havuç salatalık gibi şeyleri yalattım ama bişey vermedim başka henüz vermeyi de düşünmüyorum onun sağlığı önemli seçerse de varsın yemek seçsin önemli olan sağlıklı olması benim için başa gelen çekilecek napalım

bizimde bugün doktor kontrolümüz vardı doktora sordum ayran vs verebilirmiyim diyince hayır 5.ayından sonra yavaş yavaş başlayacağız şimdi çok gereksiz dedi

bizin dr da daha erken dedi zaten zor emiyor uykusunda emziriyorum eğer verirsen seni bırakır dedi o yüzden eme bildiği kadar emziricem 2 ay daha

milupanın falan 4.aydan itibaren verilen meyve sebze püreleri var ama galiba doktorların geneli 6 ay olmadan önermiyorlar ek gıdaları bende daha şimdilik geçmedim ek gıdaya.anne sütü+mama veriyorum.

bu güne kadar çileğin tadına baktırdım elma suyunun tadına suyun rezenenin bide bi yemegin suyundan bi damla verdim agzına hiç baska bişi vermedim.dr gidince sorarım

bu güne kadar çileğin tadına baktırdım elma suyunun tadına suyun rezenenin bide bi yemegin suyundan bi damla verdim agzına hiç baska bişi vermedim.dr gidince sorarım

selmacım çilek ve bal bebeklere verilmemesi gerekiyor diye biliyorum.vücudun en çabuk alerji yaptığı şeyler,çünkü çileğin polenleri direk üzerinde.ve ne zaman yapacağıda belli olmuyormuş yani bugün yedirdik diyelimki yapmadı 1 hafta sonra yedirdiğimizde yapabilirmiş.belli bi yaşa kadar sanırım 2 yaştı bal ve çileği önermiyorlar aklınızda olsun kızlar.ben tam araştırmadım ama aklımda öyle kalmış yanlış biliyorsamda düzeltrsiniz:asigim:

Son düzenleme:
haklisin hülyacim cilegi bende bilmiyordum iyi oldu söyledigin Şeniz
bal bir yasina kadar yok ve ayrica baharat tuz seker kesinlikle yasak

sirincek cnm bence anne sütü yetiyorsa kilosunda bi gerilik yoksa ben 6 ay sadece anne sütü verilmesinden yanayim ogluma ben anne sütü ve kaynatilmis su haricinde bisey vermedim daha ins. öylede devam eder 6. aya kadar :)) mamayla besliyor olsaydim bende 4. ayda ek gidaya baslardim

selmacım ve çilek ve bal bebeklere verilmemesi gerekiyor diye biliyorum.vücudun en çabuk alerji yaptığı şeyler,çünkü çileğin polenleri direk üzerinde.ve ne zaman yapacağıda belli olmuyormuş yani bugün yedirdik diyelimki yapmadı 1 hafta sonra yedirdiğimizde yapabilirmiş.belli bi yaşa kadar sanırım 2 yaştı bal ve çileği önermiyorlar aklınızda olsun kızlar.ben tam araştırmadım ama aklımda öyle kalmış yanlış biliyorsamda düzeltrsiniz:asigim:
doğru biliyorsun hülyacım öyle çilek ve bal herkese yaramazmış alerjik oldukları için özellikle kırmızı renkli sebze meyveler alerjik oluyo bende böyle biliyorum.komşum bebeğini ilk günden balla büyüttü resmen şansına çocuk hiç hasta olmadı ben uyardıydım ama yine şansı yaver gitti valla

sirincek cnm bence anne sütü yetiyorsa kilosunda bi gerilik yoksa ben 6 ay sadece anne sütü verilmesinden yanayim ogluma ben anne sütü ve kaynatilmis su haricinde bisey vermedim daha ins. öylede devam eder 6. aya kadar :)) mamayla besliyor olsaydim bende 4. ayda ek gidaya baslardim
aynı fikirdeyim canancım anne sütü yetiyorsa gerek yok gıdaya ne kadar anne sütü aldı o kadar sağlıklı bebeiş olurar..

ya peki anne sütü yetmiyor sa ve mama yemiyorsa napıcaz doktor anne sütü yetmiyorsa mamaya başlatırız diyor iyide mama yemiyor işte :mymeka:allah allah anlamıyolar ya iyi bir çocuk doktoru bulmam lazım benim

ya kızlar sizin bebekler daha 4. ayını soldurmadılar, ben sizden 1 ay önce soğum yaptum benimki bile 4,5 aylık, ben sadece anne sütü veriyorum, doktorumuz diğer ay başlayacağız ek gıdalara desi, demircolun dediği gibi 1-2 damla yenidünya ya da çilek suyu damlatıyorum ağzına o kadari püreler için falan bence erken, bırakınanne sütü alsın bebeleri nasıl olsa ömür boyu yiyecekler o diğer dıdaları ama anne sütünü bir daha alamayacaklar, verin verebildiğiniz kadar bence anne sütü...

benimki emmediği halde hergün 3 saate bir sağa sağa veriyorum kızıma anne sütünü, ne kadar zor oluyor bir bilseniz ama yılmıyorum, şunun şurasında 2 ay daha dayanacağım ek gıdaya geçince rahatlarım biraz,

benim kızımda 2 gün sonra 4 ay bitiyo..gecen ay dr tattırmalara baslıycaz demişti..yani 4,5 aylıkken gidicez bakalım doktora ozaman söyliycek...yedirme yok sade tattırılacak dedi çünkü bebek ek gıdalara gecince yabancılık cekmesin gıdalara herseyin tadını öğrensin ki daha sonrada yesin dedi...
bide kızlar bebişler 5-6 aylıkken eline ekmegi falan verin..çünkü daha sonra püreye alıstıkları için agızlarına katı bişey geldiklerinde yemiyorlar çıkrıyorlar hemen...hep püre olarak vermeyin bütün olarakta bişeyler mesela ekmegi eline verebiliriz tabi yanlarındayken...

ben yavaş yavaş kaşıkla 4-5 tatlı kaşığı veriyorum..elma / armut vb....çünkü ben yarı anne sütü yarı mamayla besliyorum oğlanı...formül mama yerine allahın meyvesini yemesi daha sağlıklı bence..yani ben ek gıdayı mamanın alternatifi olarak kullanmayı planlıyorum..gerisi yine anne sütü...

X