Aile Planlaması 35 yaş ve sigara içen bayanların doğum kontrol hapı kullanması

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

hercai58

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Şubat 2012
22
0
arkadaşlar ben yeni başlayacağım bu haplara ve sağlık ocağından microgynon aldım.Nette araştırmalar yaptım ve 35 yaş üzeri olan ve sigara içenlere önerilmiyor ne yapmalıyım benim durumumda olupta kullanan varmı bu ilacı.Sigara içiyorum yaş tam 35 ve tedirginim lütfen benimle paylaşın bilgilerinizi.Özellikle bu markadan bahsetmiyorum genelinden bahsediyorum 35 yaş üzeri olup hemde sigara içip kullanan varmı?toparlayamadım da kusura bakmayın ama anlatabildim sanırım:KK9:

öncelikle sağlık ocağında doktor kontrolünden geçip geçmediğini sormak istiyorum, yada ilk defa mı kullanacaksın? kullanmaya başlamadan muayene olsan iyi olur. ben aralıklarla ama uzun yıllar kullandım. günde 1 paketten fazla sigara içiyorum, o yüzden 35 yaşında hap kullanmayı bıraktım. yine de en doğrusunu doktorlar bilir.

öncelikle sağlık ocağında doktor kontrolünden geçip geçmediğini sormak istiyorum, yada ilk defa mı kullanacaksın? kullanmaya başlamadan muayene olsan iyi olur. ben aralıklarla ama uzun yıllar kullandım. günde 1 paketten fazla sigara içiyorum, o yüzden 35 yaşında hap kullanmayı bıraktım. yine de en doğrusunu doktorlar bilir.

valla sadece hemşire ile konuştum anlattım bilgilerimi oda verdi muayene falan yok doktoru hiç görmedim bile sadece günde 15 ten fazla içiyormusun dedim yok deyince verdi

doktorun yönlendirmesidir herhalde o zaman günde 15ten fazla değilse kullanılabilir gibi. gerçi ben ilk aldığımda (20li yaşlar) göğüs dahil tam bir muayeneden geçmiştim. o yüzden sordum doktorla görüştün mü diye. yine de güven duyduysan kullan tabii ama bir aksilik hissedersen hemen bir doktora görün. ve de 6 ayda bir falan tekrar sormakta fayda var bence.

valla sadece hemşire ile konuştum anlattım bilgilerimi oda verdi muayene falan yok doktoru hiç görmedim bile sadece günde 15 ten fazla içiyormusun dedim yok deyince verdi

Bence herhangi bir hastalıktan dolayı kullanıyorsanız (yumurtalık kisti, polikistik over sendromu vs) zaten doktor kontrolundesinizdir gibi yaklasıyorum. Fakat sadece korunma amaclı dahi olsa ben sizin yerinizde olsam bir jinekologun tam kapsamlı bir muayenesinden geçerek karar veririm. Zira bu ilacların kullanımında 15 sigara abartılı bir kriter ve mantıksız... ailenizde inme, kalp krizi, damar problemleri, beyin kanaması vs var mı? bu durumda bir tane dahi sigara icseniz doktor bu ilacı vermeyecektir mesela? bence gerekirse bir devlet hastanesinin jinekoloji servisine gidin maddi olarak sıkıntınız varsa ama mutlaka bir jinekolog önersin. saglıklı günler.

X