22 aylık bebeğim katı gıda tüketmiyor.

slvkrr

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
8 Ocak 2023
7
1
28
Herkese merhabalar,
Öncelikle umarım doğru yere konuyu açmışımdır yıllar önce bu konu başlığına cevap yazan kişilere mesaj attım ama dönüş olmadı. 15 günlükken bebeğim süt genzine kaçtığı için morardı ve ben evde tektim. Bundan mı travma oldu bilmiyorum ama hala katı bir şeyi ağzına atıp çiğnemişliği yok. Ergoterapi desteği aldık fayda göremedim. Ben ilkyardım eğitimi almıştım hamilelik öncesi her şeye hazır olmak adına fakat bebekliğinde yaşadığım şeyden ötürü istemeden sanırım yiyecekleri keşfetmesine izin vermedim. İnanın çok üzülüyorum çaresiz kaldım, kendimi suçlamaktan çok yoruldum. Çevrenizde ya da kendiniz bu durumu yaşadıysanız/ yaşayanlar var ise lütfen bana yol gösterir misiniz?
Bebeğim şuan 13 kilo. Erkek çocuğu. Kıyaslamalardan, söylenen sözlerden öylesine yoruldum ki.

Kıyaslama konusuna değincem gerisi tecrübeli annelerde bacım yedi aylık bebeğim kaynanam bakıyor çalıştğm için Allah razı olsn görümcem benden on gün önce doğum yaptı sürekli kıyaslıyorlar o sürünüyor onu yiyor bunu yiyor kilosu şu diye annemgillerde görüşmediğim bencil kötü kalpli gelinimiz var onun çocuğuyla da bir ay var benimki arasında onlarda onunla kıyaslıyorlar inan hiç takmıyorm her çocuk farklıdır ben çocuğumu kimseyle kıyaslamam ne şimdi ne de aklı yer ettiğinde kimsenin kıyaslamasına izin vermem sizin çocuklarınız profösör olsa benim kızım ev kızı olsa bile benimki bana altın sizinki size kurban ederm herkesi kızımın bi tırnağına kızımın tüm ömrünü kıyasla geçirtmem ben sende öyle ol hadlerini bildir annelerimizin bize yaptığı hatayı evlatlarımıza yapmalarına izin verme kimse yapamasn boş tavsiyeleri kendilerine saklasınlar sen muhteşem bi annesin baksana nasıl kafaya takmşsn onların kıyasa dayalı annelikleriyle senin yüce anneliğin anca kıyaslanır Rabbim evladının boğızına güç versn doyunca yesn yavrucak modunu yüksek tut lütfennnnn

Öğrenir, belki geç olur ama öğrenir zamanla.
Kilosuna doktor normal diyorsa diğerlerinin ne dediği çok da önemli değil

Tavrınız çok normal bende olsam belkide sizin gibi olurdum bende eşim çok korkarız blw yöntemi hiç denemedim mesela yiyecek verirken hep püre başladık çok korkardım bişey olacak diye tepkiniz çok normal ama şuan öğürme refleksi ile atabilir az az yedirmeye çalışın

Benimde bebeğim 22 aylık ve 15 kilo ben çok oldugunu düşünüyorum. Sizin kinin Kilosu çok normal . Sadece mama mi içiyor onu anlamadım. Yoksa yemekleri püre halinde mi veriyorsunuz ?
Sorun sadece cigneme galiba. Tel Şehriye ile başlamıştım ben katıya yıldız şehriye yi deneyebilirsiniz sonra erişte sonra Makarnayı pilavı ile devam. Bence siz en baştan yapmanız gereken gibi başlayın denemediyseniz.

benim kızım da katı gıdaları çok yiyemiyordu.
hipp bisküvi çok işe yaradı. ağızda su gibi oluyor. önce biraz ıslatıp verdim tadını sevince katı verdim.
bir de patates kabak havuç ve kıymayla mücverimsi bir şey yaptım. ilk yaptığımda nerdeyse sıvı kıvamdaydı yavaş yavaş katılaştırarak verdim. belki işine yarar

Çorba ve pronot glutensiz bebe bisküvisi ile besleniyor. İçine Allah ne verdiyse atıyorum ki vitaminsiz kalmasın diye. Mamayı uzun zaman önce bıraktık. Eline verdiğim her şeyi fırlatıyor ama sabırlı olmam gerekiyor galiba

Bebeğinizin kilosu iyi. Ama artık katı gıdaya başlaması gerekiyor. Yavaş yavaş verin ve alışsın.

Kilosu gayet iyi çiğnemeyi de illaki öğrenir kreşe gider öğrenir çok takıyorsunuz bence
Bu ayına kadar eline alıp bir şeyi ağzına almışlığı yok. Benim derdim kilolu olması tontiş olması değil. Büyüme çağında olduğu için et tavuk balık yemesi gerekiyor ama çorbanın içine atıyorum ben bunları az az. Abarttığımı düşünmüyorum.

36 aylık erkek bebeğim 13.5 kilo. Sizinki zayıf değil öncelikle. boyu üst limitlerde olmasına rağmen doktorumuz kiloya normal diyor.
Ergoterapi çözüm olur size. Ama siz de dirençli olacaksınız. Sıvı pütürsüz beslemeyi bırakacaksınız. Sıfırdan ek gıdaya blw ile başlar gibi başlamanız lazım. Ergoterapiyi tekrar deneyin ve blw. Hala geç değil :)

Ne kadar sürdü geçişiniz hatırlıyor musunuz?
Her şeyi baştan deneyeceğim ben de mücverise verelim bakalım teşekkür ederim

Canım benim her şeyin başında olmana rağmen ne güzel anlamışsın işin özünü. Çok teşekkür ederim kendi annesinden görünce insan böyle yıkıma uğruyor maalesef. Kayınvalidem bu konuda tek kötü söz etmemiştir. Ne diyelim kısmet işte

Bebeğinizin kilosu gaaaaaayet normal kim ne diye kıyaslama yapıyor? Ben de tam tersi durumu yaşıyorum oğlum hiç sıvı şeyler tüketmiyor. 26 aylık oldu çorbanın, sebzenin tadını bilmez. Varsa yoksa kuruyemiş, pilav, makarna, meyve, yumurta falan. Bizim de pek bir olumsuz olay yaşamadık bazen ne yaparsak yapalım olmuyor. Çorba yemesini çok isterdim çünkü yemediği şeyleri blendardan geçirip koyma şansım olurdu o zaman.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…