2021 Kasım Anneleri

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    270
Evet benim doktor sanci aninda belli olur o dedi
Bi yazı okudum Instagram da ssvd başlamış kadın dikiş yerinde ağrı hissetmiş sezeryana almışlar videosu var hatta sezeryan da Dr gösteriyor dikis yeri incelmiş bebeğin kafası görünüyor ruptur olacakmis demekki sikinti varsa orda ağrı oluyor

Kotu bir deneyim atlattin belki ama simdi gecti, her dogum ayri bir hikayedir, sen güzelliklere odaklan, cok iyi olacak inşallah

Kızlar selam..
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkürler..
2 gündür öyle gergin ve stresliydim ki, spinali deneyimlemiş kişilere sorup deneyimleri okumak iyi geliyor cidden..

İlk doğumum 7.5 yıl önce genel anestezili sezeryan benim.. Yaklaşık 10 yıldır da gittiğim doktor aynı.. Acı eşiğim yerleeeerdeeeee benim, çok çok düşük.. Ayrıca tenim de çok hassas.. Genel anesteziden acılar içinde uyanmıştım, hâlâ net hatırlarım.. Sonrasında da ciddi ciddi 15 gün kendime gelememiştim

Şimdi ki sezeryan günü planlandı.. 2 gün önce kontrolüm vardı, 16 kasım olacak kısmetse.. Ama bu kez doktorum “spinal yapalım, sana daha rahat olacak” diyor.. “Ayrıca doğum sonrası acı ağrı olayın genele göre daha rahat olacak” diyor.. Benim için öyle zor ki bu karar.. Birincisi, belden yapılacak iğne çok geriyor beni.. Hemen yeri bulunamazsa, olmazsa gibi sorular aklımda.. İkincisi de işlem esnasında çoğu kişinin bahsettiği o yapılanları hissetme mevzusu.. Acaba içim kaldırır mı, dayanabilir miyim diye düşünüyorum..

Bugüne dek diyordum ki, ha genel ha spinal.. İkisi de sezeryan, niye spinalde acım daha az olsun ki? Sonra spinal olan burda gruptan bir arkadaş “acı uyuşukluk geçtikçe yavaş yavaş geldiği için acı geldiği an ağrı kesiciyle müdahale ediliyor o yüzden rahat oluyor” dediği an aydınlandım.. Mesela bu benim için çok önemli bir kriter, cezbetti yani.. Bir de şimdi ilk oğlum da olacağı için acıdan kıvranarak uyanmayı, beni öyle görmesini de istemiyorum şahsen.. Kendim de çok zorlanıyorum zaten, ilkinden tecrübeliyim.. Gözüm çocuğu görmemişti, çok acı içinde ayılmıştım..

Şimdi spinale cesaret edebilirsem en azından ağrı gelmeye başladığında müdahale ettiririm ve rahat geçiririm diye düşünüyorum..

Yani iğne yapılma aşaması deneyiminiz (kolaydı/zordu gibi) işlem anında yapılanları acı olarak değil tabi ama hissedip hissetmemeniz ve eğer hissettiyseniz nasıldı, dayanılöayacak bişey mi vs. ve işlem sonrası sezeryan yeri acınız ağrınız gelmeye başladığında nasıl oldu, nasıl müdahale edildi vs. bu gibi detaylı deneyimlerinizi yazarsanız sevinirim

Zira 2 gündür eziyet çekiyorum düşünmekten.. Karar veremiyorum ve kaldı son 4 gün..

Mesela o “sallantı hissettim” dediğini nasıl tarif edebilirsin? İçin tuhaf oldu mu? Kaç dakika ya da saniyelik bir şey? Dayanılmayacak gibi mi? Gerçi anlatım tarzına göre kötü bi his değil sanırım ama ya da senin dayanıklılığınla mı alakalı acaba? Ama sen de ben gibi ilk doğumu genel olmuşsun. Şu an kıyaslarsan bir daha olsa hangisini seçerdin? Ve iki doğumu kıyaslarsan hangisi daha rahat geçti senin için acı/ağrı anlamında?

Ne merak ediyorsun canim 2 kere oldum spinal

En üst kısma detaylı açıkladım canım.. Tüm merak ettiklerimi? Kendi deneyimlerini yazarsan sevinirim.. Çok ihtiyacım var

Ben senden hem genel hem spinali kıyaslamanı istesem? Senin deneyimine göre.. En üst kısımda açıkladım detaylıca merak ettiklerimi..

Aaay ne güzel.. Umarım en doğru kararı verip, sonrasında bende böyle diyebilirim..

Evet, deneyim olarak muhteşem tabi ama işte şu iğne yapılma kısmı ve işlem esnasında uyanık olup yapılanların farkında olma ihtimali korkutuyor beni.. Ya dayanamazsam ya tansiyon fırlarsa gibisinden? Başlı başına karna sürüleni hissediyor olmak bile korkutucu. “Acaba uyuşmadı mı” düşüncesi berbat

Baya yıl geçmiş normal doğum denesen prenses olanından

Benimde sancılarım ve kasılmalarım hep gece oluyordu. Nstde bişey çıkmıyordu. Doktorum sancıların gece başlayıp gün geçtikçe gündüz de hissedeceğimi söyledi. Cidden öyle oldu. Gündüz hissetmeye başladıktan bir kaç gün sonra doğum yaptım

Ayy doğum başlıyor o zaman bende normal akıntı var kasılma hala yok yürüyüş yaptım baya ama tık yok yarın yine bi ev temizliği yapaym en iyisi
Valla evlerde ev olalı böyle temizlik görmedi doğurucaz diye ne temizledik evleri ay inşallah başlıyordur inşallah başarırım ssvd yapacaklarada umut olur

Merhaba ilk dogunum 6 sene once epidural olarak sezeryan olmuştum çok panik acinesogi düşük bir insanım hatta uyysmadikca tansiyonum yukselmiati ama o an bana bı pamuk koklattilar hafif hopp uyudum bı uyandım kızım doğmuş sonra yine hafif uyku odadaydim sen panik olduğunda seni hemen hafif u6tuolar bence hiç genel olma

Kızlar gazım çıkmadı hala toz içecek getirdiler bu sancı yaparmı acaba bide ağrılı gaz geliyormuş sizde durumlar nasıl içtim ama yukardan gaz çıkardım çocuğa faydası zararı fln geçermi acep kullanan varmı gelince tekrar sorcam o an soramadım

Sezeryen hikayem : Bu arada bnm gibi cesaretsiz biri nasıl başarılı geçti hepsi anlatamam tüm sınavlarımı verdim son olarak gazım kaldı oda yolda ameliyata girdim ağlaya zırlaya kendime ettim girince sakinlik geldi birden başlamadan dr sana anlata anlata ameliyat etcem dedi başladılar şuan iğnen yapılıyo böyle olcak şuan sonda takılcak takmayın lütfen dedim acımıcak hiç dedi şimdi acımaz çıkınca acır dedim hayır çok az iğne hissi hemen geçio fln neyse takmışlar bile o esnada her an anlattılar otomatik tansiyon cihazı var 5dk 1 ölçüyo kendi birden sıcaklık geldi başladılar hiç bişey hissetmedim o baskı biraz nefes daraltıcıydı sonra bitti bebişin sesi güzelliği duygusal anlar o an isteyip olmayanlar için dualar ettim fotomuzu çektiler her an giydirip gene getirdiler götürdü sonra yavaş yavaş diğer sınavlarımı verdim sonda çıkma derdini düşün çıktı sonra ilk yürüyüş düşün göbek acısı olcakmı fln neyse onlarda 10 numara az ağrılı onuda verdim ilerleyen saat artık çiş gaz kaldı bnm dikiş yerim bi ağrıdı noluyoz dedim öyle ay Allah zikret tim hep bağırmam yok meğer idrar birikmiş kasığım çatlıcak oturayım wc belki gelir wc güzelce oturdum yarım saat işedim sanki ordan çıktım resmen olimpiyatlara katılcam bi iyilik geldi koşturabilirim dedim doğruldum 2 büklüm yürüyen ben şaştım sırada gaz kaldı oda yolda birazdan gelir rabbime şükürler olsun çok iyi bir SPİNAL geçirdim ,

Bebege zarar verse verirler mi canim, muhtemelen magnezyum tarzi bsydir, boyle ilaçlarda kar zarar hesabi yaparlar, sana iyi gelecektir, bsycik olmaz iyi düşün
Gozun aydin, maasallah size kavustunuz kuzucugunla, çok şükür insallah cooook saglikli ve mutlu olmaniz kaldi geriye, bol bol kokla bizim icin

Lavman yapılsın bide karnına masaj yap bağırsak yonunde sağ alttan başla yukarı çık kavurgaya kadar gel mideden geç geri aşağı in ters u seklinde

Öncelikle şunu söylemek istiyorum kelin ilacı olsa misali benimde ayın 16sında sabah erken saatte sezaryen günüm ama asla karar veremiyorum anestezi şekline. 10 sene önce spinal olmuştum ilk çocuğumda mecburi sezaryendi. Çok uzun saatler süren normal doğum denemesi sonrası sezaryene alındığım için o sancıların etkisiyle sanırım belden yapılan iğneyi neredeyse hissetmemiştim bile.
Çalkantı olayı bebeği çıkarırken oluyor alt tarafında birşeyker olduğunu sallandığını anlıyorsun ama acı olmuyor tabii ki.
Ben panikle girmiştim sezaryene iğne vurulduğu an uyuşacağım sanmıştım ama bir bacağım tam uyuşmamıştı orda çok panik yaptım. Hatta durun beni kesmeyin daha uyuşmadım diye bağırmalarım hala kulağımda çınlıyor. Bana şiddetli öksürmemi öksürdükçe anestezinin dağılıp bacağıma yayılacağını söyledir öyle de oldu. Ama yukarda bir arkadaşın dediği gibi batikon sanırım artık ne döktülerse o soğukluğu hissedince yine panik yaptım uyuşmadım sanıp. Bende bu kadar korku varken tabi sakinleştiriciyi bastılar bol bol.
Sonrasında bebeği çıkardıkları anı hatırlıyorum kafasını saçlarını sadece yüzünü falan asla hatırlamıyorum yarı baygın gibi olduğum için. Bebekten sonrasını zaten asla hatırlamıyorum.

İkinci sezaryenim 5.5 yıl önce oldu ilkindeki korkudan sonra kesinlikle genel istedim onda birşey yok zaten uyuyup uyanıp bebeğimiz doğmuş oluyor.
Ama seninde dediğin gibi uyanma anımı ömür boyu unutmam. Uyandığımız gibi ağrılar hemen başladığı için ve zaten narkozun etkisiyle ne olduğunu pek anlamadığımız için çok kötü bir durum.

Yani bu kadar uzun yazdım ama pek yardımcı olamadım sanırım çünkü ben kendi açımdan hala karar veremedim. Ha bu arada genel anestezide bebeğe az da olsa narkoz gidiyormuş ama spinalde öyle olmuyormuş. Doktorum kesinlikle spinali öneriyor hem bebek için hem benim için bakalım salı günü ne olacak Senin içinde en hayırlısı ne ise o olur umarım

İnşallah bir an önce çoğalır

Canim öncelikle iğne hic birşey ben hissetmedim bile ikisinde de bi nefes al tamam , agrilara gelince ilkinde siddetli omuz ağrım olmustu sag taraftan boynumu cekti felç oldum zannetmistim müdahale ettiler serum igne falan ikinci de de ayaga kalkip yürüme anim felaketti ama sezeryan yan etkileri bunlar bana spinalin degil yani kesinlikle spinal ol öyle doğum anında birşey falan hissetmiyorsun önünü kapatiyorlar zaten göremiyorsun birsey doktor hemsire de seninle konusuyor oyalıyor sallanti hissedersin onda da hissiz birşey yani bebek geliyo fakan diolar oraya odaklaniyorsun ben genel olaral sezeryan sonrasinda cok zor toparlandigim icin ve 2. Bebegimi de kaybettigim icin biraz travma gibi oldu sezeryan bana oyuzden simdi normali deneyecegim ama ameliyat esnasinda bi sıkıntı yok korkma bebegine odaklan sen

Aynen tabi rüptür ağrısı cok farkli oluyormus zaten

Teşekkürler çok güzel bişey bu annelik ya mucize dahilik

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…